Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Znowu przeziębienie, ból gardła - jak pomóc dziecku

Zdrowie i odżywianie

Pierwsza faza przeziębienia, która zazwyczaj objawia się wodnistym katarem, pokasływaniem, łaskotaniem w gardle to jeszcze moment, kiedy możemy pomóc organizmowi zwalczyć infekcję.

Im wcześniej włączysz prawidłowe leczenie, tym szybciej twój maluch wróci do zdrowia i być może zapobiegniesz poważnym powikłaniom. Zobacz, jak zareagować i co robić, by przeziębienie nie przerodziło się w poważną infekcję.

Gdy drapie w gardle

Sami doskonale wiemy, jak ból gardła potrafi utrudniać codzienne życie. Dla dzieci jest to jeszcze trudniejsze doświadczenie. Nieprzyjemne uczucie dyskomfortu potęguje rozdrażnienie i nerwowość malca. Najmłodsze dzieci odruchowo wpychają do gardła paluszki, starsze usiłują wykaszleć "coś", co podrażnia im gardło. Podczas przeziębienia ból gardła utrzymuje się ok. 3-4 dni.

Jak można pomóc dziecku?

W leczeniu łagodnego, przejściowego bólu gardła można stosować delikatne płukanki, tabletki do ssania (u starszych dzieci) i syropy. W zwalczaniu drobnoustrojów i zapobieganiu namnażania się wirusów w jamie ustnej dobrze sprawdzają się antyseptyki. Można je kupić w formie tabletek do ssania, syropu czy sprayu. Warto sięgać po leki w aerozolu, gdyż są łatwe w użyciu i - co ważne - działają bezpośrednio na miejsce podania, co przyspiesza niwelowanie stanu zapalnego i powrót do zdrowia.

Warto też zastosować inhalacje, które skutecznie nawilżają i łagodzą ból gardła. Można je wykonać z dodatkiem ziół takich jak: szałwia, tymianek, rumianek czy eukaliptus.

Uwaga! Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, stosowanie ziół koniecznie uzgodnij z lekarzem. Ból gardła, poza tym, że jest objawem przeziębienia czy grypy, może być też zwiastunem rozpoczynającej się anginy paciorkowcowej. Wówczas pojawiają się też dodatkowe objawy: wysoka gorączka (często połączona z dreszczami), mocno przekrwione podniebienie, powiększone migdałki. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, która prawdopodobnie skończy się przepisaniem antybiotyku.

Co na kaszel?

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, ale objawem, że coś złego dzieje się w organizmie dziecka. W żadnym wypadku nie wolno go lekceważyć. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim jest to odruch obronny na różne czynniki drażniące lub infekcyjne.

Postaraj się wsłuchać w jego "dźwięk", tak by móc stwierdzić, czy masz do czynienia z kaszlem wilgotnym czy suchym - to niezwykle cenna informacja. Pierwszy z nich to kaszel wilgotny - pojawienie się go pomaga maluszkowi usunąć patologiczną wydzielinę. Bardziej uciążliwy jest kaszel suchy, tzw. nieproduktywny, bo jedynie podrażnia gardło i krtań. Pojawia się zazwyczaj na samym początku infekcji u dziecka i trwa ok. 2-3 dni. Pomimo że kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, przysparza dużo problemów zarówno dziecku, jak i rodzicom, dlatego też często zwalczany jest pochopnie i na siłę. A to nie jest dobre rozwiązanie.

Pediatrzy zgodnie podkreślają, że leczenie przeciwkaszlowe powinno być rozsądne i ograniczone do minimum (zwłaszcza u małych dzieci). Zatem po farmaceutyki sięgaj z rozwagą i wtedy, gdy maluszka męczy suchy, uporczywy kaszel utrudniający mu sen, picie czy przyjmowanie pokarmów.

W fazie kaszlu mokrego można podawać leki wspomagające upłynnianie wydzieliny śluzowej górnych dróg oddechowych. Ostatnią dawkę leku podaj do godziny 17. W przeciwnym razie ataki kaszlu będą budziły dziecko w nocy.

Pozostałe porady

Zdrowy brzuszek maluszka

Zdrowie i odżywianie

Pierwsze miesiące życia dziecka to dojrzewanie układu pokarmowego. Podczas tego procesu mogą pojawiać się różne dolegliwości: kolki, ulewanie, zaparcia, alergie pokarmowe.

Czytaj dalej
Bezdech afektywny

Zdrowie i odżywianie

Brzmi niepokojąco, a wygląda jeszcze poważniej. Nawet doświadczeni rodzice po napadzie bezdechu u malucha długo nie mogą dojść do siebie. Na szczęście problem zwykle mija z wiekiem.

Czytaj dalej
ABC prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka

Zdrowie i odżywianie

Już od pierwszych dni życia należy chronić i odpowiednio pielęgnować skórę dziecka. Niezwykle istotna jest częsta zmiana pieluszek, jak również higiena okolic intymnych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie