Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

W co się bawić z rocznym dzieckiem

Rozwój i edukacja

Tekst: mgr Urszula Rogalska

Zdjęcia: Informacja prasowa

Zdarza się, że rodzicom zabraknie pomysłów na nowe zabawy i nie wiedzą, w co się bawić z rocznym dzieckiem. W takiej sytuacji tak naprawdę wystarczy kawałek ziemi i już można bawić się z dzieckiem.

Bez względu na to, czy jesteśmy nad morzem, na działce, w ogrodzie czy na wycieczce w lesie, dosłownie wszędzie można znaleźć okazję, by coś,co nam dorosłym wydaje się czymś zwykłym i codziennym, dla maleństwa stało się odkrywaniem nieznanego.

Istotne jest zawsze przestrzeganie podstawowej zasady, by do dziecka dużo mówić, opowiadać nawet to, co zamierza się zrobić, pokazać, np. teraz wyciągnę cię z wózeczka, podam ci kamyczek, etc. Dziecko dzięki temu uczy się słów, nazewnictwa, z czasem przestaje też bać się nowych rzeczy. Wyprzedzanie poprzez opisywanie słowne pozwala na zmniejszenie lęku i strachu przed nieznanym. W co zatem można się pobawić z rocznym dzieckiem?

W co się bawić z rocznym dzieckiem - lista zabaw

 • Różne podłoża
  Rozłóż kocyk tam, gdzie jesteś. Zdejmij dziecku skarpetki i pozwól poznać otaczające je różne podłoża. Na plaży pokaż piasek, kamyczki. Gdy w pobliżu rośnie trawa, pozwól dziecku doświadczyć go poprzez dotyk nóżkami, rączkami. Różne faktury pozwalają wzbudzić w dziecku różne odczucia, dlatego warto obserwować reakcję dziecka na dotykane podłoże.

 • Mokre - suche
  Mokra trawa, a sucha trawa to różne doznania sensoryczne. Nie bójmy się pokazywać maleństwom różnicy między mokrym, a suchym. Można także wykorzystać do tego piasek, by dziecko zaobserwowało i poczuło, jaka jest różnica między mokrym piaskiem lepiącym się do rączek, nóżek, a piaskiem suchym delikatnie łaskoczącym stopy.

 • Pojawia się i znika
  Budowanie babek z piasku to nauka tworzenie oraz niszczenia. To drugie maluszkom wychodzi o wiele lepiej niż pierwsze. Każde odkrywanie nowej babki piaskowej w różnorakim kształcie pozwala dziecku nauczyć się, że coś się tworzy z czegoś i coś można również zburzyć.

 • Moje instrumenty
  Maluszki są bardzo wyczulone na dźwięki, warto zatem przygotować im ich własne instrumenty, wykorzystując zamykane pudełeczka czy buteleczki, do których należy powrzucać różne ziarenka, np. fasoli, grochu, piasku, kaszy, a także kamyki. Dzieci mają wówczas możliwość rozróżniania dźwięków i ich głośności, a w przypadku maluszków także uczenia się łapania, chwytania i wydawania dźwięków przy użyciu instrumentów.

Różnorodność zabawy z rocznym dzieckiem polega na wykorzystaniu miejsca i rzeczy, które w danej chwili nas otaczają. Jeżeli do tego dodamy odrobinę własnego pomysłu, osobistej twórczości, każda zabawa okaże się niesamowitą przygodą, dzięki której dziecko uczy się, poznaje świat i rozwija różne funkcje psychomotoryczne.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie