Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Nie przeocz -

Masz dziecko? Możesz kupić tańsze OC

O 14 proc. mniej od średniej ogólnopolskiej płaciły w ubiegłym miesiącu osoby posiadające dzieci za ubezpieczenia OC. I choć rodzice z reguły mogą liczyć na niższe składki, to w niektórych sytuacjach posiadanie dziecka może podnieść cenę polisy.

Każdy ubezpieczyciel ma prawo premiować inną grupę kierowców, oferując jej atrakcyjne ceny OC. Cena ubezpieczenia jest wypadkową wielu indywidualnych czynników, lecz towarzystwa w dużej mierze opierają swoje wyliczenia na ryzyku ubezpieczeniowym. A to w przypadku osób posiadających dzieci jest najmniejsze. Nie bez znaczenia jest jednak wiek dziecka, który może nie tylko obniżyć, ale też podnieść składkę.

Jaka jest cena OC dla rodziców?

Mediana najniższych cen OC w listopadzie 2017 roku wyniosła 782 zł. Osoby posiadające dzieci płaciły w tym samym czasie tylko 669 zł. Dlaczego rodzice mogą liczyć na niższe składki? Ubezpieczyciele uważają ich za bardziej rozważnych kierowców. Ryzyko ewentualnej likwidacji szkody jest więc w ich przypadku znacznie mniejsze. W kalkulatorze ubezpieczeń OC sprawdzisz, jaką cenę ubezpieczyciele zaoferuje w Twoim przypadku.

Niestety na obniżenie ceny ubezpieczenia OC mogą liczyć tylko rodzice dzieci w określonym wieku. Największych rabatów mogą się spodziewać osoby posiadające najmniejsze, kilkumiesięczne i kilkuletnie dzieci. Co prawda nie istnieje jednoznaczna granica, kiedy zniżka przestaje obowiązywać, jednak umownie przyjmuje się, że jest nią wiek około 15 lat. Co więcej, rodzice pełnoletnich już dzieci które mają prawo jazdy, mogą otrzymać nieco wyższe cenowo propozycje OC. Koszt polisy może wzrosnąć o ok. 3%.

OC ułatwi rodzicowi życie

Jeśli masz samochód, musisz też mieć ubezpieczenie OC. Jeśli dodatkowo jesteś rodzicem, tym bardziej powinieneś stosować się do tego obowiązku. Wyobraź sobie, że wieziesz swoje dzieci do przedszkola, szkoły, na zajęcia dodatkowe. Inny, nieuważny kierowca powoduje kolizję, w której jesteś poszkodowany. Nie dość, że Twój samochód zostanie naprawiony na koszt ubezpieczyciela sprawcy, to będziesz miał prawo skorzystać z auta zastępczego. Twój samochód zostanie naprawiony bez pośpiechu, a Ty nie odczujesz braku pojazdu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w poradniku pod linkiem: https://najtaniejuagenta.pl/samochod-zastepczy-oc-sprawcy-musisz-wiedziec/

A teraz wyobraź sobie sytuację odwrotną. Ty powodujesz kolizję. Jeśli masz OC, wszystkie koszty zdarzenia pokrywa Twoje towarzystwo. Nie masz OC? Koszty pokryje UFG, ale zwróci się do Ciebie o zwrot pieniędzy. Dodatkowo zapłacisz karę za brak obowiązkowej polisy. W efekcie rodzinny budżet zostanie mocno nadszarpnięty.

Nie tylko posiadanie dzieci wpływa na cenę OC

Pamiętaj, że poza pytaniem o posiadanie dzieci, ubezpieczyciel poprosi Cię o podanie wielu innych informacji na swój temat. Każda z nich może mieć wpływ na ostateczną wysokość składki, dlatego warto rzetelnie wypełnić formularz. Spośród wszystkich informacji, które podasz, największe znaczenie dla ubezpieczyciela będzie miał Twój wiek, miejsce zamieszkania oraz parametry samochodu, takie jak pojemność silnika i rok produkcji.

            

Zobacz też:

Firmy