Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Zabawki a kreatywność dzieci

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Kordaszewska, ekspert w dziedzinie zabawek, www.zabawkowicz.pl

Zdjęcia: Dreamstime

Każdy z rodziców z pewnością spotkał się z określeniem "zabawka kreatywna", czy też "pobudzająca kreatywność dzieci", ale co to właściwie oznacza?

Kreatywny to inaczej twórczy. Termin ten odnosi się do zdolności, tworzenia, dodawania czegoś nowego - czegoś od siebie.

Zabawki, które określamy jako "pobudzające kreatywność dzieci" nie ograniczają zabawy dzieci tylko do ściśle określonego rodzaju aktywności - pewnego ustalonego schematu. Ich rolą jest uaktywnianie zdolności i umiejętności, tak aby maluchy improwizując dodawały coś od siebie, tworzyły jakieś nowum.

Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę zabawek, które mają niezwykle wiele opcji i nie dają dziecku możliwości wykazania się własną inicjatywą. Lalka, która mówi, płacze, chodzi, woła jeść, siusia itp. całkowicie odciąża wyobraźnię bawiącego się nią malucha. Nie ma on już praktycznie żadnej możliwości dodania czegoś od siebie. Pamiętajmy też, że kreatywne zabawki wcale nie oznaczają drogich czy szczególnie wyszukanych zestawów.

Interaktywna książka "Uczymy się kolorów", producent: Oskar & Ellen Zestaw edukacyjny "Przybornik wędkarza", producent: Oskar & Ellen Zestaw zręcznościowy - farma, producent: Alex

Poznawaj świat zmysłami

Małe dzieci w szczególny sposób poznają świat wszystkimi zmysłami. Muszą dotknąć, wziąć do buzi, powąchać, potrząsnąć, wszystko dokładnie obejrzeć. Zabawki dla najmłodszych powinny angażować jak najwięcej zmysłów. Każde nowe doświadczenie to kolejny ważny bodziec do rozwoju.

Ciekawą propozycją są zabawki wielokształtne, kolorowe, o różnorodnych fakturach oraz zapachowe. Doskonałą zabawą kształtującą zmysły starszych dzieci jest gra w rozpoznawanie przedmiotu ukrytego w woreczku. Maluch samym zmysłem dotyku musi rozpoznać przedmiot.

Zabawka edukacyjna "Zestaw Ogrodnika", producent: Oskar & Ellen Zestaw tematyczno-edukacyjny "Herbatka i babeczki", producent: Oskar & Ellen Zestaw Małego Doktora, producent: Oskar & Ellen

Zabawy tematyczne

Dzieci już od 2. roku życia uwielbiają zabawy tematyczne. To jedna z ich ulubionych aktywności również w okresie przedszkolnym. Wspaniałym dopełnieniem takiej zabawy są zestawy imitujące prawdziwe artykuły czy akcesoria, np. zestaw małego lekarza, czy komplet do zabawy w sklep. To idealna metoda na poznawanie nowego słownictwa i poszerzanie wiedzy o świecie.

Z kolei bawiąc się np. w teatr dzieci wkraczają twórczo w świat bajek i scen. Wcielanie się w różnorodne postaci daje im możliwość poznania siebie oraz uczuć innych osób. Jest to zabawa, która w niezwykły sposób pobudza kreatywność dzieci i rozwija ich wyobraźnię.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie