Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Samodzielne dziecko - rady dla rodziców

Rozwój i edukacja

Tekst: Marta Baran, pedagog

Zdjęcia: Dreamstime

Samodzielne dziecko to wielka radość i duma dla rodziców. Oto kilka rad, jak wspierać samodzielność dziecka.

  • Najlepszą formą nauki jest zabawa, często najlepsze zabawki to przedmioty codziennego użytku. Garnek, łyżeczka, plastikowy kubeczek, kolorowa chustka, czy rolka papieru toaletowego, daje szansę na samodzielne wymyślenie wspaniałej zabawy.
  • Pozwólmy dziecku na samodzielne doświadczenia. To nic, że podłoga nie lśni, ubranie poplamione a łyżka z marchewką wciąż trafia bliżej ucha niż buzi. Nie wycierajmy nerwowo wszystkiego wokół, pozwólmy sobie na odrobinę luzu.
  • Bądźmy blisko i obserwujmy. Mimo wszystko musimy zadbać, aby zdobywanie kolejnych doświadczeń odbywało się w granicach bezpieczeństwa. Należy przygotować dom - zablokować szuflady, nie trzymać szkła, środków chemicznych, kwiatów doniczkowych w zasięgu ręki dziecka.
  • Opowiadajmy dziecku o tym, co robimy. Pozwólmy mu w tym uczestniczyć - dziecko staje się samodzielne obserwując i naśladując dorosłych. Dzieci zwykle aż rwą się do każdej nowości i do pomocy rodzicom. Wykorzystajmy ten zapał, a z malca wyrośnie zaangażowany członek rodziny, podpora dla rodziców.
  • Nie odsuwajmy od dziecka wszystkich trudności. Jeśli coś się nie uda, wskażmy mu inne sposoby osiągania zamierzonego celu. Trudno o samodzielność słysząc ciągle, że tego nie dotykaj, tu lepiej nie wchodź. W ten sposób nie zrealizujemy marzenia o samodzielnym dziecku.
  • Chwalmy każdą inicjatywę samodzielnego działania. Nie jest najważniejsze, czy działanie zakończy się sukcesem dziecka. Okazujmy szacunek dla jego zmagań i trudnych uczuć z nimi związanych. Gdy maluch przekona się, że trudne emocje można przeżyć i wykorzystać jako motywację do dalszych działań, w przyszłości będzie mniej zrażał się niepowodzeniami.
  • Nie wymagajmy od dziecka zbyt wiele. Do pewnych umiejętności, na przykład do korzystania z nocnika, czy zdejmowania bucików, dziecko musi dojrzeć. Zbyt wczesne próby mogą je skutecznie zniechęcić i na długo zrazić do danej czynności.
  • W razie niepowodzeń zachęcajmy do ponawiania prób. Na ile to możliwe, starajmy się okazywać cierpliwość dziecku, nie wyręczajmy go, niech samo sięgnie po zabawkę lub podniesie się po upadku. W ten właśnie sposób uczy się samodzielności.
  • Nie pokazujmy naszych lęków i obaw. Dziecko szybko wyczuwa emocje rodzica. Zaczynając raczkować, robi kilka kroków i ogląda się, czy mama to widziała i patrzy na jej minę.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej
Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie