Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Zdrowie i odżywianie

„Szukam dobrego pediatry”

Zdrowie i odżywianie

Zdjęcia: Fotolia

To hasło dominuje w rozmowach bezpośrednich, ale przede wszystkim w Internecie. Każdy rodzic wie, jak trudne jest to zadanie. W końcu chodzi o nasze dziecko, a najprawdopodobniej przez następnych kilka lat to z tą osobą będziemy się regularnie spotykać. Czym się zatem kierować przy wyborze dziecięcego specjalisty?

 

Poczytaj opinie

Internet jest najprawdopodobniej jednym z największych wynalazków technologicznych i niezmierzonym źródłem informacji i opinii. Znajdziemy tu nie tylko informacje o lekarzach, przychodniach, szpitalach, ale także opinie na ich temat.

Na forach czy grupach dyskusyjnych znajdziemy sporo informacji na ten temat, ale też często niezweryfikowanych, zatem czy warto się nimi sugerować? Są jednak portale, w których nie tylko znajdziemy konkretnego specjalistę, ale sprawdzimy, co piszą o nim jego pacjenci (merytoryczne opinie dodawane przez prawdziwych użytkowników, zarówno pozytywne jak i negatywne).

W tych miejscach można znaleźć cenne wskazówki w kwestii wyboru lekarza pediatry. Zawsze mogą również pomóc rodzina, przyjaciele lub sąsiedzi, pod warunkiem że rzeczywiście korzystali z usług wybranej placówki lub lekarza.

Sprawdź dostępność

Pediatrzy są jednymi z najbardziej obleganych lekarzy. Zanim zdecydujemy się na konkretnego specjalistę, warto się upewnić, że w razie nagłej choroby nie okaże się, że możemy być przyjęci za dwa tygodnie...

Zwłaszcza w przypadku leczenia przez NFZ czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy, mimo to nadal jest to opcja, w przypadku pediatry, częściej wybierana niż prywatna wizyta. Pamiętajmy jednak, że choroba może zaatakować nagle i wtedy szybki termin wizyty praktycznie staje się koniecznością.

badanie serca

Dobry kontakt

Dobry pediatra powinien chcieć i potrafić odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące zdrowia dziecka czy jego rozwoju. Jeśli nie jest w stanie wyjaśnić, jak powinnaś opiekować się chorym dzieckiem, jak mu pomóc, najprawdopodobniej wizyty u niego nie będą najlepszym wyborem.

Zwróćcie uwagę także na czas, który lekarz nam poświęca, zastanówmy się, czy wizyta skracana do minimum, odbywająca się w pośpiechu (chyba że podyktowana uzasadnioną przyczyną), traktowanie rodzica jak intruza, który zadaje dużo pytań, jest dobra dla naszego dziecka, czy takiego lekarza szukaliśmy.

Pamiętajmy, że nasze pociechy często boją się wizyt w lekarskich gabinetach i pediatra powinien obchodzić się z nimi szczególnie delikatnie i z wyrozumiałością, nie lekceważąc strachu czy stresu.

Kompetencje

Prawdopodobnie najtrudniejszy punkt do zrealizowania. Większość pacjentów nie zna się na medycynie na tyle, aby obiektywnie ocenić kompetencje lekarza. Można zrobić rozeznanie w samym środowisku lekarskim, kompetentni lekarze są zazwyczaj szanowani i mają dobrą opinie wśród swoich kolegów.

Nie próbujmy raczej oceniać kompetencji lekarza na własną rękę, zwłaszcza kierując się czyimiś przypuszczeniami, zasłyszanymi opowieściami czy poradami z forów internetowych.

Na rynku działają już narzędzia, dzięki którym możemy zweryfikować informacje o danym specjaliście, a w przypadku lekarzy dziecięcych jest to bardzo ważne, np. www.znanylekarz.pl, gdzie pacjenci zamieszczają merytoryczne opinie o danym lekarzu, u którego już byli.

Przy wszelkiego rodzaju wątpliwościach odnośnie diagnozy czy podjętego leczenia dobrze jest zasięgnąć rady jeszcze innego specjalisty.

Dobre wrażenie

To chyba w każdym zawodzie się sprawdza i niejednokrotnie daje podstawę do dalszej wspłpracy. Na nic się zdadzą kompetencje na miarę światową, jeśli lekarz nie budzi zaufania, a wręcz odstrasza już przy pierwszej wizycie. Jeśli nie masz zaufania do pediatry, możesz, nawet nie do końca świadomie, unikać z nim spotkania lub dążyć do jak najszybszego zakończenia wizyty.

Ważne jest także nasze nastawienie, postarajmy się zatem, aby mieć do wybranego specjalisty stosunek co najmniej neutralny, a najlepiej pozytywny. Tylko wtedy jest szansa na długofalową i pozytywną wspłpracę. Znalezienie dobrego specjalisty to spore wyzwanie, ale dużo zależy też od nas samych.

To wbrew pozorom po stronie rodziców jest do wykonania największa praca, która w konsekwencji sprawi, że nasze dziecko będzie pod właściwą opieką, a my sami będziemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Pamiętajmy także o naszych dzieciach i starajmy się nie fundować im dodatkowych stresów w postaci wizyt u niekompetentnego, niedostępnego czy niesprawdzonego specjalisty.

Iwona Dziedzic-Gawry

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka jako właściwa do stosowania u dzieci powyżej 1 roku życia, a jej czystość i pochodzenie są gwarancją zdrowego nawodnienia podczas zabawy Twojego dziecka. Warto więc pamiętać, aby w plecaku malucha zawsze znalazła się poręczna butelka Jurajskiej Junior.

Czytaj dalej
Pleśniawki – nie pomyl ich z przeziębieniem

Zdrowie i odżywianie

Zwykle, gdy dziecko skarży się na ból gardła, nie chce jeść ani pić i jest marudne, podejrzewamy infekcję. Tymczasem powód takiego zachowania może być zupełnie inny.

Czytaj dalej
Nieproszeni goście

Zdrowie i odżywianie

Pasożytami przewodu pokarmowego może się zakazić każdy, jednak szczególnie na ich atak narażone są dzieci w wieku przedszkolnym: o słabszym systemie odpornościowym, przebywające w grupach i niemające jeszcze prawidłowych nawyków higienicznych. Robakami, które najczęściej przypuszczają atak na maluchy, są owsiki, lamblie, włosogłówki i tasiemce.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną ... Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie