Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Jak ułatwić dziecku naukę jedzenia

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Marta Baran, pedagog

Czy nauka samodzielnego jedzenia zawsze musi wiązać się z bałaganem? Zobacz, jak się przed tym uchronić i jak ułatwić malcowi naukę jedzenia.

Jeśli się odpowiednio przygotujesz, to miejsce nauki samodzielnego jedzenia nie musi wyglądać jak po przejściu huraganu.

  • Rozłóż pod stołem ceratę, którą po posiłku łatwo spłukać pod prysznicem.
  • Załóż samodzielnemu stołownikowi ceratowy śliniak (koniecznie z kieszonką!) lub jeszcze lepiej fartuszek z rękawami. Jeśli maluch się przed tym wzbrania, włóż mu po prostu stare ubranie, którego ci nie będzie żal.
  • Pod talerz podłóż ceratową podkładkę. Ułatwi ci życie także gumowa lub silikonowa przyssawka na spodzie dziecięcej miseczki. Żeby wylać z niej zupę, trzeba się naprawdę postarać.
  • Na początek podawaj dziecku napoje w kubku niekapku. Dopiero kiedy nauczy się właściwie z niego korzystać i nie będzie się nim bawić, zaryzykuj z bidonem, a potem zwykłym kubkiem (w tym ostatnim najlepiej podawać dziecku wodę mineralną, która jest dobrym napojem treningowym - nie zostawia plam).

Nauka jedzenia nie musi być trudna

Naprawdę! Oczywiście, jeśli trochę się postarasz. Podawaj dziecku potrawy odpowiednio przygotowane.

  • Mięso, ziemniaki, jarzyny i owoce krój na małe kawałki (na jeden gryz). Tak samo można przyrządzać kanapki.
  • Rzadkie zupy zastąp gęstymi, typu krem, np. z groszkiem ptysiowym. Jeśli chcesz dać dziecku deser jogurtowy, to wybierz raczej gęsty, z dodatkiem żelatyny, lub twarożek - daje to mniejsze prawdopodobieństwo, że zleci z łyżki.
  • Z tego samego powodu płatki na mleku lepiej zastąpić gęstą kaszką (jeśli maluch bardzo lubi płatki, można mu je przyrządzić z jogurtem lub serkiem wiejskim).
  • Podawaj jedzenie raczej w misce niż na płaskim talerzu, z którego łatwiej wszystko spada.
  • Jeśli dziecko uczy się pić ze zwykłego kubka, nie napełniaj go po brzegi. Jeśli nalejesz zbyt dużo, napój szybciej trafi na podłogę i ubranie. A co gorsza, maluch może się zachłysnąć.

Proste sztućce ułatwiają naukę jedzenia

Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się prawidłowo posługiwać łyżeczką, powinna być ona podobna do "dorosłych" łyżeczek, tylko mniejsza. Pierwsze łyżeczki powinny być wykonane z miękkiego plastiku. Nie kupuj tych o udziwnionym kształcie, czy z trzonkiem ustawionym pod kątem. Może i ułatwiają karmienie, ale nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju żuchwy i mięśni ust. Kiedy zauważysz, że dziecko już dobrze operuje łyżeczką, nie ma problemu z trafianiem do buzi, możesz podać mu widelec.Z wprowadzeniem do użycia noża lepiej poczekaj, aż maluch ukończy 3-4 latka.

Pozostałe porady

Bolesne mleczaki – pomóż dziecku przetrwać ząbkowanie

Zdrowie i odżywianie

Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces kształtowania się mlecznych zębów trwa do 3. roku życia, a ból z nim związany przysparza dziecku i rodzicom niemało stresu. Jak krok po kroku przebiega proces ząbkowania? Jakie są jego objawy i sposoby na złagodzenie bólu?

Czytaj dalej
Gabinet z przymrużeniem oka

Zdrowie i odżywianie

Choć efekty działań dentysty oraz ortodonty bywają spektakularne, związane z wizytami niedogodności i ból zdecydowanie łatwiej jest znieść dorosłym. Młodszym pacjentom przyda się odpowiednia motywacja, przygotowany na przyjęcie najmłodszych gabinet i personel.

Czytaj dalej
Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci

Zdrowie i odżywianie

Przeciwdziałanie otyłości to proces, który powinien rozpoczynać się już od okresu rozszerzania diety niemowlaka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat ... Czytaj dalej
Bolesne mleczaki – pomóż dziecku przetrwać ząbkowanie

Zdrowie i odżywianie

Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie