Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Narodziny malucha to szczególny czas nie tylko dla nas, ale także dla naszego pupila. Zwierzęta domowe potrzebują dużo miłości, która od teraz będzie dzielona i przenoszona na nowego członka rodziny. Często obawiamy się, że ta zmiana może wyzwoli agresję u zwierząt, skierowaną nie tylko wobec nas, ale także wobec dziecka.

Jak tego uniknąć? Wystarczy cierpliwie i konsekwentnie oswajać czworonożnych przyjaciół do czasu przybycia dziecka. Z kolei maluch od najmłodszych lat powinien uczyć się delikatności i zrozumienia dla zwierzaków. Warto pamiętać również, że w czasie ciąży oraz gdy w domu jest już nowy członek rodziny, konieczne będzie szczególne zwrócenie uwagi na higienę u wszystkich domowników.

maluch i pies na trawieGdy rodzina się powiększa

Może się również zdarzyć, że kot czy pies nie będą podzielały naszej radości z pojawienia się nowego członka rodziny. Zwierzęta potrzebować mogą trochę czasu i  specjalnego traktowania, aby przyzwyczaić się do  nowego porządku w domu, zachowania i… zapachu malucha.

O czym warto pamiętać?

Pierwsze kontakty noworodka ze zwierzakiem powinny przebiegać pod naszą kontrolą. Warto najpierw dać zwierzętom powąchać np. śpioszki brzdąca czy obserwować nas przy czynnościach wykonywanych przy dziecku. Wielu rodziców próbuje izolować pupili od maluszka, co jednak działa tylko na krótką metę.

Nasi pupile mogą chcieć przywitać dziecko przyjacielskim polizaniem. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł w przypadku maluszka, który nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego. Możemy z kolei pozwolić na polizanie nóżki - po zabawie nie zapomnijmy o higienie! Warto pomyśleć nad przeniesieniem miski czworonoga w niedostępne dla dziecka miejsce.

Nawet najłagodniejszy labrador może zareagować instynktownie, gdy w porze jedzenia przeszkodzi mu np. raczkujące niemowlę. Przy przygotowywaniu posiłków należy bezwzględnie zadbać, aby zwierzęta nie chodziły po stołach czy blatach. Podobnie jedzenie zwierząt powinno być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem naszego dziecka.

Po zabawie z domowym zwierzęciem zawsze należy umyć dokładnie ręce, np. mydłem antybakteryjnym Dettol przeznaczonym do higienicznego mycia rąk. Ten nawyk warto wypracowywać u dzieci, bo to właśnie przez ręce przenosi się 80 proc. bakterii.

Korzyści dla dziecka

Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne z punktu widzenia wykształcenia u dziecka empatycznych zachowań. Nic tak nie nauczy malucha wrażliwości i odczytywania emocji, jak np. radość psa czy mruczenie kota podczas głaskania. Warto jednak od samego początku pokazać dziecku, że zwierzę to nie pluszowa zabawka, lecz żywa istota, do której należy odnosić się z delikatnością - tak jak do drugiego człowieka.

W późniejszym okresie dzieciństwa dobrze przydzielić naszemu dziecku jeden z obowiązków opieki nad pupilem. Na samotny spacer z  czworonogiem może być jeszcze za wcześnie, ale dbanie o świeżą wodę w misce powinno leżeć w kompetencjach 4-5-latka. 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

Pokój przedszkolaka

Stonowane, wyszukane, modne - stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym ... Czytaj dalej
Modna w ciąży - jak być stylową przyszłą Mamą?

Nasze 9 miesięcy

Czas ciąży to okres, kiedy ciało kobiety zmienia się z dnia na dzień, a ona ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie