Nie przeocz - zwracam.pl

Co zrobić z nietrafionymi zakupami dla dziecka?

zwracam.pl

Kupiłaś przez internet piękny komplecik, ale okazał się za mały? A może zabawkę. która jednak Ci nie odpowiada? Zastanawiasz się jak zwrócić nietrafione dziecięce zakupy?

Pierwszym krokiem na drodze do dokonania skutecznego zwrotu towaru kupionego w internecie, jest dostarczenie sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wzór takiego dokumentu powinien zostać dostarczony wraz z zakupami, może być dostępny on-line na stronie sklepu, ale można też wykorzystać dowolny inny szablon albo napisać oświadczenie samodzielnie: wszystkie te dokumenty mają identyczną wartość.

Niewiele potrzeba

Ustawa regulująca zwroty jest bardzo prosta, ale sprzedawcy mocno ją skomplikowali. Wszystko, co mówi prawo, to konieczność zawarcia w oświadczeniu informacji umożliwiających identyfikację zamówienia. Wiele sklepów wymaga oryginału faktury lub paragonu - tych absolutnie nie trzeba dołączać. Wystarczy kopia. Nie masz kopii? W zupełności wystarczy na przykład potwierdzenie przelewu z banku. To, że ktoś będzie musiał poświęcić więcej czasu na identyfikację zamówienia, to już problem sklepu. Oczywiście nie warto robić nikomu pod górę i lepiej podać np. numer zamówienia. Jeśli nie masz paragonu, znajdziesz potrzebne informacje już choćby w korespondencji mailowej ze sklepu. To w zupełności wystarczy. Jeśli sklep ma wyższe wymagania, możesz uczynić im zadość, jeśli Ci to nie skomplikuje życia, ale pamiętaj,    że w tym przypadku prawo jest po Twojej stronie.

A co z opakowaniem?

Jeśli sprawdzenie produktu wymaga jego odpakowania, to możesz to zrobić. Jakikolwiek zapis, mówiący o tym, że po otwarciu opakowania wygasa prawo do zwrotu, jest prawnie nieskuteczny. Nie ma żadnej mocy. To tylko taki wybieg, który ma utrudnić wykonanie zwrotu i żaden poważny sklep już dziś czegoś takiego nie robi swoim klientom. Mało tego - generalnie nie ma nawet wymogu, aby w ogóle dostarczać oryginalne opakowanie, choć praktycznie jest to zrobić. Na pewno da się łatwiej zapakować towar na drogę powrotną.

Unikanie problemów

Najłatwiej zrobić zwrot przez zwracam.pl. To dlatego, że i w tym serwisie, i w paru innych, które pomagają zrobić zwrot, łatwo generuje się wszystkie dokumenty, a sklepy, które biorą udział w programach, są zwykle weryfikowane. Ich regulaminy muszą być zgodne z przepisami i najlepiej, żeby nieszczególnie restrykcyjne: słowem, jeśli sklep bierze udział w podobnym programie, to zasady zwrotów są tam proste, przyjazne i nie budzą żadnych wątpliwości, czyli jak najbardziej sprzyjają klientom.

            

Zobacz też:

Firmy