Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Znowu przeziębienie, ból gardła - jak pomóc dziecku

Zdrowie i odżywianie

Pierwsza faza przeziębienia, która zazwyczaj objawia się wodnistym katarem, pokasływaniem, łaskotaniem w gardle to jeszcze moment, kiedy możemy pomóc organizmowi zwalczyć infekcję.

Im wcześniej włączysz prawidłowe leczenie, tym szybciej twój maluch wróci do zdrowia i być może zapobiegniesz poważnym powikłaniom. Zobacz, jak zareagować i co robić, by przeziębienie nie przerodziło się w poważną infekcję.

Gdy drapie w gardle

Sami doskonale wiemy, jak ból gardła potrafi utrudniać codzienne życie. Dla dzieci jest to jeszcze trudniejsze doświadczenie. Nieprzyjemne uczucie dyskomfortu potęguje rozdrażnienie i nerwowość malca. Najmłodsze dzieci odruchowo wpychają do gardła paluszki, starsze usiłują wykaszleć "coś", co podrażnia im gardło. Podczas przeziębienia ból gardła utrzymuje się ok. 3-4 dni.

Jak można pomóc dziecku?

W leczeniu łagodnego, przejściowego bólu gardła można stosować delikatne płukanki, tabletki do ssania (u starszych dzieci) i syropy. W zwalczaniu drobnoustrojów i zapobieganiu namnażania się wirusów w jamie ustnej dobrze sprawdzają się antyseptyki. Można je kupić w formie tabletek do ssania, syropu czy sprayu. Warto sięgać po leki w aerozolu, gdyż są łatwe w użyciu i - co ważne - działają bezpośrednio na miejsce podania, co przyspiesza niwelowanie stanu zapalnego i powrót do zdrowia.

Warto też zastosować inhalacje, które skutecznie nawilżają i łagodzą ból gardła. Można je wykonać z dodatkiem ziół takich jak: szałwia, tymianek, rumianek czy eukaliptus.

Uwaga! Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, stosowanie ziół koniecznie uzgodnij z lekarzem. Ból gardła, poza tym, że jest objawem przeziębienia czy grypy, może być też zwiastunem rozpoczynającej się anginy paciorkowcowej. Wówczas pojawiają się też dodatkowe objawy: wysoka gorączka (często połączona z dreszczami), mocno przekrwione podniebienie, powiększone migdałki. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, która prawdopodobnie skończy się przepisaniem antybiotyku.

Co na kaszel?

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, ale objawem, że coś złego dzieje się w organizmie dziecka. W żadnym wypadku nie wolno go lekceważyć. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim jest to odruch obronny na różne czynniki drażniące lub infekcyjne.

Postaraj się wsłuchać w jego "dźwięk", tak by móc stwierdzić, czy masz do czynienia z kaszlem wilgotnym czy suchym - to niezwykle cenna informacja. Pierwszy z nich to kaszel wilgotny - pojawienie się go pomaga maluszkowi usunąć patologiczną wydzielinę. Bardziej uciążliwy jest kaszel suchy, tzw. nieproduktywny, bo jedynie podrażnia gardło i krtań. Pojawia się zazwyczaj na samym początku infekcji u dziecka i trwa ok. 2-3 dni. Pomimo że kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, przysparza dużo problemów zarówno dziecku, jak i rodzicom, dlatego też często zwalczany jest pochopnie i na siłę. A to nie jest dobre rozwiązanie.

Pediatrzy zgodnie podkreślają, że leczenie przeciwkaszlowe powinno być rozsądne i ograniczone do minimum (zwłaszcza u małych dzieci). Zatem po farmaceutyki sięgaj z rozwagą i wtedy, gdy maluszka męczy suchy, uporczywy kaszel utrudniający mu sen, picie czy przyjmowanie pokarmów.

W fazie kaszlu mokrego można podawać leki wspomagające upłynnianie wydzieliny śluzowej górnych dróg oddechowych. Ostatnią dawkę leku podaj do godziny 17. W przeciwnym razie ataki kaszlu będą budziły dziecko w nocy.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej
Nieproszeni goście

Zdrowie i odżywianie

Pasożytami przewodu pokarmowego może się zakazić każdy, jednak szczególnie na ich atak narażone są dzieci w wieku przedszkolnym: o słabszym systemie odpornościowym, przebywające w grupach i niemające jeszcze prawidłowych nawyków higienicznych. Robakami, które najczęściej przypuszczają atak na maluchy, są owsiki, lamblie, włosogłówki i tasiemce.

Czytaj dalej
Zdrowy brzuszek maluszka

Zdrowie i odżywianie

Pierwsze miesiące życia dziecka to dojrzewanie układu pokarmowego. Podczas tego procesu mogą pojawiać się różne dolegliwości: kolki, ulewanie, zaparcia, alergie pokarmowe.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie