Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Klocki i drewniane zabawki a rozwój dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Kordaszewska, ekspert w dziedzinie zabawek, www.zabawkowicz.pl

Dbałość o rozwój naszego dziecka przejawia się też w trosce o dobór odpowiednich zabawek. Cóż jest bardziej naturalnego i bezpiecznego, niż zabawki z drewna?

Drewniane zabawki

Przede wszystkim są przyjazne dziecku, bezpieczne i trwałe. Drewno ma swoją naturalną temperaturę, jest miłe w dotyku i pięknie wygląda. Już niemowlę można obdarować wspaniałymi drewnianymi zabawkami, które swoją fakturą, ciekawym kształtem i naturalnym ciepłem pobudzają zmysły i stymulują rozwój dziecka.

Drewniane, barwne grzechotki wydają ciekawe dźwięki, dzięki czemu maluch ćwiczy swoją percepcję słuchową. Kolory zaś aktywizują zmysł wzroku, z kolei kształt i faktura dają bodźce do rozwoju zmysłu dotyku. Warte polecenia są także ruchome pojazdy oraz zabawki do ciągnięcia. Ich dużą zaletą jest bardzo trwałe wykonanie oraz odporność na różnego rodzaju dziecięce "pomysły". Ponadto doskonale ćwiczą koordynację wzrokowo - ruchową, orientację przestrzenną oraz koncentrację uwagi.

Drewniane klocki Zoo, producent Haba

Klocki drewniane i inne

Już od najmłodszych lat można zachęcać dziecko do zabawy klockami. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej twórczych i stymulujących rozwój dzieci zajęć, które daje im nieograniczone możliwości tworzenia. Można je swobodnie dopasować do każdego wieku.

Na rynku dostępne są klocki drewniane, z plastiku lub też bloki z naturalnych materiałów. Dzieci mogą ustawiać je jeden na drugim, łączyć przy pomocy uchwytów, spajać wodą, sortować, budować z nich zbiory tematyczne, stawiając w ten sposób pierwsze kroki w matematyce.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie