Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Czytanie dziecku książek

Rozwój i edukacja

Tekst: Ewa Nowak, pedagog, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży

Zdjęcia: Dreamstime

Każda pora jest dobra na przeniesienie się oczami wyobraźni do innego świata lub na poznawanie odmiennej rzeczywistości. Czytać dziecku książki można i na dobranoc i w ciągu dnia - nawet już od pierwszych tygodni życia. A warto...

Czytanie dziecku książek nigdy nie wychodzi z mody. Rozwija intelektualnie, wzbogaca słownictwo, doskonali sprawność językową, zdolność koncentracji uwagi, pobudza wyobraźnię i pomysłowość. Jeśli dziecko czyta wraz z rodzicem - czuje, że jest mu poświęcany czas i uwaga, a to wpływa dodatnio na poczucie własnej wartości. Czytajmy swoim dzieciom - to świetna inwestycja na przyszłość! Pomaga też w rozwoju emocjonalnym i społecznym, kształtuje opinie, poglądy, uczy wrażliwości.

Dzieci uwielbiają, gdy im się głośno czyta, czują się wtedy ważne, kochane i coraz mądrzejsze

Jednak nie warto czytać dziecku książki z rodzicielskiego obowiązku. Nie myśl nigdy o tym, że czytanie maluchowi to Twój obowiązek. Czytaj razem z nim... również dla siebie! Gdy siadasz obok swojego dziecka, to jest to czas dla Ciebie - czas czerpania satysfakcji z rodzicielstwa, budowania Waszych wspólnych wspomnień. Niech czytanie będzie czymś, na co czekasz. To Twój czas, Twój rodzicielski przywilej.

Zalety czytania dziecku książek

Czytanie dziecku to ogromna szansa dla zapracowanych. Wymaga bardzo niewielkiego nakładu sił, środków, nie trzeba się wcale przygotowywać. To najłatwiejszy sposób spędzania z dzieckiem czasu. Czytanie dziecku książek na głos ma silne działanie terapeutyczne na was oboje. Im mniej czasu spędzasz z własnym dzieckiem, tym bardziej nie daj sobie odebrać przywileju czytania mu przed snem. Czytanie może być tym czymś, co robicie razem każdego dnia.

Czytanie dziecku dwadzieścia minut dziennie…

 • buduje pozytywną więź z osobą, która dziecku czyta,
 • to pierwszy kontakt małego człowieka ze sztuką,
 • rozwija słownictwo,
 • uczy empatii, uwrażliwia na problemy innych,
 • rozwija wyobraźnię,
 • dostarcza tematów do rozmów,
 • pozwala poznać swoje dziecko.

Czytanie dziecku to nie tylko najskuteczniejszy sposób kształtowania osobowości, ale przede wszystkim najprzyjemniejszy

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko coś robiło, najpierw musisz zadać sobie pytanie: dlaczego ja chcę, żeby ono to robiło? Czy sam czytam? Po co czytam? Co mi to daje? Wszystkie twoje opinie, poglądy i postawy wobec książki dziecko przejmuje automatycznie. Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko kochało czytanie, muszą mieć książki w domu. I to nie tylko literaturę dziecięcą, ale również swoją własną bibliotekę.

Gdy jest domowa biblioteka, to warto wybrać specjalną półkę, na której może stać tylko dziesięć ukochanych książek. Gdy pojawia się nowa - pytaj, którą odkładamy w inne miejsce. W książkach warto wpisywać różne dedykacje, robić na nich notatki takie jak np. "Kupiona w księgarni przy domu z Jasiem, w bardzo mroźny dzień i czytana po raz pierwszy przez tatusia przy jedzeniu ciasteczek kokosowych".

Książka nagrodą

Dzieci wychowywane są poprzez system kar i nagród. Małe dziecko nie wie jednak, co jest nagrodą. Bywa, że w rodzinie jest tym słodycz ("Jak będziesz grzeczny, kupię ci batonik") albo kontakt z telewizorem ("Jak ładnie zjesz, pozwolę ci obejrzeć bajkę"). A przecież to ty sterujesz opiniami swojego dziecka i możesz bez kłopotu wpoić mu, że najwyższą nagrodą jest czas spędzony z książką ("Tak ładnie mi pomagałeś, że w nagrodę poczytam ci dziś dłużej"). Sformułowanie "w nagrodę ci poczytam" to droga do wychowania człowieka oczytanego.

Nie myl nauki czytania z obcowaniem z książką. Nie każ nawet ośmiolatkowi czytać samemu, jeśli on woli, żeby to rodzic mu poczytał. Gdy zmuszasz słabo czytające dziecko do samodzielnej lektury, odbierasz mu całą satysfakcję czytelniczą, zniechęcasz, pokazując, że to przykry obowiązek, którego ty chcesz uniknąć.

Nie denerwuj się, gdy maluch chce czytać kolejny (nawet trzydziesty) raz tę samą książkę. Widocznie jest w niej coś, czego twoje dziecko wciąż potrzebuje.

Warto też pamiętać i o tym, że książka to nie obiekt kultu. Zabieraj i wykorzystuj ją w zabawie. Niech będzie płotem, dachem, czasem może też zagrać jakąś postać, na przykład przyjść z wizytą. Niech dziecko ma zakodowane, że książka to nie martwy przedmiot, który tylko stoi na półce i ma robić na gościach wrażenie. Poza tym, spróbuj pokazać dziecku, że zachwycasz się jego książkami. Niech maluch złapie Cię czasem na tym, że zaczytałeś się w jego książkach; niech widzi, że ciągnie cię do jego książek.

Jakie książki czytać maluchu?

Książka dla małego dziecka wcale nie musi mieć głównie walorów edukacyjnych. Bynajmniej. Ma ona służyć rozrywce i to jest jej pierwszoplanowa rola. Ważniejszy jest sam fakt regularnego obcowania dziecka z literaturą, a nie, co się mu czyta.

Kolejność wdrażania do czytelnictwa jest prosta i naturalna: śpiewasz dziecku od urodzenia, mówisz wierszyki i rymowanki, gdy skończy pół roku, wprowadzasz twarde książeczki, gdy tylko zaczyna po nie sięgać. Zaopatrujesz dziecko w rysowanki, wydzieranki, książeczki grające, z układankami, przestrzenne, służące do manipulacji i dopiero potem wprowadzasz opowiadania.

Wskazówki dla początkujących

 • Zgodnie z zasadami, czytamy dziecku nie mniej niż dwadzieścia minut dziennie.
 • Niektóre dzieci potrzebują czytania znacznie dłuższego, nawet godzinnego.
 • Czytamy w porach, które lubi dziecko. Może to być przed snem, w poczekalni, na przystanku, w autobusie.
 • Zawsze, gdy wychodzimy gdzieś z dzieckiem, miejmy ze sobą coś do czytania.
 • Podczas choroby czytamy dziecku książki, wyrabiając nawyk czytania, a nie oglądania telewizji.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie