Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Skąd się biorą niejadki?

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Artur Kaliński, SetPoint Doradztwo Żywieniowe

Zdjęcia: Dreamstime

Rodzice dzieci niejadków mają z reguły bardzo ciężkie życie. Niejednokrotnie każdy posiłek przypomina pole walki, na którym dochodzi do próby sił. Przymierzając się do posiłku zaczynasz się zastanawiać - kto wygra kolejna potyczkę, Ty czy dziecko?

Kim właściwie jest przysłowiowy Tadek niejadek? Według większości rodziców niejadek to dziecko, które nie je tyle, ile oni sobie tego życzą. Nasz Tadek niejadek niechętnie próbuje nowe, nieznane mu potrawy czy dania. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Naucz dziecko prawidłowo jeść

Zdarza się, że rodzice nieświadomie wychowują niejadka. Główna przyczyna to potrzeba świętego spokoju. Często po ciężkim dniu pracy rezygnujemy z wysiłku nauczenia naszego dziecka jedzenia prawidłowo. Skutek - dziecko lubi, co najwyżej 5 produktów i nie zamierza jeść nic innego. To specyficzna zabawa, w której liczy się to, że można z mamą lub tatą w łatwy sposób wygrać to, co się chce.

Niejadek nie lubi gryźć! Przeważnie zatrzymał się na etapie jedzenia łatwego papkowatego i mielonego. Dziecko nie zostało nauczone gryźć. Wybiera więc parówki, białe miękkie pieczywo, mielone mięso i słodycze. Czyli jest kulinarnym leniuchem. Dodatkowo to on tu rządzi i bardzo dobrze o tym wie.

Uważaj na przekąski

Bardzo zdradliwe są sycące przekąski. Zawarte w lizakach, cukiereczkach czy batonikach cukry proste bardzo szybko zaspokajają głód i obniżają apetyt. Nie można się więc dziwić, że po zjedzeniu czekoladki dziecko odmawia zjedzenia obiadu. Pamiętajmy jednak, że słodycze nie tylko chwilowo zaspokajają głód, ale przede wszystkim nie dostarczają najbardziej wartościowych składników pokarmowych (jak białko, witaminy i składniki mineralne). Podczas. gdy cała rodzina kończy posiłek i odchodzi od stołu, malec zaczyna ponownie odczuwać głód i prosi o jogurt owocowy lub nawet następnego batonika. W ten sposób tworzy się błędne koło.

Uważaj na soki

Soki i owoce, podobnie jak słodycze czy przekąski są bardzo sycące dla dzieci. Jeżeli maluch wypija dziennie kilka kartoników soków owocowych, nie ma później ochoty na jedzenie. Napełnił on już swój mały brzuszek, dlatego odmawia zjedzenia porządnego obiadu. A dieta, która opiera się na sokach również nie zaspokoi wszystkich potrzeb organizmu. Co więcej - w przyszłości może zwiększyć ryzyko wystąpienia otyłości.

Inne powody niejedzenia u dzieci

Często dzieci, zwłaszcza dwu i trzylatki, odmawiają jedzenia, gdyż jest to jeden z niewielu obszarów, w którym mogą decydować same za siebie. Dzieci poprzez różne, czasem kontrowersyjne zachowania przy stole testują swoją moc wpływania na innych. Jeżeli w odpowiedzi na to spotkają się ze stanowczą, ale spokojną postawą rodziców, którzy na jedne rzeczy pozwalają a na inne nie - wszystko powoli wraca do normy. Natomiast, jeśli nasz niejadek wyczuje, że odmowa jedzenia irytuje opiekunów, lub ich dzieli - cieszy się, że obejmuje rządy w domu, chociażby na tym poziomie.

Menu zbyt monotonne dla dziecka

Kolejną przyczyną, dla której dzieci mogą odmawiać jedzenia jest ciągłe podawanie tych samych dań lub produktów, które według rodziców są najwłaściwsze, np. rosołek, paróweczki. Bardzo często dzieci w wieku 3-4 lat mają już swoje upodobania kulinarne - chętnie jedzą jedne produkty, innych z kolei nie lubią. Jeżeli nawet dziecko przez jeden dzień je tylko chleb z masłem a innego owoce, następnego ryż z mlekiem, to i tak w przeciągu tygodnie zjada wszystkie składniki, które są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju. Co prawda taka dieta jest niepełnowartościowa w poszczególnych dniach, to jednak w dłuższym czasie bilansuje się.

Niechęć do jedzenia - przyczyny emocjonalne

Czasami odmowa jedzenia u dzieci związana jest z przykrym doświadczeniem np. zmuszania do jedzenia. Jeżeli rodzic lub babcia ciągle namawia malca do zjedzenia jakiegoś posiłku, może w nim w końcu narosnąć uczucie buntu.

Zdarza się również, że Tadki niejadki nie chcą jeść z powodu atmosfery panującej przy stole, jest to ich sposób zwrócenia uwagi na sytuację panującą w domu. Zapracowani rodzice często spotykają się jedynie przy kolacji, wówczas niejednokrotnie dają upust swojemu niezadowoleniu czy frustracji. Pomimo tego, że dziecko nie do końca rozumie, o co chodzi rodzicom, wyczuwa napiętą sytuację, a to nie wpływa dobrze na jego apetyt.

Niechęć do jedzenia spowodowana opinią innych

Kiedy indziej niechęć Tadków niejadków do jedzenia wynika z opinii otoczenia. Jeżeli dziecko usłyszy od kolegów, że np. "Szpinak to ohyda", a my nie daliśmy mu wcześniej możliwości spróbowania tego szpinaku, może nigdy nie chcieć go zjeść.

Niechęć do jedzenia spowodowana uczuleniem

Brak ochoty do jedzenia u dzieci wynika także ze złych skojarzeń po spożyciu pewnych produktów lub kiedy dziecko jest uczulone na jakiś składnik pokarmowy. Jeżeli skojarzy (a zdarza się to nawet bardzo małym dzieciom), że ból brzucha, biegunka czy torsje wiążą się z jedzeniem, będzie o tym pamiętać i następnym razem unikać posiłku.

Czasami dziwimy się, że malec za nic nie chce wypić mleka lub zjeść pomarańczy. Tymczasem on jedynie w ten sposób broni się przed zjedzeniem produktów, które mu szkodzą. Dzieci, które mają np. niezdiagnozowaną nietolerancję laktozy będą chętniej piły soki lub wodę niż kakao lub mleko na śniadanie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, aż 60% rodziców było ze swoim dzieckiem u lekarza podczas biegunki, nawet kiedy nie było to konieczne. Porady farmaceuty także mają dla rodziców duże znaczenie. Dla ¼ matek są one najważniejsze lub jedne z ważniejszych, które biorą pod uwagę. Jak jednak skutecznie leczyć biegunkę samodzielnie, jeśli akurat nie mamy możliwości wyjść z domu? Odpowiedzi udziela ekspert - lekarz, pediatra.

Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie