Nie przeocz - Po stronie natury

Program Po Stronie Natury rusza w Polskę

Po stronie natury

Co zrobić aby otrzymać sadzonkę drzewa? Co drzewa mają wspólnego z wodą? Dlaczego już dziś musimy chronić naturalne zasoby wody? Odpowiedzi na te i inne pytania oraz liczne atrakcje o charakterze ekologicznym czekają na uczestników pikników programu Po Stronie Natury już w maju i czerwcu w największych miastach Polski.

Pikniki będą organizowane co weekend kolejno w Żywcu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Warszawie. Organizatorzy zapraszają wszystkich na wydarzenia pełne atrakcji dla całych rodzin, w tym do wymiany plastikowych butelek na sadzonki drzew. Pierwszy piknik już 6 i 7 maja na żywieckim rynku.

Każdy może być po stronie natury

Do programu Po Stronie Natury przyłączyć się może każdy – wystarczy przyjść na jeden z pikników i odebrać sadzonkę drzewa w zamian za 10 pustych plastikowych butelek. Drzewa są najważniejszym elementem programu Po Stronie Natury –sadzone są z myślą o ochronie zasobów wodnych, które już dziś w Polsce są 3 razy mniejsze niż wynosi średnia europejska. W ramach programu każdy może posadzić swoje drzewo – swoją sadzonkę można odebrać na jednym z pikników lub na stoiskach przed wybranymi sklepami sieci Biedronka na terenie całej Polski. Natomiast dla osób, które nie mają możliwości posadzenia drzewa osobiście, organizator przygotował wyjątkową akcję. Wystarczy odwiedzić stronę programu i wpisując kod spod etykiety zdecydować o posadzeniu drzewa, które w naszym imieniu posadzą leśnicy w Beskidzie Żywieckim. Takie drzewo można nawet zadedykować bliskiej osobie.

Drugie życie butelki

Wpływ drzew na ochronę naturalnych zasobów wodnych to niejedyna tematyka poruszana podczas pikników Po Stronie Natury. Na uczestników czekają również liczne atrakcje związane z wykorzystaniem surowców wtórnych. Dzięki instalacji „Drugie życie butelki” każdy z gości będzie mógł niemalże samodzielnie przetworzyć butelkę PET. Na końcu procesu uczestnicy otrzymają gadżet z przetworzonych plastikowych butelek, wydrukowany na drukarce 3D. Inne produkty z PET będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie, a pasjonaci robótek ręcznych (i nie tylko) podczas warsztatów dowiedzą się jak praktycznym materiałem włókienniczym jest nić z surowca PET

Mnóstwo atrakcji dla całej rodziny

Uczestnicy pikników będą mogli dowiedzieć się jak prawidłowo posadzić drzewo, sprawdzić swoją wiedzę w jednym z eko-quizów i zdobyć atrakcyjne nagrody. Dla osób z zacięciem artystycznym również przygotowano atrakcje – mural z autorską grafiką 3D związaną z naturą, na tle której każdy z uczestników będzie mógł zrobić sobie zdjęcie oraz warsztaty PTTK ze znakowania szlaków turystycznych. O tym jak bogata i fascynująca może być przyroda uczestnicy przekonają się dzięki instalacji „Tajemnice Natury”. W strefie Po Stronie Natury będzie można również zasięgnąć konsultacji dietetycznych oraz odpocząć w strefie relaksu.

Pikniki Po Stronie Natury wyruszają w Polskę

Ogólnopolską trasę pikników w weekend 6-7 maja rozpocznie Żywiec. Następnie pikniki odbędą się na:

 • Placu Solnym we Wrocławiu (13-14.V.2017),
 • Placu Napoleona w Krakowie (20-21.V.2017),
 • Rynku w Katowicach (27-28.V.2017),
 • Targu Węglowym w Gdańsku (3-4.VI.2017).
 • 11 czerwca na Placu Kahla w Warszawie (koło stacji metra Centrum Nauki Kopernik) odbędzie się Wielki Finał programu podczas którego zostanie posadzone milionowe drzewo tegorocznej edycji.

Więcej informacji na www.postronienatury.pl

O PROGRAMIE

Po Stronie Natury to ogólnopolski program, którego celem jest działanie na rzecz ochrony zasobów naturalnych z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków. W ramach tegorocznej 9. edycji sadzimy kolejny, już szósty milion drzew. Edukujemy o roli, jaką drzewa odgrywają w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na zapewnienie zasobów wody na przyszłość, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze.

We wspólne akcje angażujemy również konsumentów, bo nawet małe gesty mają wielkie znaczenie, i od wielu lat konsekwentnie prowadzimy realne działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych. Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój oraz Partnerzy: Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze oraz Fundacja Arka. Działania wspiera ambasadorka – Martyna Wojciechowska.

PARTNERZY PROGRAMU:

Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej i największym producentem w kategorii napojów bezalkoholowych. Firma została również uznana za najbardziej odpowiedzialną publicznie wśród producentów w Polsce. Żywiec Zdrój to marka z misją - zachęca ludzi do picia zdrowiej i jest po stronie natury. Dlatego od lat prowadzi programy edukacyjne. Najbardziej znane to „Po stronie natury”, którego celem jest działanie na rzecz natury i „Mamo, Tato, wolę wodę”, poprzez który firma wspiera rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, szczególnie zdrowego nawyku picia wody.

Lasy Państwowe:

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Powstała w 1924 r. i dziś w imieniu skarbu państwa zarządza ponad 3/4 powierzchni lasów w Polsce (ok. 7,5 z 9,3 mln ha). Tuż po zakończeniu II wojny światowej lesistość wynosiła  zaledwie 21 proc. Obecnie jest to 29,5 proc. i nadal lasów w Polsce przybywa. Leśnicy dbają też, żeby lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Leśnicy dbają również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, uniwersalny i ekologiczny surowiec, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców. Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.

Fundacja ekologiczna ARKA:

Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi. Naszą pasją jest edukacja ekologiczna. Prowadzimy ogólnopolskie, innowacyjne akcje i kampanie. Angażujemy w działania ekologiczne miliony Polaków. ARKA została założona 2005 roku przez Wojciecha Owczarza. Współpracujemy z samorządem lokalnym, biznesem, organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami. Uczymy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne, nowoczesne technologie. Najważniejsze programy ARKI: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, „Rower Pomaga”, „Listy dla Ziemi”, „Kup Deskę”, „Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej”, „Dzień dobrych uczynków”, „Choinki Nadziei”, „Dzień Czystego Powietrza”.

      

Zobacz też:

Firmy