Nie przeocz - Befado

Opiekun małych stópek - jakie buty dla dziecka?

Befado

Dzieci, które już opanowały trudną sztukę chodzenia, chcą robić to nieustannie. Aby im w tym pomóc, warto poznać etapy rozwoju stóp malucha.

Najważniejszy etap w rozwoju stóp dziecka przypada na okres od urodzenie do 3. roku życia. W tym czasie stopy podwajają swoją długość i obserwuje się znaczne zaawansowanie w procesie kostnienia. Stópki są jednak bardzo plastyczne i wiotkie, ponieważ proces kostnienia trwa, a więzadła i mięśnie nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej wytrzymałości.

Jak rozwija się stopa dziecka

Około 10. - 15. miesiąca dziecko zaczyna chodzić. Obserwujemy wówczas zmiany w budowie i ustawieniu kończyny dolnej. Do około 3. - 4. roku życia występują w stopie poduszeczki tłuszczowe, które maskują szkielet stopy. Największa taka poduszka znajduje się po stronie przyśrodkowej, pod łukiem podłużnym stopy, wywołując wrażenie płaskostopia.

Na szczęście jest to płaskostopie "pozorne", fizjologiczne. Około 3. czy 4. roku życia podściółka tłuszczowa ulokowana pod łukiem podłużnym zanika i w przypadku zdrowo rozwijającej się stopy "ujawnia" się prawidłowy kształt wysklepienia.

Pod czujnym okiem rodziców

Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone paluszki. Dzięki temu stopa styka się z podłożem na dużej powierzchni, dając poczucie pewności maluszkowi stawiającemu pierwsze kroki.

Generalnie stopa malucha kształtuje się aż do 8. roku życia i w tym czasie jest wciąż niezwykle wrażliwa na zniekształcenia. Dlatego też rodzice powinni obserwować rozwój stópek dziecka i jeśli zauważą coś niepokojącego, zgłosić się na badania do odpowiedniego specjalisty bez względu na to ile dziecko ma lat.

Każda wada stóp może powodować poważne problemy u dzieci takie jak: bóle nóg, zmianę sposobu chodzenia, a nawet skrzywienie kręgosłupa.

Obuwie to druga skóra stopy dziecka

Wady postawy i wady stóp najczęściej występujące u dzieci i młodzieży (np. płaskostopie podłużne, koślawość i szpotawość kolan) są ściśle ze sobą powiązane tzn. jedne pociągają za sobą drugie. Mogą one skutkować zaburzeniami rozwoju stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa. Buty są niezwykle ważnym elementem garderoby dziecka. Towarzyszą zarówno ruchliwej zabawie na świeżym powietrzu, jak i spokojniejszym zajęciom w przedszkolu, czy szkole. Dziecko nosi je wiele godzin w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest, aby były wygodne, wysokiej jakości i prawidłowo dobrane.

Pamiętaj! Prawidłowe buty dla dziecka zapobiegają wadom postawy, a nawet mogą te negatywne procesy odwrócić!

Właściwy wybór

Firma Befado, polski producent z ponad 80-letnią tradycją wie, jak tworzyć buty zabezpieczające prawidłowy rozwój dziecka już od pierwszych kroków.

Podeszwa: wykonana z PVC, lekka, elastyczna, antypoślizgowa. Liczne otworki zapewniają dodatkową wentylację zapobiegając poceniu. Wyprofilowane boki i podwyższony zapiętek stabilizują stopę dziecka, a szerokie czubki zapewniają wygodę małym paluszkom.

Wkładka: wykonana z naturalnych, higienicznych materiałów, specjalny hydrofobowy wkład pozwala utrzymać wilgoć na zewnątrz buta przy równoczesnym swobodnym oddychaniu stopy.

Cholewki: wykonanie z naturalnych, przewiewnych materiałów, miękkie, dopasowujące się do stopy.

Różne rodzaje zapięć: sznurówki, rzepy, klamerki, gumki w większości pozwalają dziecku na samodzielne wkładanie, dzięki czemu rozwija się jego samodzielność.

Czego należy unikać, aby zapobiec powstaniu wad postawy?

 • Zbyt wczesnego zachęcania dziecka do stawania i chodzenia. Organizm malucha musi do tego "dojrzeć".
 • Chodzików, które zaburzają rozwój motoryczny dziecka.
 • Obuwia, które może zakłócać prawidłowy rozwój stóp.
 • Ograniczania aktywności ruchowej u dzieci.
 • Bagatelizowania zachowań u dzieci takich jak: szybkie męczenie, niechęć do spacerów i zabawy, które mogą być sygnałem, że dziecko ma niewygodne, za ciasne lub za duże buciki.
 • Zakładania bucików, które nie są dostosowane do środowiska, w których dziecko przebywa i do zajęć, jakie wykonuje.
      

Zobacz też:

Firmy