Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Kardaszewska i Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Zdolności plastyczne rozwijaj u dziecka jak najwcześniej

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza pociecha pokochała twórcze zabawy i nie miała problemu z wykonywaniem różnych zadań wymagających sprawności manualnej, zacznijmy działać jak najwcześniej. W przypadku niemowlaków podstawą będzie stymulowanie zmysłów maluszka, w czym pomogą nam zabawki o zróżnicowanej fakturze, szeleszczące, grające czy z błyszczącymi elementami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym przez producentów na rynku znajdziemy dziś artykuły plastyczne nadające się nawet dla naprawdę małych dzieci. Są to np. w pełni bezpieczne kredki, mające zazwyczaj różne ciekawe kształty - łatwe do trzymania w rączce trójkąty, zabawne ludziki czy nawet puzzle. W przypadku najmłodszych artystów doskonale sprawdzą się maty do malowania wodą. Pozwalają one rozwijać umiejętności plastyczne, a jednocześnie sprawiają, że rodzice nie muszą obawiać się zabrudzenia dywanu czy mebli. Ciekawym rozwiązaniem są również zmywalne flamastry do zabawy podczas kąpieli, pozwalające tworzyć piękne malowidła np. na wannie.

zdjęcie z archiwum autorek

Rysowanie, malowanie i kolorowanie

Jedną z pierwszych zabaw rozwijającą zdolności plastyczne dziecka może być kolorowanie. Maluchy, które jeszcze nie umieją samodzielnie rysować, chętnie wypełniają kolorem kontury przedstawiające ulubionych bohaterów czy zwierzaki. Na topie są także kolorowanki inne niż wszystkie - na przykład te w formacie XXL bądź trójwymiarowe (makiety lub przytulanki do kolorowania zmywalnymi flamastrami). Czynność ta wpływa doskonale na koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację oraz motorykę dziecka. Na dalszym etapie rozwoju kolorowanie pozostaje wciąż atrakcyjną propozycją, warto jednak zachęcać malucha do samodzielnego rysowania lub malowania farbami. Pomogą nam w tym książeczki interaktywne, zestawy kreatywne czy atrakcyjne dla dziecka przybory piśmiennicze (np. długopisy z brokatem lub flamastry świecące w ciemności). Postawmy na jakość wybieranych przez nas produktów - te odpowiednio ukształtowane nie tylko dopasują się do małej rączki, lecz także pomogą wyrabiać nawyki przydatne w przyszłości podczas nauki pisania.

Masy plastyczne

Nie tylko zabawa kredkami, farbami czy flamastrami jest korzystna dla rozwoju dziecka. Wiele zalet ma także kontakt z różnego rodzaju masami plastycznymi. Lepienie, ugniatanie, chwytanie lub ściskanie mają świetny wpływ na motorykę, a jednocześnie pomagają rozładować napięcie i stymulują zmysły. Manipulowanie małymi elementami to doskonały wstęp do nauki pisania. Co więcej, większość dzieciaków uwielbia taką zabawę - na rynku dostępne są najróżniejsze masy w bajecznych kolorach, niezwykle przyjemne w dotyku, a do tego często pięknie pachnące. Ogromnym powodzeniem cieszy się np. piasek kinetyczny, dzięki któremu możemy zorganizować w domu małą, niebrudzącą piaskownicę. Dostępna jest również leciutka masa piankowa, tak miła w dotyku, że na zabawę nią skusi się zapewne także niejeden dorosły.

zdjęcie z archiwum autorek

Wycinanie, przyklejanie, wydzieranie

Wycinanie czy precyzyjne wydzieranie z papieru różnych kształtów to już zajęcie dla nieco starszych dzieci. Tego rodzaju zabawy rozwijają zdolności plastyczne dziecka oraz stanowią dobry trening dokładności, koncentracji, a także cierpliwości. Aby nasze pociechy nie zniechęciły się szybko, poszukajmy ciekawych zabawek, które zachęcą je do takiej aktywności i uczynią ją atrakcyjną. Mogą to być zestawy kreatywne w postaci mozaiki, biżuterii do własnoręcznego wykonania, ciastek do ozdobienia itp. Warto sięgać po najróżniejsze materiały, takie jak filc, karton, paciorki, a nawet makaron lub ryż. Dzięki temu powstawać będą niepowtarzalne prace, a dziecko szybko się nie znudzi. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie surowców odnawialnych - plastikowych butelek, makulatury i innych bezpiecznych odpadów. To wspaniała lekcja kreatywności, a jednocześnie odpowiedzialnego oraz ekologicznego stylu życia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie