Nie przeocz - Muzeum Narodowe w Warszawie

Zima w mieście - zajęcia dla dzieci w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na nietypowe zajęcia dla dzieci. Odbędą się one w ramach akcji "Zima w mieście 2013", w czasie ferii zimowych. Każde spotkanie poświęcone będzie jednemu dziełu sztuki.

"Zima w mieście 2013" w Muzeum Narodowym to nie tylko okazja do dokładnego i uważnego poznania obrazu. To także czas na swobodną zabawę ze sztuką i wyobraźnią.

Zasady uczestnictwa w zajęciach w ramach akcji "Zima w mieście 2013":

 • zajęcia odbywają się w grupach wiekowych 5-7 lat i 8-12 lat
 • dzieci wstęp jest bezpłatny, opiekunów obowiązuje kupno biletu wstępu do muzeum
 • obecność opiekuna jest konieczna
 • zbiórka odbywa się w holu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
 • OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. Można ich dokonać pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00) lub mailowo edukacja@mnw.art.pl

Rozkład zajęć dla dzieci w ramach akcji "Zima w mieście 2013"

  Grupa Młodsza (dzieci w wieku 5-7 lat) Grupa Starsza
(dzieci w wieku 5-7 lat)
Kiedy Opis spotkania Opis spotkania
29 stycznia (wtorek), godz. 12.00

"Warszawa jak z obrazka"

Widok z tarasu Zamku Królewskiego w Warszawie Canaletta to jedno z dzieł, dzięki któremu wiemy, jak to miasto wyglądało ponad dwieście lat temu. Przyglądając się uważnie nie tylko osobom, lecz także przedstawionym na obrazie budynkom, wyruszymy na spacer po dawnej Warszawie. Zastanowimy się, jak bardzo dzisiejsza stolica Polski zmieniła się od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego - i jak może wyglądać w przyszłości.

"Geometryczny świat"
30 stycznia (środa), godz. 12.00

"Starożytność sto lat temu"

W XIX wieku Henryk Siemiradzki namalował Dirce chrześcijańską, obraz, na którym przedstawił wydarzenia, które miały miejsce osiemnaście stuleci wcześniej. Podczas zajęć zastanowimy się, skąd artysta wiedział, jak wyglądali starożytni Rzymianie oraz budowle wiecznego miasta. Dowiemy się także, w jaki sposób przygotowywał się do namalowania swojego dzieła.

"Obraz i kropka"
31 stycznia (czwartek), godz. 12.00 "Obraz i kropka"

Patrząc na pejzaż Antibes - Ranek z daleka, widzimy wyraźnie żaglowce, port, latarnię morską. Gdy zbliżymy się do dzieła, dostrzeżemy mnóstwo kresek. Paul Signac namalował obraz w technice pointylizmu. Co to znaczy? Czy łatwo stworzyć dzieło tą metodą? Jakimi jeszcze sposobami można nakładać farbę na płótno?

"Starożytność sto lat temu" 
1 lutego (piątek), godz. 12.00 "Co widzą latarnie?"

Na ulicach miast latarnie zaczęły się powszechnie pojawiać w XIX wieku. Okazało się, że nie tylko rozpraszały mroki nocy, lecz także zachwycały artystów swoim światłem. Podczas zajęć przyjrzymy się latarniom gazowym z obrazu Aleksandra Gierymskiego Opera paryska w nocy. Poznamy także pewną starą latarnię, bohaterkę baśni Hansa Christiana Andersena.

"Warszawa jak
z obrazka" 

2 tydzień ferii 2013 - akcja "Zima w mieście 2013" - Zima w muzeum

5 lutego (wtorek), godz. 12.00 "Kto to taki?"

Katarzyna z Lubomirskich Ostrogska została sportretowana prawie 400 lat temu. Anonimowy malarz ukazał ją we wspaniałej sukni z motywem niedźwiedzi, kwiatów i… fontann. Co o Katarzynie mówi nam jej strój oraz inne przedmioty, z którymi została przedstawiona? Jak wyglądałby jej portret, gdyby powstawał w XXI wieku? A jak my chcielibyśmy zostać sportretowani?

"Co widzą latarnie?" 
6 lutego (środa), godz. 12.00 "Hamlet w teatrze, Hamlet na obrazie"

Inspiracją artysty często jest inne dzieło. Tak było w przypadku obrazu Aktorzy przed Hamletem. Władysław Czachórski namalował scenę z jednej z najsłynniejszych sztuk Williama Szekspira - Hamleta. Podczas spotkania zastanowimy się, który fragment sztuki został uwieczniony na obrazie i dlaczego akurat ten wybrał artysta. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób wystawiano dramaty Szekspira w czasach mu współczesnych.

"Kto to taki?" 
7 lutego (czwartek), godz. 12.00 "Idealny obraz świata"

Podczas zajęć przekonamy się, że namalowanie obrazu W altanie kosztowało Aleksandra Gierymskiego wiele czasu i nerwów. A to dlatego, że artysta chciał, aby jego dzieło było idealne. Odpowiemy także na pytanie kto, lub co jest głównym bohaterem tego obrazu.

"Hamlet w teatrze, Hamlet na obrazie" 
8 lutego (piątek), godz. 12.00

"Geometryczny świat"

Spojrzymy na świat oczami Pana z gramofonem, postaci z obrazu Marka Włodarskiego. Dzięki temu zobaczymy, że rzeczywistość pełna jest prostokątów, kół, sześcianów, owali, trójkątów i innych figur geometrycznych. Jednak gdy przedstawimy ją w ten sposób na obrazie staje się zupełnie… nierzeczywista.

 
"Idealny obraz świata"

Jeśli chcesz wiedzieć, o czym warto pamiętać podczas ferii zimowych 2013, przeczytaj artykuł "Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?"

      

Zobacz też:

Firmy