Nie przeocz - Płodna Polka

Kampania społeczna "Płodna Polka" - zbadaj swoją płodność!

Płodna Polka

Ruszyła kampania społeczne "Płodna Polka", której celem jest upowszechnienie badań diagnozujących płodność. Z przygotowanego na jej potrzeby raportu wynika, że ponad 80 proc. kobiet, które nie urodziły jeszcze dziecka, nigdy nie wykonywało takich badań, a ponad ¼ z nich planuje ciążę po 30. roku życia.

Jak alarmują organizatorzy kampanii, to właśnie zbyt późna decyzja o zajściu w ciążę połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania, jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności. Aby umożliwić kobietom dokonywanie diagnostyki płodności i przekonać je do potrzeby wykonywania tych badań, zainicjowano kampanię "Płodna Polka".

Co to jest Pakiet kobiecy

Pakiet kobiecy to zestaw specjalnie wybranych badań, których celem jest diagnozowanie płodności kobiety. Ich wykonanie pozwala określić rezerwę jajnikową,  która jest głównym wskaźnikiem płodności kobiety. Wiele Polek woli dziś skupić się na karierze i odłożyć założenie rodziny na dogodny dla niej moment. Niestety, czasem niektóre zmiany w organizmie zachodzą szybciej niż zazwyczaj, co może być przeszkodą w zajściu w ciążę. Wykonanie badań Pakietu kobiecego pozwala oszacować czas płodności kobiety i zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Badanie poziomu hormonu AMH

Hormon AMH, czyli hormon antymüllerowski, produkowany jest u kobiet w najdrobniejszych pęcherzykach jajnikowych. Badanie jego poziomu pozwala określić zdolność rozrodczą kobiety. To najbardziej czuły, dotychczas poznany, miernik do powszechnego zastosowania (istnieją inne czulsze, jednak nie można ich powszechnie stosować). Bada rezerwę jajnikową, a więc pośrednio ilość pozostałych komórek jajowych. Kobieta rodzi się z ich określoną ilością, a jej styl życia (np. palenie papierosów) może negatywnie wpłynąć na rezerwę jajnikową. Z tego powodu, wbrew powszechnej opinii, niepłodność może wystąpić nawet do 10 lat przed menopauzą. Badanie poziomu hormonu AMH jest istotne z punktu widzenia planowania macierzyństwa. Pozwala zapobiec sytuacji, w której kobieta zaplanowała pierwszą ciążę zbyt późno w stosunku do rezerwy komórek jajowych, pozbawiając się szansy na dziecko.

Jak wykonuje się badanie?

Badanie wykonuje się poprzez pobranie krwi pacjentki, niezależnie od dnia cyklu, ponieważ poziom hormonu jest stały dla cyklu miesiączkowego.

Badanie poziomu hormonu FSH

Hormon FSH, czyli hormon folikulotropowy, wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Pobudza pęcherzyki jajnikowe i stymuluje wydzielanie estrogenu w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. W czasie menopauzy ustaje czynność jajników, a poziom FSH wzrasta. Wykonanie badania jest kluczowe do ustalenia, czy kobieta nie ma zaburzeń płodności związanych na przykład ze zbyt wczesnym pojawieniem się menopauzy.

Jak wykonuje się badanie?

Poziom FSH określa się zazwyczaj między 3 a 5 dniem cyklu poprzez analizę krwi.

Badanie ultrasonografem (USG)

Badanie USG pozwala ocenić strukturę jajników, jajowodów i macicy oraz grubość endometrium (błony śluzowej macicy). Lekarz wykonujący badanie analizuje budowę narządów rodnych kobiety pod kątem wystąpienia ewentualnych wad anatomicznych i nieprawidłowych zmian w jej obrębie jak np. mięśniaki, polipy.

Konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności

Konsultacja lekarska jest niezbędna do interpretacji uzyskanych w badaniach (poziomu hormonów AMH i FSH oraz USG) wyników. Lekarz specjalista z dziedziny niepłodności odpowie na wszystkie nurtujące pytania oraz wskaże dalsze kroki.

Gdzie wykonać badania?

Informację o tym, gdzie wykonać badania można znaleźć na stronie www.plodnapolka.pl

Ponieważ stale przesuwa się granica wieku, w którym Polki decydują się na pierwszą ciążę, rośnie liczba problemów z poczęciem dziecka. Kobiety nie mają świadomości, że z każdym rokiem ich szanse na macierzyństwo maleją, a po 33. roku życia zdecydowanie spadają. Na płodność negatywnie wpływają również czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres lub zła dieta. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15 proc. par.

Płodna Polka - planowanie ciąży

Misją kampanii "Płodna Polka" jest edukowanie społeczeństwa w zakresie konieczności wykonywania badań diagnozujących gospodarkę hormonalną kobiety i jej możliwość zajścia w ciążę. Celem zaplanowanych w ramach akcji działań jest propagowanie świadomego planowania pierwszej ciąży, poprzez kontrolę drożności jajników - wykonywania badań "Pakietu kobiecego", czyli AMH, FSH oraz USG, połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności.

- Warto podkreślić, że w jajnikach znajduje się określona ilość jajeczek przeznaczona na całe życie. Oznacza to, że po ich wyczerpaniu, kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę, nawet jeśli wciąż miesiączkuje. Dzięki wykonaniu badań "Pakietu kobiecego" jesteśmy w stanie określić rezerwę jajeczek, a tym samym oszacować, jak długo kobieta będzie płodna - powiedział dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian".

W ramach kampanii powstał specjalny cykl materiałów poradnikowych dotyczących płodności kobiety. Przewidziano również akcje bezpłatnych badań "Pakietu kobiecego". Wszystkie informacje dotyczące przebiegu kampanii można znaleźć na stronie www.plodnapolka.pl.

Płodna Polka - płodność badania

Raport "Płodna Polka"

Na potrzeby kampanii "Płodna Polka" przeprowadzono badanie opinii, którego celem było poznanie postaw Polek związanych z planowaniem ciąży oraz praktyk stosowanych przez respondentki w zakresie diagnozowania płodności. Kobiety były pytanie m.in. o to, kiedy planują pierwszą ciążę oraz jakie ewentualne czynniki skłąniają je do odwlekania momentu założenia rodziny. Badanie udzieliło też odpowiedzi na pytanie, ile Polek kiedykolwiek diagnozowało swoją płodność.

Płodna Polka - kampania społeczna

Wszystkie przedstawione wyżej wykresy pochodzą z pierwszych wyników badań opinii zamieszczonych w raporcie "Płodna Polka".
Zobaczcie pełny raport.

Cel i misja kampanii "Płodna Polka"

Kampania społeczna "Płodna Polka"  to inicjatywa, której celem jest promocja badań "Pakietu kobiecego" (badań AMH, TSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności). Badania te diagnozują płodność kobiety i określają ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, umożliwiając im świadome zaplanowanie macierzyństwa. Jak podkreślają organizatorzy kampanii, problem niepłodności dotyka już około 15 proc. par, a jedną z jej przyczyn jest odwlekanie decyzji o założeniu rodziny, połączone z wczesnym wejściem w okres przekwitania.

Misją kampanii "Płodna Polka" jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę.

Katarzyna Burzyńska będzie mamą!

Katarzyna Burzyńska, jako ambasadorka kampanii "Płodna Polka", zachęca kobiety do wykonywania profilaktycznych badań "Pakietu Kobiecego".

Organizatorzy kampanii "Płodna Polka"

Kampania jest organizowana przez Fundację "Nadzieja dla zdrowia" przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian".

Płodna Polka - organizator

Płodna Polka - klinika bocianPatronat nad kampanią "Płodna Polka"

Kampania "Płodna Polka" została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok.

Płodna Polka - patroni

Dodatkowych informacji w sprawie kampanii "Płodna Polka" udziela:

Aleksandra Adrian
Biuro prasowe Fundacji "Nadzieja dla zdrowia"
tel.: 881 337 333
e-mail: aleksandra.adrian@procontent.pl
ul. Marszałkowska 140/46
00-061 Warszawa

            

Zobacz też:

Firmy