Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

ABC prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka

Zdrowie i odżywianie

Zdjęcia: Kindii

Już od pierwszych dni życia należy chronić i odpowiednio pielęgnować skórę dziecka. Niezwykle istotna jest częsta zmiana pieluszek, jak również higiena okolic intymnych.

Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka już od pierwszych dni życia odgrywa niezwykle ważną rolę w jego dalszym prawidłowym rozwoju – pozwala zapobiegać niepożądanym odparzeniom, podrażnieniom i alergii.

Chusteczki idealne

Powinny być przebadane dermatologicznie i hipoalergiczne oraz mieć pH naturalne dla skóry. Ważne, by zawierały łagodne środki myjące, skuteczne i zarazem bezpieczne układy konserwujące, dobrane specjalnie do skóry dzieci.

W ich składzie nie powinno być parabenów, związków z grupy PEG ani alkoholu. Należy zwrócić uwagę, czy zawierają one emolienty odpowiedzialne za prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie skóry dziecka. Dlaczego jest to tak istotne?

Zawartość emolientów pomaga utrzymać naturalne nawodnienie skóry. Dodatkowo wspomagają one regenerację naturalnego płaszcza hydrolipidowego i tworzą barierę ochronną. Łagodzą podrażnienia i mają właściwości przeciwzapalne. 

Delikatna skóra dzidziusia

Skóra noworodka w odróżnieniu od skóry dorosłego człowieka jest znacznie delikatniejsza, widocznie cieńsza i nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych gruczołów potowych i łojowych.

Dodatkowo skóra małego dziecka słabiej produkuje barwnik i jest jaśniejsza, a w konsekwencji jest bardzo podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych (temperatury – zarówno wysokiej, jak i niskiej) i wchłanianie substancji niepożądanych.

Charakter warstwy lipidowej u dzieci wpływa również na znacznie większą niż u dorosłych utratę wody ustrojowej, która w dużej mierze wydalana jest w wyniku parowania przez skórę.

Ważne w pielęgnacji jest używanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz dobieranie takich produktów, które zadbają nie tylko o oczyszczenie naskórka, ale również jego nawilżanie i natłuszczanie.

Higiena i pielęgnacja 

Sama woda nie jest wystarczająca, by dokładnie umyć pupę dziecka i usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Niedokładna pielęgnacja i higiena może skutkować podrażnieniem, a w skrajnych przypadkach nawet zakażeniem delikatnego naskórka.

Wskazane jest więc zastosowanie płynu ze środkiem myjącym lub chusteczek nawilżanych przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Ich receptury zostały opracowane tak, aby sprostać wymaganiom delikatnej skóry oraz zapobiegać problemom takim jak odparzenia czy podrażnienia, a jednocześnie skutecznie oczyszczać skórę dziecka niezależnie od sytuacji: w domu, podróży czy na spacerze.

Rozwiewamy wątpliwości związane z używaniem chusteczek nawilżanych

 • Czy po użyciu chusteczek nawilżanych muszę dodatkowo umyć skórę dziecka wodą?

  Nie, nie ma takiej konieczności. Chusteczki nasączone są płynami opartymi na formułach, które nie wymagają spłukiwania. Używanie chusteczek nawilżających do mycia pupy niemowlaka w zupełności wystarczy.

  Ważne jest, aby chusteczki były przetestowane dermatologicznie, hipoalergiczne, dostosowane do odpowiedniego wieku i potrzeb dziecka. Można również używać wody ze środkiem myjącym, ale nie ma konieczności łączenia dwóch metod.

 • Jak często mogę używać chusteczek nawilżanych dla mojego dziecka?

  Tak często, jak jest to potrzebne. Co najmniej co 2–3 godziny zmieniamy pieluszkę i jednocześnie czyścimy pupę niemowlaka chusteczką. Zbyt długie przebywanie dziecka w niezmienionej pieluszce, a co za tym idzie, wilgotnym środowisku, może powodować podrażnienia i odparzenia.

 • Czy chusteczki dla dzieci mogą zastąpić codzienną kąpiel?

  Chusteczki dla dzieci mają ułatwiać pielęgnację niemowlaka, ale na pewno nie zastąpią kąpieli. Jednak podejście do codziennej kąpieli również zmieniło się na przestrzeni czasu. Dziś uważa się, że noworodka należy kąpać kilka razy w tygodniu. Nie ulega wątpliwości, że codziennie należy oczyszczać i dbać o higienę oraz pielęgnację okolic intymnych.

 • Czy chusteczki mogą powodować uczulenia i podrażnienia skóry?

  Wszystkie produkty kosmetyczne muszą przejść stosowne badania, m.in. dermatologiczne, które gwarantują bezpieczeństwo ich użycia dla konsumenta. Szczególnie wnikliwie badane są produkty dla dzieci.

  Należy mieć jednak na uwadze fakt, że każdy, nawet najlepszy produkt w skrajnym przypadku może spowodować uczulenie lub podrażnienie skóry. Może to dotyczyć również chusteczek nawilżanych dla dzieci. Dlatego wybierając kosmetyki dla dzieci i niemowląt, zwracajmy szczególną uwagę, czy produkt jest dostosowany do wieku dziecka i potrzeb jego skóry oraz ma odpowiednie badania i atesty.

  Szukając odpowiednich chusteczek, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich recepturę. Istotny jest dobór produktów o odpowiednim składzie oraz dedykowanych do konkretnego rodzaju skóry. 

Konsultacja: Anna Soszyńska, położna - ekspert marki Kindii

Zobacz też:

Pozostałe porady

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, aż 60% rodziców było ze swoim dzieckiem u lekarza podczas biegunki, nawet kiedy nie było to konieczne. Porady farmaceuty także mają dla rodziców duże znaczenie. Dla ¼ matek są one najważniejsze lub jedne z ważniejszych, które biorą pod uwagę. Jak jednak skutecznie leczyć biegunkę samodzielnie, jeśli akurat nie mamy możliwości wyjść z domu? Odpowiedzi udziela ekspert - lekarz, pediatra.

Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie