Nie przeocz - Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie

Stare Smokowisko - warsztaty rodzinne z okazji Festiwalu Lampionów Chińskich

Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie

Z okazji obchodów Festiwalu Chińskiego i Roku Smoka zapraszamy na niezwykłe warsztaty rodzinne w plenerach Muzeum Łazienki Królewskie.

Na warsztatach rodzinnych dowiemy się dlaczego Chiny były tak ważne dla króla Stanisława Augusta, nauczymy się robić smoki  z orgiami a także stworzymy wspólnie most dobrych myśli.

Aleja Chińska w Łazienkach będzie tego wieczoru nastrojowo oświetlona oryginalnymi lampionami chińskimi.

Plan Starego Smokowiska:

  • Teatr Cieni - Stara Kordegarda
  • Origami - Taras przed Pałacem na Wyspie
  • Latawce - przed Aleją Chińską
  • Dobre Myśli - przed Aleją Chińską

Stare Smokowisko - warsztaty rodzinne z okazji Festiwalu Lampionów Chińskich

Kiedy: 29-30.06 2012 g. 18:30-21:00
Gdzie: Łazienki Królewskie
wstęp wolny

Dlaczego Chiny w Łazienkach Królewskich?

W wieku XVIII zaczyna kształtować się zjawisko, które osiąga swe apogeum obecnie - globalizacja. Towarzyszy mu wzmożone zainteresowanie Europejczyków kulturą innych części świata, szczególnie Dalekiego Wschodu. Z tej fascynacji rodzi się wówczas moda na chinoserie, czyli styl naśladujący oryginalną sztukę chińską i orientalną, będący w rzeczywistości odzwierciedleniem wyobrażeń o niej.

Modzie na Daleki Wschód nie oparł się również Stanisław August. W XVIII wieku Ogród łazienkowski zyskał charakter chiński dzięki Bramie Chińskiej, usytuowanej na skrzyżowaniu najważniejszych alei - Drogi Wilanowskiej i Promenady Królewskiej oraz dzięki drobniejszym, ale równie urokliwym, orientalnym mostkom, pagodom i altanom.

Chińska sztuka użytkowa lub jej naśladownictwa ozdabiały wnętrza łazienkowskich willi i pawilonów, by wymienić tylko Pokój Bawialny w Białym Domku, ozdobiony dwiema oryginalnymi tapetami chińskimi i świecznikami ze scenami w stylu chińskim, zaprojektowanymi przez Kamsetzera.

            

Zobacz też:

Firmy