Nie przeocz -

Podwórkowa piaskownica - jaki piasek wybrać i jak o nią zadbać?

Podwórkowa piaskownica to dobry pomysł. W końcu to jedno z miejsc, w których maluchy najchętniej spędzają czas. Zanim jednak postawisz ją w swoim ogródku, upewnij się, że wiesz jak o nią zadbać.

Jednym z najważniejszych aspektów w miejscu zamieszkania jest bezpieczeństwo - to priorytetowa kwestia dla ponad 66 proc. Polaków - wynika z badania SW Research przeprowadzonego w ramach kampanii "Gruntownie Badamy Zanim Zamieszkamy". Sporą część swojego czasu dzieci spędzają na podwórku, zwłaszcza w piaskownicy. Pora więc zastanowić się nad tym, jak maksymalnie zabezpieczyć to miejsce.

Jaki piasek wybrać?

Do piaskownicy nie powinniśmy wsypywać piachu niewiadomego pochodzenia. Najlepiej kupić taki, który posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, zawiera dużą ilość kwarcu oraz ziarnistość na poziomie 0-2 mm. Najlepszy do zabawy to taki, który nie brudzi, nie ma soli ani składników mineralnych i jest jasnożółtej lub białej barwy. Ważne, aby był także delikatny w dotyku, jednolity i całkowicie czysty od wszelkich kamyków.

Jak zabezpieczyć piaskownicę?

Najlepszym rozwiązaniem na zachowanie czystości piasku jest kupienie wysokiej piaskownicy ze specjalną pokrywą, którą będziemy szczelnie zamykać po każdej zabawie. Jeśli zainwestowaliśmy już w piaskownicę bez osłonki, wystarczy dokupić specjalną folię ochronną lub plandekę. Najlepiej jeśli będzie stała na drewnianej powierzchni, aby nie wyrastały pod nią krzewy i chwasty i nie przedostawały się do niej owady. Na jej dnie powinien znajdować się także niewielki otwór umożliwiający odpływanie wody.

Co może kryć się w ziemi?

Niezabezpieczona, odkryta piaskownica to wylęgarnia zarazków i bakterii. Ponadto, w piachu niewiadomego pochodzenia mogą znajdować się nie tylko kawałki szkła czy ostrych kamyczków, ale także niebezpieczne substancje chemiczne. W przypadku podwórkowej piaskownicy, najlepiej w ogóle nie korzystać z piachu niewiadomego pochodzenia, aby nie przenosić ewentualnych zanieczyszczeń pochodzących np. z terenów poprzemysłowych. Nawet ziemia w przydomowym ogródku może kryć takie "niespodzianki", dlatego przed zakupem nieruchomości warto pytać dewelopera lub inwestora czy wykonał badania gruntu pod kątem obecności zanieczyszczeń chemicznych. Jeśli uda nam się dobrze zabezpieczyć piaskownicę, to kolejnym, dużo trudniejszym krokiem, będzie nauczenie dzieci higienicznego i bezpiecznego zachowania w niej.

*Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” zostało przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 roku przez agencję SW Research metodą CAWI na grupie N=403 osób powyżej 25 roku życia w ramach kampanii informacyjnej „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”.
            

Zobacz też:

Firmy