Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Uwaga na grypę

Zdrowie i odżywianie

Zdjęcia: Dreamstime

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, którą wywołują trzy rodzaje wirusów: A, B i C. Najczęściej zakażamy się wirusem typu A, który odpowiada za wszystkie epidemie grypy w XX wieku.

Bardzo często grypa jest mylona z przeziębieniem - i tu pojawia się ryzyko jej zlekceważenia. A w tej chorobie najgroźniejsze są powikłania. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i przestrzeganie zaleceń pediatry.

Wirusy wywołujące grypę przenoszone są drogą kropelkową w bardzo prosty sposób, m.in. poprzez kichanie, kaszel czy wydzielinę z nosa, dlatego szczególnie narażone są na nią dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły. Okres inkubacji wirusa grypy, czyli czas od chwili zetknięcia się dziecka z wirusem do wystąpienia pierwszych objawów choroby, wynosi około dwóch dni. Początek choroby jest nagły i ostry. Często bywa tak, że jeszcze rano dziecko wygląda na zdrowe, a wieczorem już ma wysoką gorączkę, źle się czuje, jest osłabione i senne.

Najczęstsze powikłania po grypie:
 • zapalenie płuc lub oskrzeli
 • zapalenie krtani
 • ostre zapalenie ucha
 • zapalenie zatok przynosowych
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Charakterystyczne objawy grypy

Wysoka gorączka - może wynosić nawet powyżej 39,5º C. Często towarzyszą jej dreszcze, a nawet drgawki. Wysoka temperatura zazwyczaj utrzymuje się do 5 dni. U niektórych dzieci pojawiają się też bóle brzucha i biegunka.

Bóle kostno-mięśniowe - mogą trwać kilka dni. Dziecko wyraźnie źle się czuje, jest osłabione, poci się.
Kaszel i ból gardła - zazwyczaj kaszel jest suchy, męczący i podrażnia gardło. Dzieci przy infekcjach górnych dróg oddechowych często skarżą się na kłucie, pieczenie w gardle oraz ból przy przełykaniu.

Wodnisty katar - często pojawia się chwilę po kaszlu, ale nie zawsze towarzyszy grypie.

Jak pielęgnować dziecko chore na grypę

1. Temperaturę zbijaj lekami przeciwgorączkowymi. Można też stosować zimne okłady, a w razie konieczności schładzające kąpiele.
2. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu małego pacjenta, bowiem przy gorączce łatwo o odwodnienie.
Podawaj do picia letnie płyny, np. herbatę z cytryną albo z sokiem z malin, bezcenna jest oczywiście niegazowana
woda mineralna.
3. Jeżeli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia, ale dopilnuj, by zjadło przynajmniej minimalny posiłek.
4. Uporczywy kaszel można łagodzić odpowiednimi syropami. Warto wcześniej zaobserwować, jaki rodzaj kaszlu ma dziecko.
5. Minimum dwa razy dziennie oklepuj plecy. To dobry sposób na usunięcie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny. W ten sposób możesz zapobiec wystąpieniu infekcji bakteryjnej. Pomocne będą także odkażające preparaty do gardła, np. Tantum Verde, Septolux.
6. Na katar zastosuj krople lub spray do nosa, np. Nasivin soft, Otrivin. Pamiętaj jednak, że są to leki do stosowania
krótkotrwałego tj. od 3 do 5 dni. Niezastąpione w toalecie nosa są również wody morskie, np. Disnemar czy Marimere.
7. Podawaj probiotyki - bardzo korzystnie wpływają na organizm, m.in. pomagają zwalczać chorobotwórcze drobnoustroje.
8. Zadbaj, by pokój dziecka był porządnie wywietrzony i miał odpowiednią wilgotność powietrza. Możesz użyć nawilżacza. W takich warunkach dziecku będzie łatwiej oddychać.
9. W nawilżaniu śluzówki gardła i nosa pomocne będą także inhalacje.
10. Postaraj się zapewnić dziecku spokój i możliwość odpoczynku. Niech zostanie w łóżku przez kilka dni. Pamiętaj,
że organizm najlepiej regeneruje się podczas snu.

Domowa apteczka

Jednym z najbardziej znanych naturalnych sposobów na kaszel przy przeziębieniu jest syrop z cebuli (wystarczy zasypać kilka plastrów cebuli 2–3 łyżkami cukru). Zawarte w takim wyciągu substancje zawierają naturalne olejki eteryczne o silnym działaniu bakteriobójczym oraz ściągającym błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

Ponadto duża zawartość naturalnej witaminy C wspomaga odporność. Tym, których trudno przekonać do zapachu i smaku cebuli, można zaserwować sok z buraka z dodatkiem miodu - działa wykrztuśnie i oczyszcza drogi oddechowe. Ponadto zawiera betainę, która hamuje rozmnażanie się drobnoustrojów.

Lecznicze właściwości wykazuje również imbir. Najlepiej przygotować z niego gorący napój lub dodać do herbaty. Jest doskonałym lekiem na kaszel i katar infekcyjny. Powoduje rozrzedzanie wydzieliny w oskrzelikach i tym samym ułatwia odksztuszanie. Działa bakteriobójczo, niweluje także ból gardła.

Kolejną skuteczną metodą na dolegliwości grypy jest wywar z siemienia lnianego. Doskonale nawilża gardło i łagodzi podrażnienia, co w efekcie przyczynia się do ustąpienia suchego kaszlu. Są też zwolennicy ziołowych inhalacji, np. z dodatkiem kwiatów lawendy, rumianku oraz olejków eterycznych: eukaliptusowego i miętowego.

Zobacz też:

Pozostałe porady

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, aż 60% rodziców było ze swoim dzieckiem u lekarza podczas biegunki, nawet kiedy nie było to konieczne. Porady farmaceuty także mają dla rodziców duże znaczenie. Dla ¼ matek są one najważniejsze lub jedne z ważniejszych, które biorą pod uwagę. Jak jednak skutecznie leczyć biegunkę samodzielnie, jeśli akurat nie mamy możliwości wyjść z domu? Odpowiedzi udziela ekspert - lekarz, pediatra.

Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie