Nie przeocz - Fundacja BOŚ

Otyłość w Polsce - kampania społeczna "Ja Ty Jemy"

Fundacja BOŚ

Fundacja BOŚ rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną na temat otyłości w Polsce - Ja Ty Jemy, publikując raport z badania "Rodzice o odżywianiu dzieci", które pokazuje co nasze dzieci jedzą na co dzień w szkołach.

Jak wynika z analizy TNS Polska drugie śniadania naszych dzieci to tykająca bomba zegarowa! W diecie prym wiedzie głównie cukier - prawie 40 proc. nastolatków je słodycze codziennie. W parze ze słodkościami idą niezdrowe tłuszcze.

W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych
nadwagą lub otyłością w Polsce wzrosła trzykrotnie.

Na pytanie o ulubioną przekąskę dziecka ponad 30 proc. rodziców odpowiada, że jest to czekolada, baton, ciastko, ewentualnie "mleczna kanapka". Na drugim miejscu są chipsy, dopiero na trzecim owoce. To nie wszystko.

Rodzice pytani o ulubione napoje dzieci odpowiadają najczęściej: sok (43 proc.) i… wymieniają popularne marki słodzonych napojów, które sokami nie są. Drugie miejsce zajmują słodzone napoje gazowane (32 proc.), dopiero na trzecim znajduje się woda. Jaki jest tego efekt?

Dieta naszych dzieci to głównie cukier (prawie 40 proc. je słodycze codziennie), a coraz częściej także frytki (co trzecie zjada je kilka razy w tygodniu). Problemem są też sklepiki szkolne. Królują słodkie i słone przekąski, zamiast kanapki z ciemnego pieczywa, czy niesłodzonego jogurtu.

Dodatkowo niska świadomość na temat żywienia wśród osób, które decydują o asortymencie sklepików pogłębia ten stan rzeczy. Większość nie zdaje sobie sprawy w jak wielu produktach ukryty jest cukier. Znajdziemy go m.in. w sokach, jogurtach, żelkach, płatkach śniadaniowych, a nawet uwielbianych przez dzieci parówkach.

Badania Fundacji BOŚ potwierdzają wcześniejsze wnioski programów badawczych Centrum Zdrowia Dziecka oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej z Wrocławia. Okazuje się, że problemem jest nie tylko aktualny odsetek dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce - odpowiednio 18 proc. chłopców i 14proc. dziewcząt, ale też alarmująca tendencja, zgodnie z którą w ciągu ostatnich 20 lat liczba nastolatków dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie.

Problem otyłości i jej następstw dotyczy też coraz młodszych dzieci. Leczenie otyłości nabytej w dzieciństwie i młodości jest trudniejsze niż tej wypracowanej w wieku dorosłym, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zaburzenia fizjologicznego procesu wzrostu i rozwoju. Zdarza się, że otyłość może mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej jej przyczyną jest niewłaściwa dieta, a także zbyt mało ruchu.

Otyłość w Polsce - kampania społeczna "Ja Ty Jemy"

We wtorek 18 września 2012 roku Fundacja BOŚ wystartowała z ogólnopolską kampanią społeczną na temat otyłości w Polsce. W ośmiu największych miastach Polski pojawiły się billboardy z plakatem wybitnego plakacisty Andrzeja Pągowskiego przestrzegają przed tym powszechnym i dziedzicznym problemem.

Zjawiskiem częstszym niż dziedziczna otyłość jest dziedziczenie złych rodzinnych nawyków żywieniowych - mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ. Jeśli nie pomożemy naszym dzieciom, za kilka lat będziemy społeczeństwem ludzi otyłych i chorych. Dlatego zdecydowaliśmy się na nieco kontrowersyjną kampanię.

Fundacja przypomina, że tylko radykalna zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienny ruch mogą prowadzić do poprawy stanu zdrowia.

Organizator kampanii społecznej "Ja Ty Jemy" zachęca dzieci i rodziców do udziału w bezpłatnych, prozdrowotnych projektach i konkursach Fundacji.

Uczymy i podpowiadamy: co, kiedy i jak jeść, a czego się wystrzegać - mówi Andrzej Pietrucha, Prezes Fundacji BOŚ. W angażujący i ciekawy sposób informujemy, jak aktywnie spędzać wolny czas oraz od czego warto zacząć regularne ćwiczenia fizyczne.

Fundacja BOŚ jest jednym z liderów edukacji prozdrowotnej w Polsce. W projekty i konkursy edukacyjne organizacji zaangażowanych jest bezpośrednio ponad 200 tys. osób w całej Polsce: dzieci, nauczyciele, rodzice.

Fundacja czeka na zgłoszenia od kolejnych szkół - rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony www.aktywniepozdrowie.pl. Serwis zawiera także przystępne teksty autoryzowane przez pracowników naukowych zajmujących się tematyką żywienia i aktywności fizycznej. Znajdują się tam także gotowe przepisy zdrowej kuchni, porady dotyczące diet i pomysły na zabawy na świeżym powietrzu.

            

Zobacz też:

Firmy