Nie przeocz - Herlitz

Rysunki dzieci - galeria nagrodzonych prac

Herlitz

Rysunki dzieci to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat ich charakteru, a także emocji, marzeń lub właśnie przeżywanych problemów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu "Pokaż nam, jak potrafisz interpretować rysunki dzieci". Przedstawiamy galerię wybranych prac - rysunków wraz z interpretacjami.

Przypominamy, że konkurs "Pokaż nam, jak potrafisz interpretować rysunki dzieci"  był przede wszystkim zabawą, jednak dla świadomych rodziców mógł być także okazją do przyjrzenia się uważnie pracom swoich dzieci. Była to też okazja do wspólnego spędzenia czasu.

Nagrodzone rysunki dzieci wraz z interpretacjami podzieliliśmy na dwie kategorie. Dwie pierwsze przedstawione poniżej prace to te, na które najliczniej oddawali głosy użytkownicy portalu społecznościowego Facebook, a które jednocześnie zgodne były z wytycznymi konkursu. Pozostałe trzy zostały wybrane przez jury.

Rysunki dzieci i ich interpretacje - galeria

Rysunki dzieci - galeria

1 - Praca nagrodzona dzięki liczbie oddanych na nią głosów:

Autorka rysunku ma 4 latka i jest radosnym dzieckiem. Widać to sposobie w jaki przedstawiła samą siebie oraz po ogólnej kolorystyce rysunku. Posłużyła się kilkoma kolorami, ale ich dobór nie był przypadkowy. Jej sukienka ma kolor różowy, ponieważ uwielbia ten kolor i faktycznie dominuje on w jej ubiorach. Świadczy także o spontaniczności dziewczynki.Pozostałe kolory także są żywe i jasne; kolorów ciemnych i smutnych praktycznie nigdy nie używa. Dziecko z uwagi na swój wiek nie dysponuje jeszcze wysokimi umiejętnościami plastycznymi, jednak praca posiada dopracowane szczegóły -ptaszek, ziarno w dłoni, kwiatki we włosach-, które świadczą o wszechstronnym, prawidłowym rozwoju społecznym oraz emocjonalnym autorki rysunku. Swoją postać umieściła w centralnej części rysunku. Oznacza to, iż dziewczynka odczuwa wewnętrzny spokój i harmonię. Postać jest bardzo wysoka (sięga praktycznie nieba), ponieważ dziecko jest bardzo ambitne i świadome własnej wartości. Może to świadczyć również o jego chęci dominacji i bycia w centrum uwagi. Dziewczynka posiada pozytywny obraz samej siebie i swojego otoczenia. Jest radosna i szczęśliwa, co widać na rysunku - stoi przy fontannach wody i karmi ptaszka ziarnem w wyciągniętej ręce. Uśmiecha się nie tylko ona, ale i ptaszek. Rozwój dziecka przebiega zatem w sposób prawidłowy, a podczas tworzenia rysunku dziecko było w pogodnym nastroju.

rysunek dziecka - wóz strażacki        2 - Praca nagrodzona dzięki liczbie oddanych na nią głosów:

Mój czteroletni syn narysował wóz strażacki, bo ostatnio jest na topie rysowania różnych aut, najbardziej ulubione to oczywiście strażackie. Wóz został narysowany na całą kartkę, używał ciepłych i jaskrawych kolorach (najwięcej oczywiście czerwieni, jak przystało na wóz strażacki, czyli zgodnie z rzeczywistością). Można zauważyć dość silne, mocne linie co w pewnym stopniu może wskazywać na energicznego autora pracy, jakim jest mój synek.

Rysunki dzieci

3 - Praca nagrodzona przez jury:

Wikusia ma 6 lat. Narysowała siebie, tatę,mamę i swojego pieska na spacerze. Rysunek jest barwny, raczej z ciepłymi kolorami więc świadczy to że jest szczęśliwym i prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. Wszystkie postacie się mieszczą i są uśmiechnięte. Pogodny nastrój dodaje tez kolorowa uśmiechnięta tęcza. Postacie na rysunku zaczynała rysować na środku ale coś jej nie wyszło i zamalowała to tworząc prostokąt - cieszy mnie ze nie użyła do tego barwy różowej co świadczy o jej spontaniczności. Jasno-zielona trawa natomiast świadczy o wyciszeniu. Swoją sukienkę ma pomarańczową - może świadczyć o pobudzeniu i są sytuacje kiedy jest pobudzona i spontaniczna i są chwile kiedy jest wyciszona. Martwią mnie czarne ptaki - niestarannie narysowane nad naszymi głowami. Najstaranniej narysowała siebie i swojego pieska i proporcjonalnie jest dużego wzrostu - co chyba świadczy że ma dość wysokie mniemanie o sobie - jest raczej pewna siebie. Martwi mnie też to że prócz jej kochanego pieska żadne z nas-rodziców nie jest blisko niej a mamę najmniej barwnie narysowana i chyba najmniej starannie choć byłam rysowana jako pierwsza i miałam być na środku wiec myślę ze jestem dla niej najważniejsza i potrzebuje większej bliskości i miłości ode mnie. Chyba poproszę ponownie Wikusie o rysunek naszej rodzinki, bo może to przez nieudaną pierwszą próbę na środku, ale tak czy inaczej mamy się nad czym zastanawiać i wcale nie łatwo się do tego przyznać i od dziś zwiększamy więzi.

Rysunek dziecka rodzinka        4 - Praca nagrodzona przez jury:

Oto rysunek naszej rodziny wykonany przez moją 6-letnią córkę Dominikę. Córeczka wykonała pracę starannie, z dbałością o szczegóły. Użyła bogatej palety barw, co świadczy o jej prawidłowym rozwoju. W rysunku przeważa kolor ciemnoniebieski, jasnozielony i różowy. Symbolika tych kolorów znakomicie oddaje charakter mojej córki, ponieważ jest spokojnym, zrównoważonym dzieckiem, stara się kontrolować swoje emocje, jednakże bywa również bardzo spontaniczna. Postacie członków rodziny zajmują - mniej więcej- środek kartki, co interpretuję jako element pozytywny, świadczący o wewnętrznej harmonii córeczki. Dominika postrzega naszą rodzinę jako szczęśliwą i dlatego wszystkim, łącznie ze słoneczkiem narysowała uśmiechy. Moją postać-mamy narysowała jako pierwszą, centralnie po środku kartki i zaraz obok siebie, ponieważ bardzo mnie kocha i potrzebuje mojej bliskości. Obie posiadamy nawet ubrania w identycznych kolorach, co świadczy o tym, że córka identyfikuje się ze mną. Jestem nawet wyższa od męża, choć w rzeczywistości nie dorównuję mu wzrostem. Świadczy to o doniosłej roli, jaką odgrywam w jej życiu. Przemawia za tym również fakt, iż narysowała mi torebkę jako ozdobnik. Stoimy blisko siebie, praktycznie trzymając się za ręce. Jedynie młodszy brat Dominiki stoi nieopodal niej, ciut odsunięty. Dominika bywa czasami zazdrosna o niego i pewnie dlatego narysowała go jakby nieco dalej.

Rysunek dziecka szczęśliwa rodzinka

5 - Praca nagrodzona przez jury:

Mój prawie ośmioletni syn narysował swoją rodzinkę. Na pierwszy rzut oka rysunek przedstawia szczęśliwą rodzinkę. Rysunek posiada dość bogatą paletę barw, może ta tęcza daje takiego kolorytu. Rysunek wykonany dość starannie jak na chłopaka:) Na pierwszym miejscu jestem ja, czyli tatuś, jak patrzyłem to naprawdę starał się mnie ładnie narysować i ta kieszonka i guziki na koszuli, to takie małe detale (choć dla mnie duze). Wydaje mi się, że narysował mnie na pierwszym miejscu, bo jest już w takim wieku, że teraz tatuś jest dla niego ważny...choć jeszcze do niedawna to była mama ( i na wcześniejszych rysunkach jak porównywaliśmy to była mama na pierwszym miejscu). Zaczynają się "męskie sprawy". Druga jest żona, trzeci jest syn, a czwarta córka, czyli młodsza siostra. Wszyscy trzymamy się za ręce...oprócz jego młodszej siostry. Niby syn stwierdził, że jest mniejsza i musiałby narysować swoją bardzo długą rękę....ale coś w tym jest. Jak to rodzeństwo...są chwile, że się przytulają, kochają, wspaniale się bawią...ale są też chwile, kiedy się kłócą, nawet biją, przedrzeźniają się wzajemnie itp. Ale jak się pojawiła na świecie...to były dla niego trudne chwile, choć staraliśmy się, aby był jak najbardziej potrzebny, że jest wspaniałym starszym bratem, że jest kochany. Ale i do tej pory ma uczucie zazdrości i to właśnie widać na tym rysunku.

Interpretacje są dokonane na podstawie artykułu "Interpretacja rysunku dziecka - o czym mówią rysunki dzieci"

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a pozostałym uczestnikom konkursu "Pokaż nam, jak potrafisz interpretować rysunki dzieci" dziękujemy za udział!

            

Zobacz też:

Firmy