Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Rola witamin w diecie dziecka

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Ewelina Pacyga-Niedziela mgr. inż. żywienia człowieka ekspert firmy Novascon Pharmaceuticals

Zdjęcia: Dreamstime

Witaminy to substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, dlatego też muszą być mu systematycznie dostarczane z pożywieniem. W niektórych przypadkach dieta wymaga dodatkowego uzupełnienia poprzez odpowiednie preparaty witaminowe.

Warto jednak pamiętać, że muszą być one podawane w ściśle określonych ilościach, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu szkodliwy jest zarówno ich nadmiar, jak i niedobór. Właściwa podaż witamin jest szczególnie ważna w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Witamina K - jak krzepliwość

Witamina K to jedna z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia
krwi oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Na jej niedobór szczególnie narażone są noworodki i niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem matki. Zgodnie z zaleceniem Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2007 roku, wszystkim zdrowym noworodkom tuż po urodzeniu podaje się jednorazową dawkę witaminy K wynoszącą 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie.

Zdrowe noworodki i niemowlęta karmione piersią, poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu, wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K w okresie od 8. doby do ukończenia 3. miesiąca życia w dawce 25 μg na dobę. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, a także preparatami mlekozastępczymi, po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu, nie wymagają dalszej profilaktycznej suplementacji.

Witamina D - jak dzienna dawka słońca

Witamina D bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu. Wspiera utrzymanie zdrowych kości i zębów. Ponadto wpływa na właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz mięśni. Źródłem witaminy D jest dieta bogata w wysokiej jakości ryby i produkty mleczne.

Niestety często podaż tej witaminy w diecie dzieci jest zbyt mała. Aktualnie zaleca się podawanie witaminy D wszystkim noworodkom, począwszy od pierwszych dni życia w ilości 400IU na dobę oraz niemowlętom, które karmione są piersią. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zapotrzebowanie na witaminę D jest takie samo jak u dzieci karmionych piersią. Jednak ze względu na wzbogacenie mieszanek mlecznych w witaminy, dawkę witaminy D w tym przypadku, jak i u dzieci karmionych w sposób mieszany, najlepiej skonsultować z lekarzem. Pediatra oszacuje objętość mleka modyfikowanego wypijanego przez dziecko w ciągu doby i zadecyduje, czy jest ona wystarczająca.

W każdym z przypadków lekarz pediatra zaleci suplementację preparatem witaminy D w odpowiednich dawkach. Suplementację witaminy D w ilości 400IU na dobę zaleca się dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Warto również rozważyć suplementację preparatem, który obok witaminy D zawiera także DHA (wielonienasycony kwas
tłuszczowy).

DHA jest głównym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego i z tego względu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12. miesiąca życia. Organizm sam nie produkuje DHA, dlatego należy go przyjmować w diecie lub w postaci suplementów. W przypadku niemowląt ważne jest, aby suplementowane DHA było sprawdzane i jak najwyższej jakości. Jednym z najlepszych źródeł tego kwasu dla niemowląt są algi morskie.

Ważne jest, aby pamiętać o regularnej suplementacji diety dziecka preparatami zawierającymi rekomendowane dzienne dawki witaminy K i D (opcjonalnie DHA+D). Takimi preparatami są produkty marki Bobik, stworzone specjalnie z myślą o dzieciach i ich rodzicach.

Marka Bobik oferuje preparaty przeznaczone do postępowania dietetycznego dla noworodków, niemowląt i dzieci: Bobik D, Bobik K, Bobik DK oraz Bobik DHA, preparat zawierający obok witaminy D wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-3 (DHA pochodzące z alg Ulkemia). Charakterystyczny dla tej marki jest skład. Witaminy D i K oraz DHA zawieszone są w oliwie z oliwek, często stosowanej w diecie dla alergików.

Skład ten został opracowany z myślą o delikatnych i wrażliwych brzuszkach maluchów. Dla wygody i bezpieczeństwa podania, pojedyncza dawka witamin zawarta jest w kapsułce twist off , która zapewnia rodzicom jakże ważny komfort
w podawaniu dziecku dziennej zalecanej dawki witamin. Każda kapsułka jest oddzielnie i sterylnie zapakowana.

Pozostałe porady

Zdrowy brzuszek maluszka

Zdrowie i odżywianie

Pierwsze miesiące życia dziecka to dojrzewanie układu pokarmowego. Podczas tego procesu mogą pojawiać się różne dolegliwości: kolki, ulewanie, zaparcia, alergie pokarmowe.

Czytaj dalej
Bezdech afektywny

Zdrowie i odżywianie

Brzmi niepokojąco, a wygląda jeszcze poważniej. Nawet doświadczeni rodzice po napadzie bezdechu u malucha długo nie mogą dojść do siebie. Na szczęście problem zwykle mija z wiekiem.

Czytaj dalej
ABC prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka

Zdrowie i odżywianie

Już od pierwszych dni życia należy chronić i odpowiednio pielęgnować skórę dziecka. Niezwykle istotna jest częsta zmiana pieluszek, jak również higiena okolic intymnych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie