Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Mamą być

Męska sprawa

Mamą być

Aż 93 proc. mężczyzn nigdy nie wykonało badania nasienia, jednocześnie codziennie wykonując czynności szkodzące jego jakości. W celu promocji profilaktyki oraz edukacji na temat wpływu codziennych praktyk na męską płodność rusza kampania społeczna „Płodny Polak”.

płodność

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15 proc. par, za którą w 35 proc. przypadków odpowiadają mężczyźni. Najczęstszą przyczyną niepłodności wśród płci męskiej jest zły stan nasienia.

Na przestrzeni 30 lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obniżyła uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75 proc. – z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu w 1980 r., do 15 mln/ml w 2010.

Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi. Jak wynika z raportu, mężczyźni często wykonują czynności, które mają negatywny wpływ na jakość nasienia.

Blisko połowie młodych Polaków zdarza się trzymanie laptopa na kolanach oraz praca siedząca, co trzeci respondent przyznaje się do noszenia obcisłych bokserek, a do podgrzewania foteli w samochodzie co dziesiąty.

– Podczas wspomnianych czynności dochodzi do przegrzewania jąder, co skutkuje zaburzeniem procesu spermatogenezy (produkcji plemników), znacząco obniżając ich jakość. Mało znanym faktem jest, że siedzący tryb pracy również do tego prowadzi.

Z tego powodu grupami zwiększonego ryzyka niepłodności są osoby wykonujące zawody wymagające konieczności przyjmowania pozycji siedzącej, takie jak kierowca, pracownik biurowy czy kolarz – mówi Piotr Pietrewicz, embriolog kliniczny z Kliniki „Bocian”, ekspert kampanii „Płodny Polak”.

Ponadto Polacy posiadają małą wiedzę na temat czynników wpływających na jakość ich nasienia – jedna trzecia respondentów jest nieświadoma tego, jak negatywnie na jego jakość może oddziaływać stres. Również co trzeci mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu na płodność używek, takich jak alkohol czy papierosy, które są jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności.

– Wczesna diagnoza daje szansę mężczyźnie na zmianę przyzwyczajeń wpływających niekorzystnie na płodność, a tym samym na jej poprawę. Zmiana stylu życia może nie tylko powstrzymać negatywne procesy, ale także cofnąć ich skutki. Ważnym aspektem jest dotarcie do mężczyzn i uświadomienie ich, które z czynności szkodzą płodności – mówi Piotr Pietrewicz.

Aby skorzystać z bezpłatnych badań nasienia, należy umówić się telefonicznie w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Warszawie (+48 22 634 37 74) lub w Białymstoku (+48 85 744 77 00).

Kampania organizowana jest przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym embriologa klinicznego Piotra Pietrewicza, członka Europejskiego Stowarzyszenia Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) pod patronatami Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.plodnypolak.pl. 

Raport został opracowany na podstawie badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych na zlecenie Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Analizą objęto grupę 234 mężczyzn w wieku 18–35 lat.

Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 18–35 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.

Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne, takie jak: płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia. 

negatywne czynniki

pozytywne czynniki

Zobacz też:

Pozostałe porady

Odmień dom na wiosnę

Mamą być

Podpowiadamy, jak nie dać się pozimowej szarówce dzięki zmianom w mieszkaniu – od przemalowania ścian po aranżację drobnych dodatków i ozdób.

Czytaj dalej
Zadbane dłonie i stopy

Mamą być

Powiedzieć, że są wizytówką kobiety, to mało, bo zarówno dłonie, jak i stopy najzwyczajniej w świecie ciężko "pracują" dla nas każdego dnia. Należy im się troskliwa opieka.

Czytaj dalej
Wózki do joggingu i przyczepki rowerowe, czyli sprzęt dla aktywnych rodziców

Mamą być

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie zdrowego trybu życia - biegamy czy jeździmy na rowerze nie tylko od święta, ale też na co dzień. Pojawienie się na świecie dziecka wcale nie musi oznaczać rezygnacji z tego rodzaju aktywności. Wystarczy poszukać sprzętu, który pozwoli nam uprawiać sport mając malucha przy sobie i zapewniając mu bezpieczeństwo oraz komfort.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej