Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Nauka samodzielnego jedzenia

Rozwój i edukacja

Tekst: Marta Baran, pedagog

Zdjęcia: Dreamstime

Nauka samodzielnego jedzenia to poważna inwestycja w przyszłość dziecka. Jednak wymaga ona sporo czasu i nie lada cierpliwości zarówno ze strony malucha, jak i rodziców.

Samodzielne jedzenie to dla dziecka niesamowita frajda. Może wtedy wąchać pokarmy, badać czy są miękkie czy twarde, jaką mają konsystencję, smakować w odpowiedni dla siebie sposób.

Maluch uczy się naśladując - nie każmy mu więc jeść w samotności. Wspólne biesiadowanie przy stole to przyjemność dla całej rodziny, a przy okazji idealny moment do podpatrzenia rodziców, jak radzą sobie z jedzeniem. Pamiętajcie wtedy, aby dać dobry przykład! Pierwsze próby powinny odbywać się w ścisłej współpracy - należy podać dziecku do ręki łyżkę, a drugą je karmić - siedząc raczej obok, a nie naprzeciwko, tak aby mogło wykonywać takie same ruchy jak my.

Wskazówki na dobry początek

  • Nie bójmy się bałaganu - można założyć maluchowi śliniak, taki ze specjalną kieszonką, do której wpada lub wlewa się jedzenie z łyżki dziecka, a pod talerz podłożyć plastikową podkładkę. Najlepszym miejscem jest pomieszczenie, które po takiej "jedzeniowej bitwie" łatwo posprzątać, np. kuchnia.
  • Kupmy dziecku odpowiednie naczynia i sztućce - miseczkę z gumowymi przyssawkami na spodzie (nie wyleje się z niej zupa i nie "ucieknie" jedzenie tak, jak z płaskiego talerza). Do tego wygodne, nie za duże łyżki i widelce. Pomocne będzie też naczynie, które utrzymuje pokarm w stałej temperaturze (z podwójnym dnem, gdzie nalewamy gorącą wodę).
  • Kubki niekapki - są idealne do nauki samodzielnego picia. Gdy dziecko już dobrze z niego pije, można kupić bidon, a potem zwykły kubek.
  • Jedzenie musi być odpowiednio przygotowane - małe kawałki miękkiego mięska, gotowane warzywa, miękkie owoce, maleńkie kanapeczki. Można też zaserwować kremowy jogurt lub gęstą kaszkę.
  • Podawaj maluchowi jedzenie, które lubi - niechęć bowiem nie sprzyja nauce samodzielności. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy z ulubionymi potrawami dziecka.

Cierpliwość i wyrozumiałość to wasi sprzymierzeńcy - nie wolno narzekać, krzyczeć, wyręczać dziecka. Pewnie, że byłoby szybciej i bez bałaganu, ale i bez satysfakcji i późniejszych efektów.

Śliniaczek z piszczałką, fot. Al-bis Kubek niekapek, fot. Al-bis

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie