Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Jak ułatwić dziecku naukę jedzenia

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Marta Baran, pedagog

Czy nauka samodzielnego jedzenia zawsze musi wiązać się z bałaganem? Zobacz, jak się przed tym uchronić i jak ułatwić malcowi naukę jedzenia.

Jeśli się odpowiednio przygotujesz, to miejsce nauki samodzielnego jedzenia nie musi wyglądać jak po przejściu huraganu.

  • Rozłóż pod stołem ceratę, którą po posiłku łatwo spłukać pod prysznicem.
  • Załóż samodzielnemu stołownikowi ceratowy śliniak (koniecznie z kieszonką!) lub jeszcze lepiej fartuszek z rękawami. Jeśli maluch się przed tym wzbrania, włóż mu po prostu stare ubranie, którego ci nie będzie żal.
  • Pod talerz podłóż ceratową podkładkę. Ułatwi ci życie także gumowa lub silikonowa przyssawka na spodzie dziecięcej miseczki. Żeby wylać z niej zupę, trzeba się naprawdę postarać.
  • Na początek podawaj dziecku napoje w kubku niekapku. Dopiero kiedy nauczy się właściwie z niego korzystać i nie będzie się nim bawić, zaryzykuj z bidonem, a potem zwykłym kubkiem (w tym ostatnim najlepiej podawać dziecku wodę mineralną, która jest dobrym napojem treningowym - nie zostawia plam).

Nauka jedzenia nie musi być trudna

Naprawdę! Oczywiście, jeśli trochę się postarasz. Podawaj dziecku potrawy odpowiednio przygotowane.

  • Mięso, ziemniaki, jarzyny i owoce krój na małe kawałki (na jeden gryz). Tak samo można przyrządzać kanapki.
  • Rzadkie zupy zastąp gęstymi, typu krem, np. z groszkiem ptysiowym. Jeśli chcesz dać dziecku deser jogurtowy, to wybierz raczej gęsty, z dodatkiem żelatyny, lub twarożek - daje to mniejsze prawdopodobieństwo, że zleci z łyżki.
  • Z tego samego powodu płatki na mleku lepiej zastąpić gęstą kaszką (jeśli maluch bardzo lubi płatki, można mu je przyrządzić z jogurtem lub serkiem wiejskim).
  • Podawaj jedzenie raczej w misce niż na płaskim talerzu, z którego łatwiej wszystko spada.
  • Jeśli dziecko uczy się pić ze zwykłego kubka, nie napełniaj go po brzegi. Jeśli nalejesz zbyt dużo, napój szybciej trafi na podłogę i ubranie. A co gorsza, maluch może się zachłysnąć.

Proste sztućce ułatwiają naukę jedzenia

Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się prawidłowo posługiwać łyżeczką, powinna być ona podobna do "dorosłych" łyżeczek, tylko mniejsza. Pierwsze łyżeczki powinny być wykonane z miękkiego plastiku. Nie kupuj tych o udziwnionym kształcie, czy z trzonkiem ustawionym pod kątem. Może i ułatwiają karmienie, ale nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju żuchwy i mięśni ust. Kiedy zauważysz, że dziecko już dobrze operuje łyżeczką, nie ma problemu z trafianiem do buzi, możesz podać mu widelec.Z wprowadzeniem do użycia noża lepiej poczekaj, aż maluch ukończy 3-4 latka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, aż 60% rodziców było ze swoim dzieckiem u lekarza podczas biegunki, nawet kiedy nie było to konieczne. Porady farmaceuty także mają dla rodziców duże znaczenie. Dla ¼ matek są one najważniejsze lub jedne z ważniejszych, które biorą pod uwagę. Jak jednak skutecznie leczyć biegunkę samodzielnie, jeśli akurat nie mamy możliwości wyjść z domu? Odpowiedzi udziela ekspert - lekarz, pediatra.

Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie