Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Uwaga na grypę

Zdrowie i odżywianie

Zdjęcia: Dreamstime

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, którą wywołują trzy rodzaje wirusów: A, B i C. Najczęściej zakażamy się wirusem typu A, który odpowiada za wszystkie epidemie grypy w XX wieku.

Bardzo często grypa jest mylona z przeziębieniem - i tu pojawia się ryzyko jej zlekceważenia. A w tej chorobie najgroźniejsze są powikłania. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i przestrzeganie zaleceń pediatry.

Wirusy wywołujące grypę przenoszone są drogą kropelkową w bardzo prosty sposób, m.in. poprzez kichanie, kaszel czy wydzielinę z nosa, dlatego szczególnie narażone są na nią dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły. Okres inkubacji wirusa grypy, czyli czas od chwili zetknięcia się dziecka z wirusem do wystąpienia pierwszych objawów choroby, wynosi około dwóch dni. Początek choroby jest nagły i ostry. Często bywa tak, że jeszcze rano dziecko wygląda na zdrowe, a wieczorem już ma wysoką gorączkę, źle się czuje, jest osłabione i senne.

Najczęstsze powikłania po grypie:
 • zapalenie płuc lub oskrzeli
 • zapalenie krtani
 • ostre zapalenie ucha
 • zapalenie zatok przynosowych
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Charakterystyczne objawy grypy

Wysoka gorączka - może wynosić nawet powyżej 39,5º C. Często towarzyszą jej dreszcze, a nawet drgawki. Wysoka temperatura zazwyczaj utrzymuje się do 5 dni. U niektórych dzieci pojawiają się też bóle brzucha i biegunka.

Bóle kostno-mięśniowe - mogą trwać kilka dni. Dziecko wyraźnie źle się czuje, jest osłabione, poci się.
Kaszel i ból gardła - zazwyczaj kaszel jest suchy, męczący i podrażnia gardło. Dzieci przy infekcjach górnych dróg oddechowych często skarżą się na kłucie, pieczenie w gardle oraz ból przy przełykaniu.

Wodnisty katar - często pojawia się chwilę po kaszlu, ale nie zawsze towarzyszy grypie.

Jak pielęgnować dziecko chore na grypę

1. Temperaturę zbijaj lekami przeciwgorączkowymi. Można też stosować zimne okłady, a w razie konieczności schładzające kąpiele.
2. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu małego pacjenta, bowiem przy gorączce łatwo o odwodnienie.
Podawaj do picia letnie płyny, np. herbatę z cytryną albo z sokiem z malin, bezcenna jest oczywiście niegazowana
woda mineralna.
3. Jeżeli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia, ale dopilnuj, by zjadło przynajmniej minimalny posiłek.
4. Uporczywy kaszel można łagodzić odpowiednimi syropami. Warto wcześniej zaobserwować, jaki rodzaj kaszlu ma dziecko.
5. Minimum dwa razy dziennie oklepuj plecy. To dobry sposób na usunięcie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny. W ten sposób możesz zapobiec wystąpieniu infekcji bakteryjnej. Pomocne będą także odkażające preparaty do gardła, np. Tantum Verde, Septolux.
6. Na katar zastosuj krople lub spray do nosa, np. Nasivin soft, Otrivin. Pamiętaj jednak, że są to leki do stosowania
krótkotrwałego tj. od 3 do 5 dni. Niezastąpione w toalecie nosa są również wody morskie, np. Disnemar czy Marimere.
7. Podawaj probiotyki - bardzo korzystnie wpływają na organizm, m.in. pomagają zwalczać chorobotwórcze drobnoustroje.
8. Zadbaj, by pokój dziecka był porządnie wywietrzony i miał odpowiednią wilgotność powietrza. Możesz użyć nawilżacza. W takich warunkach dziecku będzie łatwiej oddychać.
9. W nawilżaniu śluzówki gardła i nosa pomocne będą także inhalacje.
10. Postaraj się zapewnić dziecku spokój i możliwość odpoczynku. Niech zostanie w łóżku przez kilka dni. Pamiętaj,
że organizm najlepiej regeneruje się podczas snu.

Domowa apteczka

Jednym z najbardziej znanych naturalnych sposobów na kaszel przy przeziębieniu jest syrop z cebuli (wystarczy zasypać kilka plastrów cebuli 2–3 łyżkami cukru). Zawarte w takim wyciągu substancje zawierają naturalne olejki eteryczne o silnym działaniu bakteriobójczym oraz ściągającym błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

Ponadto duża zawartość naturalnej witaminy C wspomaga odporność. Tym, których trudno przekonać do zapachu i smaku cebuli, można zaserwować sok z buraka z dodatkiem miodu - działa wykrztuśnie i oczyszcza drogi oddechowe. Ponadto zawiera betainę, która hamuje rozmnażanie się drobnoustrojów.

Lecznicze właściwości wykazuje również imbir. Najlepiej przygotować z niego gorący napój lub dodać do herbaty. Jest doskonałym lekiem na kaszel i katar infekcyjny. Powoduje rozrzedzanie wydzieliny w oskrzelikach i tym samym ułatwia odksztuszanie. Działa bakteriobójczo, niweluje także ból gardła.

Kolejną skuteczną metodą na dolegliwości grypy jest wywar z siemienia lnianego. Doskonale nawilża gardło i łagodzi podrażnienia, co w efekcie przyczynia się do ustąpienia suchego kaszlu. Są też zwolennicy ziołowych inhalacji, np. z dodatkiem kwiatów lawendy, rumianku oraz olejków eterycznych: eukaliptusowego i miętowego.

Pozostałe porady

Zdrowy brzuszek maluszka

Zdrowie i odżywianie

Pierwsze miesiące życia dziecka to dojrzewanie układu pokarmowego. Podczas tego procesu mogą pojawiać się różne dolegliwości: kolki, ulewanie, zaparcia, alergie pokarmowe.

Czytaj dalej
Bezdech afektywny

Zdrowie i odżywianie

Brzmi niepokojąco, a wygląda jeszcze poważniej. Nawet doświadczeni rodzice po napadzie bezdechu u malucha długo nie mogą dojść do siebie. Na szczęście problem zwykle mija z wiekiem.

Czytaj dalej
ABC prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka

Zdrowie i odżywianie

Już od pierwszych dni życia należy chronić i odpowiednio pielęgnować skórę dziecka. Niezwykle istotna jest częsta zmiana pieluszek, jak również higiena okolic intymnych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie