Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Wspólne zabawy z dzieckiem

Rozwój i edukacja

Tekst: Olga Myslovska, pedagog, autorka bloga Mamablog.pl

Zdjęcia: Dreamstime

Każde dziecko marzy, aby rodzice poświęcali mu jak najwięcej czasu. Wspólne zabawy właściwie mogłyby się nigdy nie kończyć.

Niewątpliwie zabawa ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci, jednak by w pełni spełniała swoją funkcję nie wystarczy samo udostępnianie akcesoriów. Potrzebna jest obecność i przede wszystkim zaangażowanie rodziców w zabawę. To mama i tata sugerują pomysły, uczą jak i w co się bawić, są też idealnym wzorem do naśladowania w zabawie w odgrywanie ról. Czas, który rodzice poświęcają swym pociechom na zabawę doskonale przygotowuje je do życia w społeczeństwie.

W co się bawić z dzieckiem

Chyba najbardziej dzieci uwielbiają zabawy w chowanego, łaskotki. Oprócz tych aktywności dzieci uwielbiają słuchać historie. Tutaj mamy duże pole do popisu. Możemy rozwijać wyobraźnię dziecka oraz uczyć właściwych zachowań. Może to być też dobra inspiracja do zabawy samodzielnej, np. opowieść o strażakach skłoni smyka do zabawy w strażaków.

Zabawa w teatrzyk kukiełkowy może na długo zająć wolne chwile całej rodzinie. Niech każdy członek rodziny wybierze postać, którą będzie przemawiać. Świetna zabawa gwarantowana!

Warto pamiętać o zabawach z dzieckiem na świeżym powietrzu. Wyprawa na piknik zachwyci malca i nauczy go obcowania z naturą. Zabierzmy ze sobą piłkę, przenośny łuk lub inne zabawki, które umilą czas. Wybierając się na zewnątrz należy pomyśleć o odpowiednim kocyku, najlepiej z gumowym spodem, tak by dziecko się nie przeziębiło.

Co robić, gdy pada deszcz....?

Pamiętajmy, deszcz to nie powód, aby się smucić, uzbrójmy się w kalosze i przeciwdeszczowe płaszcze, pozwólmy maluszkowi skakać po kałużach, nie bójmy się, że maluch się pobrudzi. A może dołączymy do zabawy? Chwile spędzone z rodzicami są bezcenne, kształtują bowiem w dziecku radość i pozytywne nastawienie do świata, na całe życie, a ubranie łatwo się wypierze!

Domowy plac zabaw

Jeżeli pogoda nie pozwala na spacer, zorganizujmy dziecku zabawy w domu. Świetnym pomysłem może być połączenie przyjemnego z pożytecznym czyli wspólne gotowanie. Przygotujmy dla dziecka ciasto. To może być prawdziwe ciasto lub ciastolina. Pomóżmy maluszkowi ulepić różne kształty. Uczymy dziecko nowych słów wymieniając nazwy dań, owoców, warzyw, zachęcając dziecko do ich lepienia. Możemy wspólnie ulepić tort, pierożki, pizzę, a nawet sushi.

Kolejna zabawa to "Poszukiwanie skarbów". Pokój zamieni się w daleką wyspę, na której dawno temu piraci zostawili skarb. Schowajmy przed dzieckiem zabawkę po czym poprośmy o odnalezienie przedmiotu z pomocą podpowiedzi: "zimno", "ciepło" lub "gorąco".

Rady mamy blogerki

  • Przy doborze gier zawsze bierzmy pod uwagę indywidualne usposobienie dziecka.
  • Nic nie narzucajmy i nie wzbudzajmy w dziecku poczucia winy. Nie powtarzajmy co chwilę: zobacz jak Jadzia ładnie namalowała słoneczko, a Ty nie potrafisz.
  • Zachęcajmy dziecko do zabawy, lecz nie zniechęcajmy. Jeśli nasz malec ma już 3 lata, a wciąż nie przepada za malowaniem, dajmy mu zamiast pędzelka piłkę, plastelinę, puzzle, coś na co ma większą ochotę. Być może maluszek ma teraz okres wzmożonej aktywności i woli pobiegać niż malować króliczka. Na wszystko przyjdzie swój czas.

Z małych hobby i zainteresowań, pod warunkiem umiejętnego kierowania i wspomagania przez rodziców, mogą powstać prawdziwe życiowe pasje.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej
Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie