Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Zdrowy brzuszek maluszka

Zdrowie i odżywianie

Zdjęcia: Fotolia

Pierwsze miesiące życia dziecka to dojrzewanie układu pokarmowego. Podczas tego procesu mogą pojawiać się różne dolegliwości: kolki, ulewanie, zaparcia, alergie pokarmowe.

Niedojrzały jeszcze układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy na nowe pokarmy i „broni” się przed tymi, które mu nie służą lub nie jest jeszcze gotowy na ich przyjęcie. Z czasem dolegliwości te ulegają złagodzeniu lub zanikają, np. kolki. Natomiast zaparcia czy alergie pokarmowe wymagają odpowiedniego odżywiania maleństwa.

Kolka jelitowa

szczęśliwy maluszek

Jest bardzo uciążliwa dla niemowlaka, który reaguje na nią płaczem. Organizm maluszka nie potrafi poradzić sobie z usunięciem nadmiaru gazów lub z procesem trawienia. Inną przyczyną ataków kolki jest refluks żołądkowo- -przełykowy oraz alergia pokarmowa (najczęściej na białko mleka krowiego).

Rzadko stosuje się jakiekolwiek leczenie z wyjątkiem refluksu lub alergii pokarmowej. Kolka ustępuje samoistnie w przeciągu pierwszych czterech miesięcy życia dziecka.Zanim to się stanie, pomocne przy łagodzeniu bólu brzuszka są delikatne masaże brzuszka, układanie na brzuszku czy noszenie na rękach brzuszkiem opartym na przedramieniu.

Przy karmieniu malucha warto zadbać o ograniczenie ilości połykanego powietrza. Przy karmieniu piersią należy odpowiednio przystawiać do niej malca, tak aby dolna i górna warga były wywinięte i obejmowały całą brodawkę z otoczką. Zadbać należy o spokój podczas karmienia oraz o nauczenie maluszka ssania piersi bez zbędnego „mlaskania”, które powoduje dodatkowe połykanie powietrza.

Karmiąc dziecko z butelki, zadbajmy o odpowiednie smoczki, które ograniczają połykanie przez maluszka powietrza. Należy robić przerwy podczas karmienia oraz trzymać butelkę na odpowiedniej wysokości – maksymalnie pionowo, aby dziecko piło mleko bez pęcherzyków powietrza.

Ulewanie

Występuje u połowy dzieci i jest naturalnym zjawiskiem. Układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Ulewanie występuje w momencie, gdy niedojrzały mięsień górnej części żołądka nie jest w stanie zatrzymać pokarmu, który cofa się ku górze. Ulewanie zdarza się również wtedy, gdy maluch za dużo zjadł i zwraca nadmiar lub połknięte podczas karmieni powietrze wraca z niewielką ilością pokarmu. Ulewanie podobnie jak kolka mija wraz z wiekiem. Układ pokarmowy dojrzewa, a mięśnie górnej części żołądka stają się silniejsze. Możesz zminimalizować ulewanie poprzez zastosowanie poniższych porad:

  • podczas karmienia piersią zadbaj, aby maluch odpowiednio uchwycił pierś (wywinięte wargi, obejmujące cały sutek i brodawkę piersi) – w ten sposób maleństwo nie nałyka się zbyt dużo powietrza;

  • karmiąc butelką; trzymaj ją maksymalnie pionowo;

  • do karmienia z butelki wybieraj odpowiedni smoczek, który nie ma za małych ani za dużych otworów. Smoczek podczas karmienia powinien być maksymalnie wypełniony pokarmem;

  • zawsze po karmieniu odbijaj maluszka. Może to również robić podczas karmienia. Po karmieniu nie kładź dziecka na wznak, może zachłysnąć się ulewającym pokarmem. Dziecko najbezpieczniej jest położyć na boku.

Zaparcia

To powszechny problem wśród niemowląt i małych dzieci. Charakteryzują się niską częstotliwością wypróżnień. Stolce są twarde, a wydalanie ich bolesne. Maluch zmagający się z zaparciami powinien być przebadany przez pediatrę, aby wykluczyć stan chorobowy. Od diagnozy lekarza zależy sposób leczenia. Celem leczenia jest dążenie do sytuacji, w której malec wydala jeden miękki stolec dziennie.

Zaparcia, które spowodowane są nieodpowiednim karmieniem niemowlaka, należy leczyć przez wprowadzenie zmian do modelu odżywiania maluszka. U młodszych niemowląt na początku należy podawać mu dodatkowe ilości wody lub soki owocowe pasteryzowane raz lub dwa razy dziennie. U starszych niemowląt poprawę wypróżnień można osiągnąć poprzez zmiany w diecie dziecka.

W jadłospisie dziecka należy ograniczyć: gotowaną marchew, banany, ryż, mleko krowie, jogurt, ser żółty, kakao, czekoladę. Jednocześnie należy zwiększyć ilość błonnika w diecie dziecka poprzez wprowadzenie owoców i warzyw oraz zadbać o to, by niemowlak wypijał więcej płynów: wodę, herbaty owocowe, kompoty, 100% soki owocowe oraz warzywne. Pomocne bywają również delikatne masaże brzuszka i ciepłe kąpiele.

Zabiegi te rozluźniają mięśnie i pobudzają perystaltykę jelit. Starsze dzieci powinny więcej się ruszać, bo aktywność fizyczna pobudza pracę przewodu pokarmowego. Mamy karmiące piersią maluszka mającego zaparcia powinna przyjrzeć się swojemu sposobowi żywienia i wprowadzić zmiany, jeżeli popełniają błędy. Mama powinna pić minimum 1,5 litra wody mineralnej niegazowanej, jeść warzywa, owoce, kasze pełnoziarniste, płatki owsiane, pełnoziarniste zboża.

Unikać powinna słodyczy, cukru, ciężkostrawnych potraw, białego pieczywa – zawierają mało błonnika i sprzyjają powstawaniu zaparć u maluszka. Karmiąc dziecko mieszanką, sprawdź, czy na pewno właściwie przygotowujesz mieszankę albo po konsultacji z lekarzem zmień ją na inną. Zastanów się, czy podajesz maluszkowi odpowiednią ilość mleka. Z wiekiem podaż mleka ulega zmniejszeniu na rzecz posiłków typu: kleiki, kaszki, warzywa, owoce. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny być dodatkowo dopajanie wodą.

Alergie pokarmowe

Jest to nieprawidłowa odpowiedz immunologiczna na obce białko w pożywieniu. Najczęstszą przyczynę alergii wśród niemowląt stanowią: białko mleka krowiego, jaja, orzechy, pomidory oraz gluten. W przypadku dzieci karmionych piersią zaleca się kontynuację takiego modelu żywienia, ale pod warunkiem zmiany diety u mamy karmiącej. Mama powinna z diety wyeliminować wszystkie produkty, które zawierają w swoim składzie alergeny.

Poza wykluczeniem z diety alergenu w czystej postaci, np. mleka, mama powinna czytać skład produktów spożywczych, ponieważ wiele z nich zawiera w swoim składzie dodatki w postaci mleka, czy jaj, np. wędliny, biszkopty, sucharki, płatki kukurydziane. Dodatkowo mama powinna unikać żywności wysoko przetworzonej, zawierającej sztuczne barwnik, aromaty oraz konserwanty. W rodzinach, w których występowały przypadki alergii zaleca się, aby kobiety, unikały w czasie laktacji spożywania: świeżego mleka krowiego, jaj, owoców morza, truskawek, orzechów ziemnych i laskowych.

Dzieci żywione mlekiem modyfikowanym powinny mieć zmienioną mieszankę na tę pozbawioną nietolerowanego białka, czyli na hipoalergiczną. Na rynku mamy wiele producentów oferujących takie mieszanki. Leczenie dietetyczne w alergiach pokarmowych ma na celu wyciszenie reakcji alergicznej oraz uzyskanie tolerancji pokarmowej na aktualnie szkodzący składnik. W przypadku dzieci z alergią pokarmową zaleca się wprowadzanie do diety dziecka nowych pokarmów nie wcześniej niż po 4. miesiącu życia.

Anna Englisz, dietetyk

Zobacz też:

Pozostałe porady

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, aż 60% rodziców było ze swoim dzieckiem u lekarza podczas biegunki, nawet kiedy nie było to konieczne. Porady farmaceuty także mają dla rodziców duże znaczenie. Dla ¼ matek są one najważniejsze lub jedne z ważniejszych, które biorą pod uwagę. Jak jednak skutecznie leczyć biegunkę samodzielnie, jeśli akurat nie mamy możliwości wyjść z domu? Odpowiedzi udziela ekspert - lekarz, pediatra.

Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kampania Kolejowe ABC

Rozwój i edukacja

Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne ... Czytaj dalej
Otwarcie o tym, jak wygląda połóg

Poród i połóg

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była głośna również ze względu na ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie