Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Jak oswoić strach przed ciemnością

Rozwój i edukacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Pabobo, Mablo

Strach przed ciemnością to jeden z najpoważniejszych dziecięcych lęków. Najczęściej pojawia się około 3. lub 4. roku życia i mija dopiero około 6. Na szczęście tylko w skrajnych przypadkach utrzymuje się przez całe dzieciństwo.

Twoje dziecko boi się ciemności? Spróbuj zrozumieć jego lęk i postaraj się stworzyć mu przed snem miłą, pozytywną atmosferę.

Wskazówki dla rodziców

  • Nic na siłę.

Nie staraj się na siłę przełamywać strachu dziecka przed ciemnością. Jeśli maluch chce zasypiać przy zapalonym świetle, nie zabraniaj mu tego. Zawsze możesz je wyłączyć, gdy mocno zaśnie lub zostawić lekko przygaszone na noc. Czasami zbyt wczesne wyłączenie światła może wybudzić dziecko i przyczynić się do jeszcze większych problemów z zaśnięciem.

Dobrym rozwiązaniem są małe, energooszczędne lampki wkładane do kontaktu. Dają one niewiele światła - akurat tyle, żeby straszny mrok zamienić w przytulną atmosferę. Można też wykorzystać lampkę o regulowanej jasności, zmniejszając jej blask co kilka dni. W ten sposób będziemy uczyć naszą pociechę oswojenia ciemności.

Niektórym dzieciom wystarczają do zaśnięcia przyklejone na suficie lub ścianie fluorescencyjne obrazki, np. gwiazdki, które świecą w ciemnościach przez kilka godzin. Można je kupić w sklepach z zabawkami i artykułami papierniczymi.

  • Odpowiedni repertuar w TV.

Zwróć uwagę na bajki, filmy i gry komputerowe, przy których dziecko spędza czas w ciągu dnia. Często są one silnym źródłem lęku. To, co maluch sobie wyobraża tworzy z elementów znanych i widzianych. Jeżeli w ciągu dnia ogląda duchy, smoki i czarownice, to nie należy się dziwić, że wieczorem się ich boi.

Zrezygnowanie z określonej stacji telewizyjnej emitującej niewłaściwe kreskówki lub z nieodpowiedniej gry komputerowej może czasem okazać się kluczem do rozwiązania problemu. Pamiętajmy, że dzieci potrzebują granic - znanych i jasno postawionych zasad, bo dzięki nim czują się bezpieczne.

Lampa Lunardo
  • Wspólna rozmowa.

Każdy kto znalazł się nocą w lesie lub w nieznanej, ciemnej ulicy doskonale wie, jakie figle potrafi płatać wyobraźnia. Dorośli mają świadomość, że to tylko wyobraźnia. Dla dziecka nie jest to takie oczywiste. Jego świat zabawy, czyli wyobrażony, przenika się z rzeczywistością realną.

Warto z dzieckiem rozmawiać o tym, czego się boi, co sobie wyobraża. Słuchajmy go uważnie i okazujmy zrozumienie. Dopiero wtedy będzie możliwość wyjaśnienia, że to co maluch sobie wyobraża nie jest rzeczywiste.

Może na przykład okazać się, że lęk przed ciemnością wywołany jest konkretnymi przedmiotami w pokoju (np. kwiatek doniczkowy rzuca na ścianę przerażający cień). Czasem wystarczy drobne przemeblowanie, a cienie zaczną być przyjazne.

  • Pozytywna atmosfera.

Staraj się, szczególnie wieczorami, wprowadzać ciepłą, przyjazną atmosferę. Konieczność pójścia spać nie powinna być karą dla dziecka za złe zachowanie. Stres spowodowany takim zachowaniem rodziców może pogłębiać lęk przed zaśnięciem w zupełnych ciemnościach.

Podobnie nigdy nie karz dziecka (czy to w dzień, czy w nocy) w ciemnym pomieszczeniu. Taki sposób postępowania również potęguje strach i często może być dodatkowym powodem nocnych koszmarów.

  • Obecność podczas zasypiania.

Towarzysz dziecku podczas układania się do snu. Możesz mu poczytać ciekawą lekturę. Ważne jednak, żeby nie były to przerażające opowiadania. Wiele bajek terapeutycznych dotyczy lęku przed ciemnością. Bardzo często dzieci je uwielbiają.

Mów do malucha nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że już śpi. Zanim wyjdziesz poczekaj, aż głęboko zaśnie. Możesz zostawić otwarte drzwi do jego pokoju.

Świecąca przytulanka Barbapapa
  • Zrozumienie lęku.

Potraktuj strach dziecka przed ciemnością ze zrozumieniem i empatią. Nie bagatelizuj go i nie rób z niego podstaw do żartów. Pamiętaj, że ciemność jest dla dziecka czymś tajemniczym, a cienie na ścianach mogą stać się najgroźniejszymi potworami.

Spróbuj wyobrazić sobie, co ono czuje i jak bardzo boi się ogarniającej go ciemności. Jeżeli na przykład wasza pociecha upiera się, że widzi gdzieś w pokoju ducha, przeszukajcie razem wszystkie zakamarki - to naprawdę może pomóc.

  • Przytulanki.

Niektórym dzieciom w oswojeniu strachu przed ciemnością pomagają pluszowe zabawki. W pewien sposób zastępują one bliską osobę, które nie jest w stanie być cały czas obecna przy dziecku. Do nich maluch może się przytulić i poczuć bezpiecznie.

Jedna z takich zabawek niech na przykład pełni rolę strażnika, który będzie chronił dziecko w mroku. Można opowiedzieć ciekawą historię o dzielnym pluszaku, któremu nie straszne są żadne ciemności - maluch w towarzystwie takiego kompana poczuje się pewniej.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie