Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

Bezdech afektywny

Zdrowie i odżywianie

Brzmi niepokojąco, a wygląda jeszcze poważniej. Nawet doświadczeni rodzice po napadzie bezdechu u malucha długo nie mogą dojść do siebie. Na szczęście problem zwykle mija z wiekiem.

Jak reagować w czasie napadu?

Gdy widzisz, że zbliża się napad bezdechu, jak najszybciej odwróć uwagę malca, by stłumić próbę „ataku” w zalążku: klaśnij w dłonie, krzyknij, zacznij głośno śpiewać. Chodzi o to żeby zafundować dziecku bodziec, który spowoduje, że jego mózg „zaskoczy”. 

Problem może dotyczyć już niespełna rocznych szkrabów, choć najwięcej przypadków bezdechu notuje się u dzieci w wieku dwóch lat. Nieprzypadkowo, bo w tym okresie maluch bywa buntowniczy i nie potrafi sobie jeszcze poradzić z frustracją i złością, a to właśnie silne emocje są najczęstszą przyczyną napadowego wstrzymywania oddechu.

Warto wiedzieć, że dziecko może wstrzymać oddech nie tylko ze złości, bólu czy wielkiego smutku, ale również wtedy, gdy się czymś bardzo podekscytuje. Zwykle napad zaczyna się od silnego, histerycznego płaczu poprzedzonego atakiem złości lub uderzeniem o coś (niekoniecznie w głowę). Intensywny płacz powoduje hiperwentylację płuc, co z kolei prowadzi do utraty oddechu.

Zdarza się, że dziecku jedynie sinieją usta, po czym wszystko wraca do normy. W ostrzejszych przypadkach dziecko traci przytomność, może też zrobić się sine. W chwili wystąpienia napadu dziecko przestaje oddychać (może mieć zamknięte lub otwarte, „wywrócone białkami” oczy), jego ciało najpierw sztywnieje i wygina się w łuk, a następnie wiotczeje (mówi się, że leci przez ręce).

Rodzice dzieci, u których powtarzają się ataki bezdechu mówią jednogłośnie: to najbardziej przerażające sekundy w naszym życiu. U większości dzieci występuje jeden napad afektywnego bezdechu w tygodniu, choć reguły nie ma.

Chłopcy miewają napady nieco częściej niż dziewczynki. Zazwyczaj napad bezdechu nie trwa dłużej niż minutę, choć dla rodzica ta jedna minuta wydłuża się w nieskończoność. Maluch po ataku zwykle szybko wraca do siebie i swoich czynności. Niekiedy wyczerpany zasypia na około godzinę.

Jak to się leczy?

To pytanie najczęściej zadawane przez przerażonych rodziców. Dobra wiadomość jest taka, że z reguły wcale nie trzeba dziecka leczyć, bo z wiekiem napady mijają samoistnie; bezdech afektywny po 4 (niektórzy specjaliści podają, że po 6) roku życia zdarza się niezwykle rzadko.Warto oczywiście skonsultować się z lekarzem, który zleci niezbędne badania, pozwalające wykluczyć ewentualne problemy neurologiczne.

W przypadku, gdy maluchowi zdarzają się napady powikłane (z występowaniem drgawek), lekarz może zalecić podawanie bardzo małych dawek leków, które stosuje się przy padaczce. Każdy rodzic ma swój sposób na przywracanie oddechu podczas omdlenia. Wśród sprawdzonych najczęściej powtarzają się: ochlapywanie buzi zimną wodą, szczypanie w policzki, krzyczenie do ucha lub dmuchanie w ucho, włączanie głośnego urządzenia, klaps w pupę.

Jak odróżnić bezdech afektywny od ataku padaczki

Po pierwsze atak padaczki nie jest skutkiem silnego płaczu. Nie poprzedza go też zasinienie ust czy twarzy. Tak dzieje się przy wstrzymywaniu oddechu, które nie ma nic wspólnego ze zmianami neurologicznymi. Ponadto każdy rodzic po ataku potrafi podać przyczynę wstrzymania oddechu przez malca.

Zwykle jest to uderzenie, skaleczenie, wystraszenie się czegoś, a następnie histeryczny płacz. Niektóre dzieci zachowują się tak w reakcji na zakaz – gdy czegoś dziecku zabraniamy, a ono bardzo tego chce. Dlatego w przypadku szkraba, które miewa napady bezdechu, nie powinniśmy w sytuacjach spornych stawiać na swoim za wszelką cenę. 

W czasie napadu, któremu towarzyszy omdlenie zaleca się:

  • sprawdzić, czy drogi oddechowe są drożne i czy dziecko nie zakrztusiło się czymś

  • położyć dziecko na boku w bezpiecznym miejscu na wypadek pojawienia się drgawek 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej
Nieproszeni goście

Zdrowie i odżywianie

Pasożytami przewodu pokarmowego może się zakazić każdy, jednak szczególnie na ich atak narażone są dzieci w wieku przedszkolnym: o słabszym systemie odpornościowym, przebywające w grupach i niemające jeszcze prawidłowych nawyków higienicznych. Robakami, które najczęściej przypuszczają atak na maluchy, są owsiki, lamblie, włosogłówki i tasiemce.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną ... Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie