Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Nie przeocz - Befado

Befado podpowiada jak kupować buty dla dziecka

Befado

Większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 30% ludzi starszych nie odczuwa dolegliwości stóp. Przyczyną problemów ze stopami w dorosłym życiu jest często niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Przeczytaj artykuł od producenta dziecięcego obuwia o tym, jak kupować buty dla dziecka.

Obecnie asortyment obuwia dla dzieci jest bardzo szeroki. Nie wszystkie jednak produkty spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa i mogą bardzo zaszkodzić.

Firma Befado - polski producent wyjątkowego obuwia przedstawia kilka przydatnych zasad, dzięki którym zabiegani rodzice łatwiej poradzą sobie z wyborem odpowiedniego obuwia - zabezpieczającego zdrowy rozwój stóp dziecka już od pierwszych kroków.

Dobre buty dla dziecka - ale jakie?

Obuwie musi być dłuższe od stopy o około 0,5-1 cm ze względu na jej szybki wzrost i przesuwanie się do przodu w czasie chodzenia. Czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców. Jeżeli jest wąski - może przyczynić się do deformacji palców. Dobrze też jeśli jest on wysoki - płaski czubek przyczynia się do powstawania otarć i odcisków.

Trzewiki, czyli buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, są zalecane dla wszystkich dzieci, a szczególnie dla maluchów rozpoczynających chodzenie. Dzięki sznurowaniu bucik jest dobrze dopasowany do stopy i dolnej części podudzia, co ułatwia poruszanie.

Ważne by but miał elastyczne spody (łatwo zginające się) oraz był wykonany z miękkich materiałów łatwo dopasowujących się do kształtu stopy oraz pochłaniających pot. Dla małych dzieci wysokość obcasa powinna wynosić około 5 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm.

Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy.

Jak kupować buty dla dziecka?

 1. Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie zakładaj mu żadnych butów. Nóżki chroń przed marznięciem wkładając luźne skarpetki, które nie będą ściskać paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi.
 2. Nie szukaj butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy jest ona potrzebna Twojemu dziecku może zdecydować tylko ortopeda.
 3. Twoje dziecko jest coraz starsze, szybko rośnie - rośnie także stopa - przeciętnie około 1 cm rocznie (w niektórych okresach nawet 1,5 cm). Sprawdzaj co 3 miesiące stopę dziecka, aby mieć pewność, że nie nosi ono za krótkich butów.
 4. Po nowe buty wybierz się koniecznie z dzieckiem (nie z "patyczkiem"). Włóż dziecku buty, a gdy w nich stanie, sprawdź czy mają odpowiednią długość przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 5 - 10 mm w zależności od kształtu czubka, układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy w długości.
 5. Dziecku, które już sprawnie chodzi możesz kupować nie tylko trzewiki, półbuty, ale też sandały z tzw. łożem dla pięty (zagłębieniem pod piętę) zapobiegającym przesuwaniu się pięty na boki.
 6. W wyborze butów właściwych dla Twojego Dziecka pomoże Ci znak "Zdrowej Stopy".
 7. Koniecznie stosuj te same zasady do butów używanych w przedszkolu, szkole i domu - przecież to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.
 8. Nie zakładaj dziecku butów "po" innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.
      

Zobacz też:

Firmy