Nie przeocz - Curver Poland

Wakacje w ogrodzie - jak zadbać i odpoczywać w ogrodzie w sezonie letnim

Curver Poland

Dobrze urządzony i przede wszystkim zadbany ogród może być piękny i dostarczać domownikom dużo satysfakcji przez cały rok. Lipiec i sierpień to miesiące, w których oprócz zaplanowanych wyjazdów nad morze, w góry czy na Mazury, dużo czasu spędza się w ogrodzie.

Okres wakacyjny jest dla ogrodu szczególny, ponieważ zachwyca on wtedy różnorodnością barw kwiatów i zapachów, dostarcza plonów oraz pozwala na przyjemne spędzanie czasu. Co można i powinno się robić w ogrodzie w czasie lata? Poza pracą w ogrodzie również należy pamiętać o tym, że jest to miejsce do wypoczynku. Najważniejsze jest zachowanie równowagi, zarówno w życiu, jak i w ogrodzie, a więc należy zadbać o miejsce zieleni by móc sobie tam zapewnić chwilę relaksu.

Prace w ogrodzie podczas wakacji

Przydomowy ogród może w prosty sposób stać się rewelacyjnym miejscem wypoczynku podczas wakacyjnego czasu wolnego. Trzeba jednak pamiętać, że piękny i zadbany ogród nie pojawi nam się przed domem znikąd. Należy o niego dbać przez cały rok. Ogród może stać się naszą oazą spokoju, warto jednak poświęcić mu wcześniej trochę pracy. Istotnym elementem dbania o ogród jest zapewnienie mu odpowiedniego nawodnienia. Kiedy przychodzi okres letni, temperatury zwiększają się, a fale upałów mogą doprowadzić do długich okresów suszy, co nie służy najlepiej roślinom w ogrodzie. Najprostszym rozwiązaniem będzie tradycyjne ręczne podlewanie roślinności konewką. Można również sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane techniki nawadniania - podlewanie kropelkowe, czy zraszacze. Istotne, żeby nawadniać ogród w porannych bądź wieczornych godzinach, unikać natomiast podlewania w ciągu dnia. Okres letni wymaga również wielu innych zabiegów pielęgnacyjnych, które spowodują, że ogród będzie pięknie kwitł i stanie się miejscem, w którym poczujesz się komfortowo. Oprócz podlewania roślin należy pamiętać o przycinaniu trawnika i żywopłotu, odchwaszczaniu gleby czy eliminowaniu przekwitłych kwiatostanów. Początek lipca to ostatni moment na wysiewanie roślin jednorocznych (nagietków, groszku pachnącego, portulaka) lub roślin dwuletnich (stokrotek, bratków, malw). Od połowy sierpnia można rozpocząć sadzenie drzew i krzewów iglastych.

Przydomowa oaza spokoju

Wakacje - letni czas upałów i przyjemnie chłodnych wieczorów. Wolny czas, który możemy poświęcić rodzinie, znajomym, ale przede wszystkim sobie. Czas spędzony w ogrodzie i wykonywanie w nim drobnych prac dla wielu osób jest wypoczynkiem. Jednak podczas wakacji ogród może dostarczyć szerszej rozrywki. Strefa relaksu we własnym przydomowym ogrodzie to tzw. "must have". Ważnym miejscem każdego ogrodu jest przytulny kącik wypoczynkowy, gdzie choć na chwilę można oddać się błogiemu lenistwu, zwolnić tempo codziennego biegu i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości czy poczytać książkę. Kącik musi być wykonany z należytą dbałością o każdy szczegół, tylko wówczas będzie można mówić o udanym odpoczynku. Istotne jest na przykład optymalne wykorzystanie przestrzeni. Jakie opcje relaksu w ogrodzie wybrać?

Altana

Najlepszym kącikiem wypoczynkowym dającym dodatkowo poczucie intymności będzie przydomowa altana. Takie rozwiązanie zapewni odpoczynek niezależnie od kaprysów pogody. Altanę można zaaranżować w różnym stylu, np. romantycznym, w którym ogrodowy domek oplatają pędy róż pnących, zaś w stylu formalnym otacza ją starannie wystrzyżony trawnik, formowane krzewy lub proste rabaty z niskimi roślinami ozdobnymi. Alternatywą dla altan są domki ogrodowe, które można zaaranżować pod własne preferencje. Domki ogrodowe to konstrukcje przeznaczone zarówno dla małych jak i dorosłych użytkowników ogrodów. Ci pierwsi mogą nieskończenie długo bawić się w kolorowym, bajkowym domku, który pobudza wyobraźnię i stwarza masę możliwości zabawy dla całej grupki dzieci, a starsi mogą wykorzystać go jako przestrzeń do pracy, ćwiczeń, czy jako dodatkowy pokój letni. To jaki domek wybierzesz zależy od potrzeb. Na rynku dostępne są różnej wielkości domki, wykonane z różnych materiałów. Bardzo pojemny jest domek Oakland firmy Keter. Jego dużą zaletą jest możliwość pomalowania ścian na dowolny pasujący do przestrzeni ogrodu kolor.

Hamak

Hamak to propozycja która zadowoli każdego dorosłego. Jeśli w ogrodzie rosną drzewa postaw na tradycyjny hamak, przymocowując go do drzew. Inną dostępną na rynku opcją są hamaki ze stelażem, które można umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że stelaże są mniej stabilne niż tradycyjny hamak przywiązany do drzewa.

Leżak ogrodowy

Nieodzownym elementem okołodomowej strefy komfortu będą meble ogrodowe, które powinny zostać dobrane w zależności od własnych preferencji i przestrzeni. Uniwersalnym meblem w ogrodzie niezależnie od potrzeb będzie leżak ogrodowy. Dobrze, jeśli leżak wyróżnia się profilowanym oparciem i niezwykle komfortowym materacem na całą długość leżaka. Takie rozwiązanie posiada np. leżak ogrodowy Daytona marki Keter. Z roku na rok na popularności zyskują leżaki z tworzywa, które są bardzo lekkie i bez problemu można je umieścić w dowolnym miejscu ogrodu. Czytanie książek na leżaku na świeżym powietrzu jeszcze nigdy nie było tak przyjemne.

Kąpiele w basenie

Czy istnieje lepszy, przyjemniejszy odpoczynek w letni ciepły dzień niż błogi relaks nad wodą? Alternatywą dla wycieczek "za miasto" jest prywatny basen w ogrodzie. Prywatny basen, umieszczony w przestrzeni ogrodu, zaspokoi indywidualne potrzeby każdego członka rodziny, a przyjemność czerpana z kontaktu z wodą zapewni dobre samopoczucie, usunie stres i nerwy. W basenie może kąpać się jednocześnie kilka osób, co sprawia, że staje się on znakomitym miejscem do wspólnego wypoczynku i spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Na rynku mamy dostępne baseny stelażowe, rozporowe, dmuchane. Bardzo dobrze w ogrodach sprawdzają się baseny stelażowe, ponieważ mają duże rozmiary i są najbardziej wytrzymałe.

Odpoczynek w gronie znajomych

Odpoczynek to również pogawędki w gronie najbliższych znajomych i rodziny. Podczas wakacji bardzo dużo osób organizuje grille i przyjęcia. Dlatego strefę relaksu warto wyposażyć w komplet - stół i krzesła solidnej konstrukcji. W takim przypadku sprawdzą się meble wykonane z tworzywa (polipropylenu). Jeśli przyjęcia organizowane są w ogrodzie rzadko, można wybrać zestaw ogrodowy wyposażony np. w narożną sofę najlepiej uzupełnioną o miękkie poduchy oraz niski stolik przeznaczony na idealnie zaparzoną kawę, którą wypijesz z najbliższymi, delektując się letnimi promieniami słońca. Jeżeli jednak ogród będzie miejscem częstych spotkań w dużym gronie, lepiej pomyśleć o większym stole lub takim, który ma możliwość rozłożenia blatu.

Produkty można nabyć na stronie www.curver.pl oraz www.keter.pl

            

Zobacz też:

Firmy