Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Jak ułatwić dziecku naukę jedzenia

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Marta Baran, pedagog

Czy nauka samodzielnego jedzenia zawsze musi wiązać się z bałaganem? Zobacz, jak się przed tym uchronić i jak ułatwić malcowi naukę jedzenia.

Jeśli się odpowiednio przygotujesz, to miejsce nauki samodzielnego jedzenia nie musi wyglądać jak po przejściu huraganu.

  • Rozłóż pod stołem ceratę, którą po posiłku łatwo spłukać pod prysznicem.
  • Załóż samodzielnemu stołownikowi ceratowy śliniak (koniecznie z kieszonką!) lub jeszcze lepiej fartuszek z rękawami. Jeśli maluch się przed tym wzbrania, włóż mu po prostu stare ubranie, którego ci nie będzie żal.
  • Pod talerz podłóż ceratową podkładkę. Ułatwi ci życie także gumowa lub silikonowa przyssawka na spodzie dziecięcej miseczki. Żeby wylać z niej zupę, trzeba się naprawdę postarać.
  • Na początek podawaj dziecku napoje w kubku niekapku. Dopiero kiedy nauczy się właściwie z niego korzystać i nie będzie się nim bawić, zaryzykuj z bidonem, a potem zwykłym kubkiem (w tym ostatnim najlepiej podawać dziecku wodę mineralną, która jest dobrym napojem treningowym - nie zostawia plam).

Nauka jedzenia nie musi być trudna

Naprawdę! Oczywiście, jeśli trochę się postarasz. Podawaj dziecku potrawy odpowiednio przygotowane.

  • Mięso, ziemniaki, jarzyny i owoce krój na małe kawałki (na jeden gryz). Tak samo można przyrządzać kanapki.
  • Rzadkie zupy zastąp gęstymi, typu krem, np. z groszkiem ptysiowym. Jeśli chcesz dać dziecku deser jogurtowy, to wybierz raczej gęsty, z dodatkiem żelatyny, lub twarożek - daje to mniejsze prawdopodobieństwo, że zleci z łyżki.
  • Z tego samego powodu płatki na mleku lepiej zastąpić gęstą kaszką (jeśli maluch bardzo lubi płatki, można mu je przyrządzić z jogurtem lub serkiem wiejskim).
  • Podawaj jedzenie raczej w misce niż na płaskim talerzu, z którego łatwiej wszystko spada.
  • Jeśli dziecko uczy się pić ze zwykłego kubka, nie napełniaj go po brzegi. Jeśli nalejesz zbyt dużo, napój szybciej trafi na podłogę i ubranie. A co gorsza, maluch może się zachłysnąć.

Proste sztućce ułatwiają naukę jedzenia

Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się prawidłowo posługiwać łyżeczką, powinna być ona podobna do "dorosłych" łyżeczek, tylko mniejsza. Pierwsze łyżeczki powinny być wykonane z miękkiego plastiku. Nie kupuj tych o udziwnionym kształcie, czy z trzonkiem ustawionym pod kątem. Może i ułatwiają karmienie, ale nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju żuchwy i mięśni ust. Kiedy zauważysz, że dziecko już dobrze operuje łyżeczką, nie ma problemu z trafianiem do buzi, możesz podać mu widelec.Z wprowadzeniem do użycia noża lepiej poczekaj, aż maluch ukończy 3-4 latka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej
Nieproszeni goście

Zdrowie i odżywianie

Pasożytami przewodu pokarmowego może się zakazić każdy, jednak szczególnie na ich atak narażone są dzieci w wieku przedszkolnym: o słabszym systemie odpornościowym, przebywające w grupach i niemające jeszcze prawidłowych nawyków higienicznych. Robakami, które najczęściej przypuszczają atak na maluchy, są owsiki, lamblie, włosogłówki i tasiemce.

Czytaj dalej
Zdrowy brzuszek maluszka

Zdrowie i odżywianie

Pierwsze miesiące życia dziecka to dojrzewanie układu pokarmowego. Podczas tego procesu mogą pojawiać się różne dolegliwości: kolki, ulewanie, zaparcia, alergie pokarmowe.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie