Nie przeocz - Empik

Wielki sukces Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018

Empik

Ponad 15 000 uczestników, ogłoszenie laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017, pełna frekwencja na warsztatach oraz wyjątkowych spotkaniach autorskich - wielki sukces Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018

Dwieście tytułów zgłoszonych do Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017 i dwa spośród nich, które uhonorowano podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018. Rekordowa frekwencja w trakcie odbywających się w weekend 17-18 marca Targów oraz tysiące głosów oddanych w Konkursie świadczą o tym, że książka dziecięca ma się dobrze i przyciąga tłumy młodych czytelników i ich rodziców.

W Targach Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018, które odbyły się w warszawskich Arkadach Kubickiego w weekend 17-18 marca wzięło udział ponad 15 000 odwiedzających. Dzieci uczestniczyły w blisko 50 warsztatach, podczas których bawiły się i uczyły, wcielały się w wydawców, pisarzy, a nawet naukowców. Rodzice w tym czasie uzupełniali biblioteki pociech o nowe pozycje oraz uczestniczyli w spotkaniach autorskich i wykładach. Targom towarzyszyły wystawy ilustracji Józefa Wilkonia, Emilii Dziubak, Marcina Minora i Rocha Urbaniaka. Na targowej scenie odbyło się wiele spotkań autorskich, przedstawienie oraz porywająca zabawa taneczna do muzyki duetu SzaZa. W sobotę, 17 marca Fundacja Zaczytani.org otrzymała czek na kwotę ponad 137 tysięcy złotych. To środki zebrane podczas charytatywnej kampanii na rzecz tworzenia Bibliotek Małego Pacjenta, której organizatorem był Empik. Frekwencyjny sukces Targów i ogromne zainteresowanie towarzyszącymi im wydarzeniami pokazuje, że dobre ilustracje i wartościowe treści święcą triumfy, a trend ich propagowania wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców rozwija się niezwykle prężnie.

Magdalena Walusia, Józef Wilkoń,
Agata Napiórska
Fot. Jakub Celej
Michał Rusinek Targi Książki Dziecięcej
Przecinek i Kropka 2018
Fot. Jakub Celej
Michał Zawadka Targi Książki
Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018
Fot. Jakub Celej

600 tysięcy złotych - tyle wynosi wartość nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. To wartość specjalnej promocji w salonach Empik i na empik.com dla zwycięskich tytułów. Ponadto, autorki i ilustratorzy otrzymali także czeki opiewające na kwotę 10 tysięcy złotych. Nagrody zostały wręczone podczas pierwszego dnia Targów. Głosujący zdecydowali, że najlepszą książką w kategorii do lat 5 jest "Florka. Zapiski ryjówki" (Wydawnictwo Bajka) autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Jony Jung. Laur w kategorii od 6 do 9 roku życia trafił do Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby i Daniela de Latour za "Dom nie z tej ziemi" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).

SzaZa - Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski
Fot. Jakub Celej
Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018
Fot. Jakub Celej

- Tematem książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby jest bolesny problem, z którym boryka się wiele rodzin  - przemoc. Trudne zagadnienie zostało tu podane w atrakcyjny literacko sposób, by uwrażliwiać dziecko, nie przerażając go jednocześnie - tak o książce "Dom nie z tej ziemi" mówi jurorka, Ewa Gruda. - "Florka. Zapiski ryjówki" przedstawia nie tylko przygody, ale i bardzo ważne przemyślenia i refleksje dotyczące spraw istotnych w życiu wszystkich dzieci. Wyobraźcie sobie, że zwierzątko pochodzące z końca globusa - choć mówi w zupełnie innym, niezrozumiałym języku - po kąpieli w fontannie prycha i kicha całkiem tak samo jak Florka i jej przyjaciele - tak fenomen rezolutnej ryjówki, ulubienicy przedszkolaków i bohaterki animowanego serialu, powstającego w oparciu o książkowe przygody, uzasadniała jurorka konkursu Aleksandra Piotrowska.

Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka zorganizowany został po raz dziewiąty. Jurorki oceniły zgłoszone książki pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Wybrały dziesięć tytułów - po pięć w każdej kategorii, ale to internauci w głosowaniu zadecydowali, które książki ubiegłego roku zasłużyły na ten prestiżowy tytuł.

W tym roku w kategorii do lat 5 nominowane były: "Florka. Zapiski ryjówki" (Wydawnictwo Bajka) autorstwa Roksany Jędrzejewskiej z ilustracjami Jony Jung, "Kiedy będę duża / Kiedy będę duży" (Wydawnictwo WYtwórnia) autorstwa Marii Dek, "Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia), "Pisklak" (Wydawnictwo Bajka), której autorką jest Dorota Gellner, a ilustratorką Jona Jung oraz "Wesoły Ryjek i lato" (Wydawnictwo Media Rodzina) Wojciecha Widłaka z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. W kategorii 6-9 lat nominowane były: "Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe" (Wydawnictwo Egmont Art) autorstwa Michała Leśniewskiego, za ilustracje odpowiadał Maciej Szymanowicz, "Dom, który się przebudził" (Wydawnictwo Mamania) Martina Widmarka z ilustracjami ubiegłorocznej zwyciężczyni Emilii Dziubak, "Dom nie z tej ziemi" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) napisany przez Małgorzatę Strękowską-Zarembę, zilustrowany przez Daniela de Latour, "Różowa walizka" (Wydawnictwo Adamada) autorstwa Susie Morgenstern, z ilustracjami Serge Blocha oraz "Sylaboratorium" (Wydawnictwo Egmont Art) autorstwa Justyny Bednarek, Agnieszki Frączak, Mikołaja Golachowskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Emilii Kiereś, Ewy Nowak, Zuzanny Orlińskiej, Zofii Staneckiej, Marcina Wichy, Wojciecha Widłaka (wstęp - Jerzy Bralczyk) z ilustracjami Pawła Pawlaka.

Organizatorem Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka oraz Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka jest Empik.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na www.facebook.com/przecinekikropka.empik

            

Zobacz też:

Firmy