Nie przeocz - Electronic Arts Polska

Gry wideo na prezent? Jak dobrze wybrać grę dla dziecka?

Electronic Arts Polska

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Electronic Arts, dzieci i rodzice nie zawsze są zgodni co do wymarzonego prezentu na I Komunię lub Dzień Dziecka.

Najmłodsi marzą o prezencie, który pozwoli im na zabawę i rozrywkę, rodzice preferują z kolei upominki umożliwiające rozwijanie zainteresowań i aktywne spędzanie czasu.

Jest jednak sposób na to, aby pogodzić te oczekiwania. Wystarczy, żeby rodzice zapoznali się z tematem gier wideo, dowiedzieli się też, jak trafnie wybrać grę dla swojego dziecka i jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas zabawy.

Nauka poprzez zabawę

Niektóre gry wideo mogą ułatwić kształtowanie i rozwijanie najróżniejszych umiejętności dziecka, jednocześnie dostarczając mu przyjemnej rozrywki i pozwalając na wartościowe spędzenie czasu.

  • Gry akcji i sportowe są nie tylko źródłem rozrywki, ale też rozwijają refleks i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Gry strategiczne uczą przedsiębiorczego myślenia, planowania i zarządzania.
  • Gry przygodowe rozwijają spostrzegawczość i spryt, podczas gdy gry logiczne to najczęściej pełne wyzwań łamigłówki poprawiające sprawność umysłową.

Spytaj dziecko, jaką grę chce dostać

Gry wideo - opisy rodzajów gier dla dzieci

Planując prezent na Dzień Dziecka zapytaj swoją pociechę o preferencje. Pozwoli to zawęzić obszar poszukiwań wymarzonej niespodzianki. Najpopularniejsze są gry akcji, sportowe i strategiczne.

Gry akcji oraz gry sportowe cechują się dużą dynamiką, wiele z nich może być jednak przeznaczonych raczej dla młodzieży powyżej 16. roku życia. Dzięki grom sportowym gracz może poczuć dreszczyk emocji i zmierzyć się w wielu dyscyplinach zarówno z innymi użytkownikami jak i tzw. sztuczną inteligencją - w tej kategorii najpopularniejsza jest piłka nożna. Gry akcji i gry sportowe dostarczają graczom przede wszystkim rozrywki.

Wymierne korzyści mogą przynieść gry strategiczne. Uczą przedsiębiorczego myślenia wymagając od gracza umiejętnego planowania i zarządzania. Ciekawe są też gry symulacyjne, które pozwalają np. zasiąść za sterami statku lub samolotu, zbudować miasto i zdobyć wiedzę jak nim zarządzać.

Na rynku dostępne są też gry rozwijające refleks i kreatywność: przygodowe, w których eksploruje się wirtualny świat, by rozwiązać zagadkę oraz gry logiczne, uczące logicznego myślenia, kojarzenia faktów, analizy i syntezy, a często także stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Szczególnym rodzajem gier są osadzone w świecie fantasy gry RPG, w które można grać samodzielnie, ale także online z graczami z całego świata. Istnieją także gry zręcznościowe, skoncentrowane na rozwijaniu refleksu i koncentracji graczy.

Wybierając grę wideo dla dziecka zwróć uwagę na PEGI!

Czy gra wideo jest odpowiednia dla Twojego dziecka? W wyborze gry dla dziecka pomoże PEGI

Zanim kupisz grę, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie "Czy będzie ona odpowiednia dla mojego dziecka?". Istnieją odpowiednie systemy klasyfikacji, które dostarczają informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich. Na terenie Europy obowiązuje PEGI (Pan-European Game Information) - ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier, który ma chronić dzieci przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.

PEGI składa się z dwóch elementów klasyfikacji: wiekowej i opisu treści. Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to 3, 7, 12, 16 i 18 lat. Drugim elementem systemu są piktogramy informujące o treściach obecnych w grze. Znak PEGI Online wskazuje możliwość gry w sieci i komunikacji z innymi graczami. PEGI nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Warto wiedzieć - na jakiej platformie gra Twoje dziecko?

Aby kupić grę w dobrej wersji, warto wiedzieć czy dziecko gra na komputerze czy na konsoli - i na jakiej. Jeśli kupujesz prezent, który nie jest przeznaczony dla Twojego własnego dziecka, koniecznie dowiedz się tego wcześniej.

Wybierając gry wideo dla dziecka zwróć uwagę na okładkę

Gry sprzedawane są w takich samych pudełkach, jak filmy DVD. Na okładce, poza tytułem, znajduje się oznaczenie, na jaką platformę (komputer czy konsolę) dana gra jest przeznaczona. Zwykle takie informacje umieszczone są w górnej części oraz na boku pudełka (wraz z tytułem gry).

W przypadku gier na komputery PC (także laptopy) z tyłu pudełka znajduje się informacja o minimalnych wymaganiach sprzętowych, które musi spełniać komputer. W przypadku gier na konsole taki problem nie występuje.

Aby gra wideo była bezpieczna...

Warto dbać o bezpieczeństwo i wygodę dziecka podczas gry.
Rodzic powinien wiedzieć, przy jakich grach dziecko spędza wolny czas. Należy też zwracać uwagę na oznaczenia PEGI, bezpieczeństwo podczas gry przez Internet (gra z wieloma graczami z całego świata) oraz - jeśli to możliwe - umieścić komputer tak, aby jego ekran był widoczny dla rodzica.

Gry wideo - bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze

Dziecko nie powinno spędzać przy grze zbyt dużo czasu. Można umawiać się z nim na limity, np. trzy mecze czy dwa wyścigi lub zapytać je, ile czasu potrzebuje, aby osiągnąć wyznaczony cel.

Dziecko lepiej będzie respektować limit ustalony przez samego siebie. Gra nie powinna też przysłaniać obowiązków szkolnych ani domowych.

Najlepiej kiedy dziecko gra po odrobieniu lekcji a przed kolacją. Takie ramy czasowe pozwolą mu wyciszyć się po rozgrywce i uspokoić oczy przed snem.

Młody gracz powinien siedzieć w wygodnym fotelu, w odpowiednio oświetlonym miejscu. Jeśli jedynym źródłem światła w pokoju będzie monitor, dużo szybciej zmęczy się wzrok gracza.

Warto też zaproponować dziecku swoje towarzystwo podczas gry - będzie wtedy bezpieczniejsze. Mechanizmy przedstawione w wielu grach mogą być dla rodzica pretekstem do rozmowy na ważne i ciekawe tematy. Wspólna gra to też okazja do obserwacji zainteresowań dziecka oraz wspierania jego predyspozycji i zdolności.

Dla kogo jakie gry i dlaczego - przykłady prezentów na Dzień Dziecka

Dla sportowca, który kocha rywalizację: Dla fana motoryzacji: Dla przyszłego burmistrza: Dla artystki, indywidualistki:

Gra FIFA 13 - wirtualna piłka nożna

NEED FOR SPEED - poszerza zasób wiedzy o motoryzacji Gra SimCity - buduj i zarządzaj miastem THE SIMS 3 - gra wideo, która pozwala zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe

 

            

Zobacz też:

Firmy