Nie przeocz - Electrolux Poland

Radość z pomagania w domu, czyli dziecięcy punkt widzenia

Electrolux Poland

Wielu z nas nie lubi wykonywać prac domowych. Zwykle jesteśmy zmęczeni sprzątaniem, praniem czy prasowaniem. Kiedy chcemy nauczyć nasze dzieci samodzielności i zachęcić je do pomagania w domu, stajemy przed trudnym zadaniem. Dla najmłodszych jednak prace domowe do pewnego wieku mogą być traktowane jak dobra zabawa. Warto wykorzystać ten czas, żeby uczyć dzieci obowiązkowości już od pierwszych lat życia.

Nauka przez zabawę

Dzieci poznają świat poprzez zabawę. Może ona być doskonałym sposobem także na zaszczepienie w najmłodszych obowiązkowości. Nasze pociechy dużo chętniej pozbierają swoje zabawki i wyrzucą do kosza papierki, jeśli urządzimy z tego pewną formę gry. Bawiąc się z dziećmi w dom 'na niby", możemy je włączyć w wykonywanie prawdziwych prac porządkowych.

Dzięki temu, najmłodsi będą wykonywać drobne zadania z przyjemnością i wytworzą w sobie pozytywne skojarzenia związane z obowiązkami. Taka forma dbania o dom przemówi najbardziej do najmłodszych dzieci.

Starszaki z kolei lubią poczucie, że są za coś odpowiedzialne, dlatego warto rozmawiać z nimi o podziale prac domowych i ustalić, że konkretne zadanie należy tyko do nich. Jeśli zaniedbają daną czynność, zobaczą, że nikt inny jej za nich nie wykonał. W ten sposób poczują się ważnymi, potrzebnymi domownikami i będą chętniej uczestniczyć we wspólnych obowiązkach domowych.

Warto jednak pamiętać, że nie możemy wymagać od dzieci zbyt wiele. Przydzielane najmłodszym zadania muszą pasować do ich wieku.

Odpowiednie dla wieku

Częsty błąd rodziców podczas nauki obowiązków domowych to przekonanie, że ich dzieci są jeszcze zbyt małe na pomaganie w domu. Jak mówią eksperci, im później zaczniemy zachęcać dzieci do prac porządkowych, tym trudniej będzie nam je do tego przekonać.

Metoda Montessori sugeruje, aby podążać za naturalnym rozwojem dzieci, wzmacniając ich samodzielność i poczucie sprawczości. Już 2-3 latki mogą odłożyć zabawki do pudełka czy wyrzucić zużyte pieluszki do kosza.

W niektórych krajach 3 letnie dzieci zajmują się nawet odkurzaniem. Globalne badania Electrolux wykazały, że 26% Finów uważa, że wiek między 3 a 5 rokiem życia, jest optymalny, żeby dzieci zaczęły odkurzać w domu¹. W Polsce taki pogląd podziela 13% społeczeństwa. Według metody Montessori 5 latki mogą już samodzielnie karmić zwierzęta domowe, robić proste kanapki czy pomagać w zakupach. Z kolei 6-7 latki zwykle są w stanie myć podłogi, porządkować łazienkę i pielić ogródek.

Dostosowanie konkretnych zadań do poziomu rozwojowego dziecka pozwoli uniknąć frustracji i ułatwi naukę obowiązkowości.

Urządzenia, z którymi poradzą sobie nawet dzieci

Zachęcać dziecko do pomagania możemy na różne sposoby. Proste "dziękuję" z ust rodzica spełni tę funkcję lepiej, niż jakiekolwiek nagrody. Powinniśmy także pamiętać, że warto w miarę możliwości ułatwiać najmłodszym wykonywanie obowiązków domowych. W tym celu powinniśmy stosować sprzęty, które będą na tyle proste w obsłudze, że z ich samodzielnym użytkowaniem dzieci sobie świetnie poradzą.

Odkurzacz bezprzewodowy Ergorapido marki Electrolux zapewnia niemal bezwysiłkowe sprzątanie o maksymalnej skuteczności. Dzięki konstrukcji typu 2 w 1 urządzenie sprawdzi się zarówno w odkurzaniu większych powierzchni, jak i trudno dostępnych miejsc za pomocą odkurzacza ręcznego. Ten ostatni będzie doskonałym sposobem na zaangażowanie najmłodszych w odkurzanie.

Co więcej, model Ergorapido EER7ALLRGY stworzony z myślą o alergikach, został zaopatrzony w specjalną turboszczotkę Bed Pro™ z promieniami UV. Umożliwia ona dokładne usuwanie kurzu i bakterii z mebli oraz tkanin. Odkurzacz posiada certyfikat BAF - Brytyjskiej Fundacji Antyalergicznej, co czyni go idealnym wyborem dla wszystkich alergików. W ten sposób urządzenie pomaga dbać o zdrowie domowników, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Z kolei odkurzacz UltraSilencer™ Zen EUS8ALRGY posiada zmywalny filtr Allergy Plus™, który zatrzymuje najdrobniejsze pyłki, zarodniki pleśni, odchody roztoczy i alergeny. Oczyszcza powietrze wylotowe w 99,99%, przez co ogranicza ryzyko reakcji alergicznych. To urządzenie, które pozwoli dbać nie tylko o zdrowie naszych dzieci, ale także o spokój w domu.

UltraSilencer™ Zen umożliwia sprzątanie bez zbędnego hałasu - natężenie jego dźwięku wynosi zaledwie 58dB. Poziom ten zbliżony jest do odgłosu spokojnej rozmowy. Cichy sprzęt to doskonały sposób na zachętę dzieci do pomocy w odkurzaniu. Może to być także punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o roli dźwięków w życiu człowieka. W ten sposób nauka prostych obowiązków domowych może przerodzić się w naukę jeszcze ważniejszych rzeczy.

Od najmłodszego wieku maluchy mogą, a nawet powinny pomagać w obowiązkach domowych. Ubierając to w formę zabawy, możemy spędzić przyjemnie czas z naszymi pociechami nawet podczas sprzątania.

            

Zobacz też:

Firmy