Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Mamą być

Wózki do joggingu i przyczepki rowerowe, czyli sprzęt dla aktywnych rodziców

Mamą być

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie zdrowego trybu życia - biegamy czy jeździmy na rowerze nie tylko od święta, ale też na co dzień. Pojawienie się na świecie dziecka wcale nie musi oznaczać rezygnacji z tego rodzaju aktywności. Wystarczy poszukać sprzętu, który pozwoli nam uprawiać sport mając malucha przy sobie i zapewniając mu bezpieczeństwo oraz komfort.

Wózek biegowy - czym różni się od "zwykłego"?

Wózek biegowy, nazywany także "joggerem" lub po prostu wózkiem sportowym, posiada kilka charakterystycznych cech, dzięki którym korzystanie z niego staje się wygodne i bezpieczne.

 • Trzy koła - większość wózków biegowych to pojazdy trójkołowe, wyposażone w duże, mające min. 16 cali koła. Najlepiej sprawdzają się koła pompowane, gwarantujące dobrą amortyzację; możemy regulować jej stopień upuszczając powietrze z koła lub mocniej je napompowując.

 • Sztywne przednie koło - chociaż skrętne przednie koło zapewnia zwrotność i przydaje się np. podczas spaceru po mieście, to w trakcie biegania może przeszkadzać, a nawet powodować zagrożenie. Na rynku znajdziemy modele z blokadą przedniego koła, jednak nie jest to polecane przez ekspertów rozwiązanie w przypadku często biegających rodziców.

 • Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa - najlepiej, jeśli znajdą się w każdym wózku, jednak w pojazdach sportowych są niezbędne.

 • Dodatkowe zabezpieczenia - joggery często wyposażone są w hamulec ręczny (przydaje się zwłaszcza podczas zjeżdżania ze wzniesienia), a także smycz asekuracyjną czy linkę, którą możemy założyć na nadgarstek.

 • Niska waga przy jednoczesnej stabilności - ciężki wózek nie nadaje się do biegania, jednak pamiętajmy, że tylko stabilna konstrukcja zagwarantuje dziecku bezpieczeństwo (zapewnią ją m.in. duże koła, niski punkt ciężkości i szerokie osie).

 • Regulowana i daleko wysunięta rączka - umożliwia komfortowe bieganie oraz dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb.

W wózku biegowym mogą jeździć maluchy od mniej więcej 7 miesiąca życia. Wcześniej ich układ kostny nie jest jeszcze gotowy na zmierzenie się ze wstrząsami pojawiającymi się podczas jazdy w takim pojeździe - dopiero gdy organizm dziecka będzie odpowiednio rozwinięty, jazda odbywać się będzie bez szkody dla jego kręgosłupa. Górna granica wagowa joggerów uzależniona jest od konkretnego producenta i wybranego modelu: z reguły jest to ok. 17 kg, choć w niektórych pojazdach mogą podróżować nawet maluchy ważące ponad 30 kg.

Wybieramy wózek biegowy - czym się kierować?

wózek sportowy z rowerami

Z pewnością każdy wózek biegowy powinien spełniać podstawowe kryteria, wymienione powyżej. Poza tym jednak powinniśmy dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb. Warto sobie zatem odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Jaki jest główny cel zakupienia wózka - czy ma on spełniać jednocześnie funkcję "zwykłego" wózka, którego będziemy używać na co dzień? Czy może raczej będziemy korzystać z niego tylko do biegania, co jakiś czas?

  W pierwszym przypadku możemy zdecydować się na wózek trójkołowy ze średniej wielkości kołami, z blokadą przedniego koła; może być on również odrobinę cięższy.

  Jeśli jednak podchodzimy do biegania na poważnie i zamierzamy często uprawiać ten sport, na pewno warto zainwestować w dwa wózki: jeden do joggingu, a drugi do "zwykłej" jazdy.

  W tym przypadku możemy więc zdecydować się na typowy sportowy model - bardzo lekki, skrętny, z dobrą amortyzacją, hamulcami oraz sztywnym przednim kołem.

 • Gdzie będziemy biegać - lekkie wózki z dużymi, pompowanymi kołami dobrze sprawdzą się w lesie, na piaszczystym terenie, nawet na wyboistej drodze; dlatego spokojnie możemy biegać w takich miejscach, choć lepiej zadbajmy wówczas o naprawdę dobrą amortyzację (np. wahacze).

  Absolutną koniecznością okaże się też usztywnienie przedniego koła - przy skrętnym bieganie po takim terenie byłoby po prostu niebezpieczne i oczywiście niewygodne. Bieganie po drodze asfaltowej nie wymaga aż tak dobrze amortyzowanego sprzętu, koła mogą być też nieco mniejsze.

Często zastanawiamy się, czy warto kupować osobny wózek tylko do biegania. Odpowiedź jest prosta - jeżeli głównie spacerujemy lub maszerujemy z tym pojazdem, a biegamy sporadycznie, niekoniecznie będzie to opłacalne. Warto bowiem pamiętać, ze wózek typowo sportowy posiada pewne wady - np. brak skrętnego przedniego koła utrudnia poruszanie się w tłumie czy w sklepie, trójkołowym pojazdem jest też trudno zjechać ze schodów itd.

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj sportowe wózki wielofunkcyjne, które w zależności od bieżących potrzeb pełnią rolę spacerówki, wózka biegowego bądź przyczepki rowerowej. Ich minusem jest niestety wysoka cena. Jeśli natomiast codzienny jogging jest ważną częścią naszego życia, zakup osobnego wózka do biegania okaże się strzałem w dziesiątkę.

Przyczepki rowerowe - jak kupować je "z głową"?

Od kilku lat wśród aktywnych rodziców dużą popularnością cieszą się przyczepki rowerowe, które za pomocą dyszla oraz specjalnego zaczepu możemy podłączyć do roweru. Dzięki temu nie rezygnujemy z aktywności, a nasza pociecha może towarzyszyć nam w rowerowych wyprawach w bezpieczny i atrakcyjny dla niej sposób. Na co zwrócić uwagę, wybierając przyczepkę? Przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz komfort malucha:

 • Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa - to ABC bezpiecznej podróży.

 • Wygodne, regulowane siedzenie - umożliwiające nie tylko komfortowe siedzenie w przyczepce, lecz także sen.

 • Wytrzymałe dno pojazdu - to niezwykle istotny element, zapewniający bezpieczeństwo i wygodę; w niskiej jakości sprzęcie dno szybko ulegnie zniszczeniu podczas jazdy po trudniejszym terenie.

 • Budka zapewniająca ochronę przed warunkami pogodowymi - skutecznie chroniąca przed opadami, wiatrem i słońcem (najlepiej posiadająca przyciemniane okienka z filtrem UV), dodatkową zaletą będą moskitiery; zwróćmy też uwagę, czy podłoga odporna jest na przemakanie.

 • Przechowywanie drobiazgów - przyda się pojemny bagażnik oraz wewnętrzne kieszonki na zabawki i inne drobiazgi.

 • Okienka - pozwolą maluchowi na podziwianie mijanych krajobrazów, a rodzicom na kontrolowanie sytuacji.

 • Dodatkowe elementy zapewniające bezpieczeństwo - czyli elementy odblaskowe, specjalne atesty (np. ASTM), możliwość zamocowania na przyczepce chorągiewki.

 • Podczas wyboru przyczepki rowerowej nie powinniśmy też zapominać o tym, co niezbędne dla naszego komfortu:

 • Waga - przyczepka powinna być możliwie lekka (a jednocześnie stabilna i wykonana z najwyższej jakości materiałów), jest to istotne zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek.

 • Rozmiary przyczepki - powinny umożliwiać wygodne transportowanie, przenoszenie przez drzwi czy np. przewożenie windą.

Pamiętajmy, że przewożenie w przyczepkach niemowlaków wymaga zastosowania specjalnych wkładek czy hamaków dla niemowląt - jedynie w ten sposób możemy zapewnić im bezpieczeństwo.

Magdalena Kordaszewska

Zobacz też:

Pozostałe porady

Prezenty od serca na Dzień Mamy

Mamą być

Mama - to pierwsze i najpiękniejsze słowo, jakie wypowiadamy w naszym życiu. Mama to ciepłe, troskliwe ręce, to wsparcie i dobre słowo. Czy jesteśmy w stanie odwdzięczyć się za wszystko, co otrzymaliśmy od niej w dzieciństwie i czerpiemy w dorosłym życiu?

Czytaj dalej
Dzień Matki - 5 pomysłów na prezent, który się spodoba

Mamą być

To one uczyły nas zawiązywać sznurowadła i to one sprawdzały z nami zadania domowe. Mamy zdecydowanie zasługują na wszystko, co najlepsze - zwłaszcza w swoje święto. Sprawdź, jaki prezent możesz podarować swojej mamie na Dzień Matki, aby pokazać jej, jak dużo dla Ciebie znaczy!

Czytaj dalej
Śniadanie do łóżka z okazji Dnia Matki

Mamą być

Dzień Mamy to doskonała okazja, aby w wyjątkowy sposób pokazać naszym Mamom, że je kochamy i podziękować im za trud włożony w nasze wychowanie. Świetnym sposobem, jest przygotowanie lekkiego śniadania, które możemy podać wprost do łóżka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej