Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Obowiązki dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: Dreamstime

Kiedy należy zacząć stawiać wymagania i wyznaczać dziecku obowiązki? Nawet maluszek może wykonywać pewne proste czynności i włączać się w ten sposób w życie domu.

Dziecko, które skończyło 2 lata, warto zachęcać do samodzielności i stawiać mu pierwsze, drobne wymagania. Może ono na przykład (przy pomocy rodzica) poukładać swoje zabawki, wieczorem się rozebrać i złożyć w jednym miejscu ubranka.

Może prawie samodzielnie wykonać niektóre zabiegi pielęgnacyjne - umyć twarz i rączki, przeczesać włosy miękką szczoteczką, wyczyścić ząbki (oczywiście pod kontrolą i z pomocą rodzica). Nie są to jednak czynności, których wykonywania należy na tym etapie od dziecka bezwzględnie wymagać, mają one raczej na celu zachęcanie dziecka do samodzielności.

Trzylatek i starsze dziecko, zwłaszcza takie, które zaczęło przedszkolny staż, może już zajmować się sobą i własną toaletą: wykonywać niektóre zabiegi higieniczne, ubierać się i rozbierać, chować czyste ubrania do szafy, a brudne wkładać do pralki. Do obowiązków dziecka na tym etapie powinno należeć dbanie o własny pokój - układanie zabawek i innych rzeczy, ścielenie łóżka.

Warto włączać dziecko do uczestnictwa w codziennym rytmie życia, z czym wiążą się też pewne obowiązki. Dziecko może np. pomagać przy nakrywaniu do stołu (maluch nie powinien nosić szklanych naczyń ani ostrych sztućców, ale może ułożyć na stole serwetki lub łyżeczki do deseru).

Jeśli w domu jest zwierzę, zwłaszcza gdy pojawiło się na prośbę dziecka, włączmy je do opieki nad nim. Takim obowiązkiem dziecka może być np. dbanie o to, aby pupil miał zawsze w miseczce świeżą wodę i aby podczas rodzinnych zakupów nie zapomniano o karmie. Wyżej wymienione obowiązki dziecka warto już egzekwować i gdy o jakimś zapomni - przypominać mu łagodnie, ale stanowczo.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie