Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Rola witamin w diecie dziecka

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Ewelina Pacyga-Niedziela mgr. inż. żywienia człowieka ekspert firmy Novascon Pharmaceuticals

Zdjęcia: Dreamstime

Witaminy to substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, dlatego też muszą być mu systematycznie dostarczane z pożywieniem. W niektórych przypadkach dieta wymaga dodatkowego uzupełnienia poprzez odpowiednie preparaty witaminowe.

Warto jednak pamiętać, że muszą być one podawane w ściśle określonych ilościach, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu szkodliwy jest zarówno ich nadmiar, jak i niedobór. Właściwa podaż witamin jest szczególnie ważna w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Witamina K - jak krzepliwość

Witamina K to jedna z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia
krwi oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Na jej niedobór szczególnie narażone są noworodki i niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem matki. Zgodnie z zaleceniem Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2007 roku, wszystkim zdrowym noworodkom tuż po urodzeniu podaje się jednorazową dawkę witaminy K wynoszącą 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie.

Zdrowe noworodki i niemowlęta karmione piersią, poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu, wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K w okresie od 8. doby do ukończenia 3. miesiąca życia w dawce 25 μg na dobę. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, a także preparatami mlekozastępczymi, po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu, nie wymagają dalszej profilaktycznej suplementacji.

Witamina D - jak dzienna dawka słońca

Witamina D bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu. Wspiera utrzymanie zdrowych kości i zębów. Ponadto wpływa na właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz mięśni. Źródłem witaminy D jest dieta bogata w wysokiej jakości ryby i produkty mleczne.

Niestety często podaż tej witaminy w diecie dzieci jest zbyt mała. Aktualnie zaleca się podawanie witaminy D wszystkim noworodkom, począwszy od pierwszych dni życia w ilości 400IU na dobę oraz niemowlętom, które karmione są piersią. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zapotrzebowanie na witaminę D jest takie samo jak u dzieci karmionych piersią. Jednak ze względu na wzbogacenie mieszanek mlecznych w witaminy, dawkę witaminy D w tym przypadku, jak i u dzieci karmionych w sposób mieszany, najlepiej skonsultować z lekarzem. Pediatra oszacuje objętość mleka modyfikowanego wypijanego przez dziecko w ciągu doby i zadecyduje, czy jest ona wystarczająca.

W każdym z przypadków lekarz pediatra zaleci suplementację preparatem witaminy D w odpowiednich dawkach. Suplementację witaminy D w ilości 400IU na dobę zaleca się dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Warto również rozważyć suplementację preparatem, który obok witaminy D zawiera także DHA (wielonienasycony kwas
tłuszczowy).

DHA jest głównym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego i z tego względu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12. miesiąca życia. Organizm sam nie produkuje DHA, dlatego należy go przyjmować w diecie lub w postaci suplementów. W przypadku niemowląt ważne jest, aby suplementowane DHA było sprawdzane i jak najwyższej jakości. Jednym z najlepszych źródeł tego kwasu dla niemowląt są algi morskie.

Ważne jest, aby pamiętać o regularnej suplementacji diety dziecka preparatami zawierającymi rekomendowane dzienne dawki witaminy K i D (opcjonalnie DHA+D). Takimi preparatami są produkty marki Bobik, stworzone specjalnie z myślą o dzieciach i ich rodzicach.

Marka Bobik oferuje preparaty przeznaczone do postępowania dietetycznego dla noworodków, niemowląt i dzieci: Bobik D, Bobik K, Bobik DK oraz Bobik DHA, preparat zawierający obok witaminy D wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-3 (DHA pochodzące z alg Ulkemia). Charakterystyczny dla tej marki jest skład. Witaminy D i K oraz DHA zawieszone są w oliwie z oliwek, często stosowanej w diecie dla alergików.

Skład ten został opracowany z myślą o delikatnych i wrażliwych brzuszkach maluchów. Dla wygody i bezpieczeństwa podania, pojedyncza dawka witamin zawarta jest w kapsułce twist off , która zapewnia rodzicom jakże ważny komfort
w podawaniu dziecku dziennej zalecanej dawki witamin. Każda kapsułka jest oddzielnie i sterylnie zapakowana.

Zobacz też:

Pozostałe porady

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, aż 60% rodziców było ze swoim dzieckiem u lekarza podczas biegunki, nawet kiedy nie było to konieczne. Porady farmaceuty także mają dla rodziców duże znaczenie. Dla ¼ matek są one najważniejsze lub jedne z ważniejszych, które biorą pod uwagę. Jak jednak skutecznie leczyć biegunkę samodzielnie, jeśli akurat nie mamy możliwości wyjść z domu? Odpowiedzi udziela ekspert - lekarz, pediatra.

Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie