Nie przeocz - BRITOP Lighting Sp. z o.o.

Dobre światło w pokoju dziecięcym!

BRITOP Lighting Sp. z o.o.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest dziecięcy pokój. Z atencją urządzany, zanim maluch pojawi się na świecie. Zmienia się z biegiem lat, wraz z dorastaniem naszych pociech. Ma być przystosowany do ich wieku i potrzeb tak, aby ułatwić im prawidłowy rozwój i zapewnić komfort. To w nim dzieci mają czuć się bezpieczne oraz z przyjemnością spędzać czas, dlatego tak ważne jest jego prawidłowe oświetlenie.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwala dzieciom prawidłowo się rozwijać i umożliwia korzystanie z pokoju zgodnie z rytmem dnia. Sprzyjające otoczenie, kreowane między innymi poprzez kolor i światło, wpływa na kształtowanie się osobowości naszych pociech i ich dojrzewanie emocjonalne.

Strefy pracy i wypoczynku

Dziecięcy pokój, ze względu na aktywność dziecka, niezależnie od jego wieku, można podzielić na strefy użytkowania: strefę zabawy i nauki oraz relaksu i snu. Bardzo istotne w tym podziale, a co za tym idzie, zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, jest powiązanie strefy zabawy i nauki z bezpośrednim dostępem do światła dziennego. Prawidłowa jej lokalizacja będzie więc przy oknie. Strefa relaksu i snu, analogicznie, będzie najbardziej oddalona od okna.

- Oświetlenie sztuczne, jest ściśle powiązane z podziałem pokoju dziecięcego na strefy użytkowania – zwraca uwagę Miłosz Kowalski, architekt, projektant oświetlenia, wieloletni wykładowca na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. - Jednocześnie stosuje się elementy oświetlenia bezpośrednio związane z wykonywanymi w pokoju przez dziecko czynnościami lub z elementami aranżacji wnętrza.

Niezbędne do nauki i zabawy

W strefie zabawy i nauki najważniejszą rolę odgrywa oświetlenie ogólne. Światło powinno być więc miękkie i rozproszone. Można tu zastosować jego nieco chłodniejszą barwę, np. 4500 K.
- Oświetlenie to powinno znajdować się nad główną częścią strefy, stanowiąc niejednokrotnie także element oświetlenia ogólnego dla całego pomieszczenia, jeśli jego powierzchnia jest niewielka – wyjaśnia Miłosz Kowalski. - Jeśli jednak dysponujemy odpowiednią powierzchnią pomieszczenia, warto zastosować oprawę oświetlającą jedynie tę strefę.

Jaką wybierzemy lampę, zależy od wieku i zainteresowań naszego dziecka. Maluchy lubią, jak jest kolorowo i bajecznie w ich pokoju, dlatego warto kupić specjalnie im dedykowane oświetlenie, zdobione na przykład ilustracjami zwierzątek czy samochodzików. Duży i ciekawy wybór lamp dla najmłodszych można znaleźć na stronie polskiego producenta oświetlenia BRITOP Lighting: www.britoplighting.pl. Możemy wybierać pomiędzy oprawami wiszącymi, dostropowymi lub montowanymi na ścianie, które świecą w stronę sufitu oraz kinkietami.

W pewnym wieku, najczęściej, gdy dziecko idzie do szkoły, w pokoju pojawia się biurko. Nikogo chyba nie należy przekonywać, że na jego blacie powinna się znaleźć odpowiednia lampa. Ma ona bezpośrednio oświetlać miejsce nauki, dlatego umieszczamy ją w ten sposób, aby oświetlała miejsce, w którym dziecko będzie pisało i czytało. Jeśli jest praworęczne, lampka powinna znaleźć się po lewej stronie biurka. Jednak najważniejsze będzie tu wykorzystanie światła naturalnego do oświetlenia miejsca nauki dziecka.

Ach, śpij kochanie

Strefę snu i relaksu najlepiej doświetli lampka nocna, którą umieścimy jak najbliżej łóżka. W zależności od wieku dziecka może również mieć ciekawą formę i kształt. Baśniowe elementy są tu jak najbardziej wskazane, zwłaszcza gdy nasz maluch jest w wieku niemowlęcym, przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Młodsze dzieci lubią zapalone światło, gdy zasypiają oraz podczas snu, dlatego warto, aby było ono miękkie i nie raziło w oczy. W przypadku dzieci starszych lampka nocna powinna także zapewniać im możliwość czytania przed zaśnięciem.

– To, na co należy zwrócić uwagę, to różnorodność kolorów samych opraw, dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci – podkreśla Miłosz Kowalski. – Lampy powinny jednak dawać światło białe, a nie kolorowe. Dawać światło delikatne i nie prześwietlać tej strefy. Mogą pojawić się także oprawy dające zróżnicowane kolory światła, ale jako dodatki urozmaicające przestrzeń. Szczególnie tutaj ważne jest stworzenie światłem dobrego klimatu, który będzie sprzyjał odpoczynkowi.

Chcąc zapewnić naszym dzieciom jak najbardziej przyjazne miejsce do dorastania i kształtowania osobowości podczas zabawy, nauki oraz odpoczynku, zadbajmy o prawidłowe i ładne oświetlenie. Warto, abyśmy przy tym pamiętali, że nie tylko intensywność oraz barwa światła wpływa na nastrój w pokoju, ale także oprawy. Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę: www.britoplighting.pl

            

Zobacz też:

Firmy