Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Dziecko a rozwód rodziców - z perspektywy małej chmurki

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: sxc.hu

Bajki terapeutyczne to doskonały sposób na oswojenie dziecka z trudnymi i bolesnymi tematami. Zwykle dedykowane są konkretnym problemom, takim jak choroba, śmierć kogoś bliskiego, dziecko a rozwód rodziców lub inne traumatyczne sytuacje.

Opowiadając terapeutyczną bajkę, oswajamy malucha z tematem i pomagamy mu przepracować traumę. "Bajka o małej chmurce" autorstwa Pawła Księżyka to metaforyczna opowieść, która ukazuje czytelnikowi sytuację "dziecko a rozwód rodziców" z perspektywy bohatera bajki - małej chmurki.

W bajkowej rzeczywistości spotykają się spokojny, biały obłok - mama oraz tata - szara, burzowa chmura. Wkrótce po pojawieniu się na świecie ich dziecka - małej chmurki, atmosfera między rodzicami robi się ciężka i naładowana elektrycznością.

Gdy tylko dwie dorosłe chmury znajdą się blisko siebie choć na chwilę, natychmiast dochodzi do gwałtownych burz z piorunami, w wyniku których cierpi nie tylko mała chmurka, ale i cały świat, który musi tonąć w deszczu, wysłuchiwać odgłosu piorunów i drżeć przed gwałtownymi huraganami.

W jaki sposób można rozwiązać tę trudną sytuację? Czy na niebie zaświeci jeszcze kiedyś słońce, mała chmurka poczuje się szczęśliwa, a świat odetchnie? Każdemu dziecku, które znalazło się w podobnej sytuacji, jak mała chmurka, gdy jego najbliżsi nie mogą dojść do porozumienia a otaczający świat wydaje się groźny i pełen burz, warto przeczytać tę kojącą opowieść.

Rozwód mamy i taty, choć jest wyjątkowo trudnym przeżyciem dla małego dziecka, nie musi być tragedią. Warto, aby tę mądrą bajkę przeczytali sobie - i przemyśleli - także rodzice. Po to, żeby w sytuacji "dziecko a rozwód rodziców", maluch (czy nawet starsze dziecko) nie czuło się ani przegrane, ani porzucone - choć oczywiście ma pełne prawo do smutku wywołanego tą sytuacją. Rzecz w tym, żeby ten zrozumiały w tym przypadku smutek nie przerodził się w rozpacz, wściekłość ani co gorsza poczucie winy.

Przeczytaj "Bajkę o małej chmurce" autorstwa Pawła Księżyka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie