Nie przeocz - Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta

Hulakula czyta dzieciom

Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta

Hulakula zaprasza 8 czerwca o godzinie 15:00 na kolejną edycję akcji "Hulakula czyta dzieciom". Gościem imprezy będzie Wiesław Drabik, autor m.in. "Bajki o Smoku i Kraku", "Awantury na podwórku", "Łakomczuchy" i "Czytam z tatą".

Dlaczego trzeba czytać dzieciom?

Według licznych badań oraz opinii rodziców i pedagogów głośne czytanie dzieciom sprzyja ich rozwojowi i w dużym stopniu odpowiada za dobre wychowanie. Spędzanie minimum 20 minut dziennie na wspólnym czytaniu książek dopasowanych do wieku dziecka stwarza więź emocjonalną pomiędzy maluchem a rodzicami. Warunkuje zdrowie emocjonalne dziecka i sprawia, że czuje się ono ważne i kochane oraz buduje jego wiarę w siebie.

W czytaniu nie chodzi o samo przekazywanie bajek i historii, ale przede wszystkim o interakcję pomiędzy dzieckiem i rodzicem, o przytulanie, spędzanie czasu i tłumaczenie znaczenia słów. Popularyzacja tych korzyści stanowi misję fundacji ABCXXI, inicjatora znanej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". O sukcesie fundacji świadczy wzrost głośnego czytania dzieciom wśród Polaków o ponad 30 proc. na przestrzeni 10 lat trwania akcji.

W 2001 roku 22 proc. osób deklarowało, że w ich domach czyta się dzieciom, a w 2011 roku o głośnym czytaniu dzieciom we własnym domu mówiło już 54 proc. Polaków.

Według koordynatorów akcji, głośne czytanie dzieciom, oprócz budowania więzi z rodzicem, odpowiada za jego przyszłe używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji oraz łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy. Właśnie te czynniki przyświecają nowej akcji "Hulakula czyta dzieciom", podczas której maluchy w wieku 2-6 lat mają okazję wziąć udział w zabawie zorganizowanej z uczestnictwem autorów najpopularniejszych książek dla dzieci.

Gościem pierwszej edycji akcji był Łukasz Dębski, autor "Pana Teodora Wąsika III - czyli kursu bon ton dla dzieci" i "Wierszownika z podróży dookoła świata". W kwietniowym spotkaniu w Hulakula w Warszawie wzięło udział ponad 40 dzieci, które oprócz czytania i opowiadania, otrzymanych prezentów, w tym podpisanych przez autora książeczek, miały okazję dowiedzieć się, jak powstają bajki.

Wiesław Drabik czyta dzieciom

Kolejne spotkanie w ramach akcji odbędzie się 8 czerwca w Hulakula, a gościem imprezy będzie Wiesław Drabik. Wstęp na czytanki jest bezpłatny.

Wiesław Drabik jest autorem ponad 100 książek dla dzieci - niektóre z nich ilustrował. Większość publikacji to wesołe, rymowane bajki, adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Są to najczęściej bogato ilustrowane bajeczki o zwierzętach, które swoją popularność zawdzięczają również ilustracjom Marka Szala, Doroty Szoblik, Andrzeja Kłapyty i Carlosa Busquetsa. Wiele z nich ukazało się w seriach: "Bardzo śmieszna Historia", "Odjazdowy zwierzyniec", "Wśród Przyjaciół", "Bajeczki ze śmiechu beczki".

Najbardziej znane książeczki autora to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania", "Mundial na Pastwiskach". Powodzeniem wśród dzieci cieszą się serie: "Zostań Mistrzem" i "Czytam z tatą", w żartobliwej formie opisujące drogę do medali najlepszych polskich sportowców, którzy w tych bajkach występują pod postaciami sympatycznych zwierzątek.

Wiesław Drabik jest również autorem krótszych form, z których kilka umieszczono w zbiorze: "100 wierszy na każdą okazję" (pod red. A. Michałowskiej, wydawnictwo Siedmioróg, 2010), a wiersz "List do Mikołaja" w podręczniku do II klasy (wyd. MEN, 2013).

Czytanki na placu zabaw

Spotkania w ramach "Hulakula czyta dzieciom" odbywają się w soboty, raz w miesiącu. W imprezie najczęściej biorą udział maluchy, które przyjechały na plac zabaw Hulaland, do świata znanego dzieciom z bajek i kreskówek, na którym mają okazję poszaleć na bezludnej wyspie, statku pirackim, w tajemniczym labiryncie czy ulubionym basenie wypełnionym kolorowymi piłeczkami.

Istnieje możliwość wzięcia udziału w samym czytaniu bajek, które odbywa się na specjalnie przygotowanym dużym parkiecie Hulakula. Dzięki temu ruchliwe maluchy nie rozpraszają się innymi zabawami podczas ulubionych czytanek. Dzieci, oprócz możliwości spotkania z autorami, mogą korzystać ze wszystkich dostępnych na miejscu atrakcji.

Podczas spotkań z autorami bajek dzieci mają nietypową szansę posłuchać o ich pracy i źródłach inspiracji do pisania ich ukochanych książeczek.

W poprzednich spotkaniach z dziećmi w Hulakula udział wzięli m.in.: Beata Ostrowicka -laureatka wielu nagród i nominacji za twórczość literacką dla najmłodszych, której nazwisko zostało wpisane na "Honorową Listę Andersena", zdobywczyni nagrody za Książkę roku Polskiej Sekcji IBBY oraz "BESTSELLERka 2006" oraz Łukasz Dębski - autor m.in. książeczek: "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem", "Łamisłówka", "Łamigłówki" oraz "Pociąg z literkami".

            

Zobacz też:

Firmy