Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Nie przeocz - CapeyPharma Pharmaceutical

Woskowina - jak wygląda prawidłowa higiena uszu

CapeyPharma Pharmaceutical

Na czym polega prawidłowa higiena uszu? Jak radzić sobie z woskowiną w uszach? Czy możliwe jest jej bezpieczne usuwanie?

Lek. Med Anna Molska, specjalista otolaryngolog

Woskowina w uszach jest naturalną, fizjologiczną mieszaniną wydzieliny przekształconych gruczołów potowych, gruczołów łojowych przewodu słuchowego zewnętrznego oraz złuszczonych komórek naskórka. Chroni skórę zewnętrznego przewodu słuchowego przed maceracją powodowaną wodą oraz działa przeciwbakteryjnie. Jednak nadmierne gromadzenie woskowiny prowadzi w efekcie do powstania korka woskowinowego, który powoduje wiele dolegliwości.

Tworzeniu się korka woskowinowego sprzyja kręty, wąski przebieg przewodu u niemowląt, wady wrodzone w budowie ucha zewnętrznego ze zwężeniem przewodu słuchowego, noszenie aparatów słuchowych, czyszczenie ucha patyczkami które zapychają woskowinę do środka kanału ucha oraz wrodzona skłonność do nadprodukcji woskowiny w uszach.

Preparat Olivocap - rozpuszcza i usuwa woskowinę w uszach

Objawy korka woskowinowego to uczucie zatkanego ucha, szum w uchu, kłucie, swędzenie, często nasilające się po dostaniu się wody do ucha, poważniejsze - niedosłuch i zapalenie ucha zewnętrznego.

Woda powoduje pęcznienie korka woskowinowego co utrudnia jego usunięcie, może doprowadzić do maceracji przewodu słuchowego i w efekcie do infekcji. Statystyki potwierdzają również, że u dorosłych zgłaszających się do laryngologa z problemem niedosłuchu około 60-80 proc. przypadków spowodowanych jest przez korek woskowinowy.

W praktyce lekarskiej bardzo często spotykam się z problemem braku możliwości oceny błony bębenkowej z powodu zatkanego ucha korkiem woskowinowym. Zalecam wówczas stosowanie preparatów bez zawartości wody na bazie olei z oliwek które rozpuszczą i rozmiękczą woskowinę usuwając ją na zewnątrz.

Prawidłowa higiena uszu polega na myciu małżowiny ucha wodą, starannym osuszeniu oraz zastosowaniu preparatu na bazie olei z oliwek który ochroni kanał ucha przed tworzeniem się korków woskowinowych. Aby nie dopuścić do tworzenia się czopów woskowinowych, zalecam profilaktyczne stosowanie naturalnych, oleistych preparatów bez zawartości wody. Stosowanie takich preparatów jest również wskazane przed korzystaniem z pływalni, gdyż zabezpiecza nasze uszy przed zaleganiem wody i chroni przed infekcjami bakteryjnymi.

zdjęcie zajawkowe: Dreamstime

            

Zobacz też:

Firmy