Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Napady złości, ataki histerii u dziecka - co robić?

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog dziecięcy

Zdjęcia: Dreamstime

"Mama", "tata" i "NIE" - to jedne z pierwszych słów wypowiadanych przez dzieci. Chwilę później owo NIE zaczyna wieść prym w nowo powstającym słowniku malucha i przeradzać się w klasyczne napady złości. Pojawia się zatem pytanie - jak poskromić małego buntownika zachowując jednocześnie spokój i opanowanie?

W wieku od 1,5 roku do 3 lat dziecko przeżywa trudny okres w swoim rozwoju tzw. fazę wzmożonego napięcia, ważną dla kształtowania się jego osobowości. Jest ono wtedy bardzo podatne na emocjonalne wybuchy i stawia opór wobec dorosłych. Oznacza to, że maluch wszedł w okres kształtowania się poczucia własnej odrębności psychicznej i rozwoju świadomości swego wpływu na otoczenie.

Pierwsze napady złości u dziecka 

Do tej pory spokojny maluch nagle zaczyna się gwałtownie sprzeciwiać zakazom i testuje wytrzymałość rodziców. Napiera na nich swoją siłą. Dziecko rzuca się na ziemię, krzyczy, niekiedy kopie i wymachuje silnie rękami, bije, gryzie... Te ataki złości u dziecka potrafią trwać długie godziny.. Zdarzają się też takie maluchy, które dodatkowo uderzają  głową o ścianę, meble lub podłogę.

Całe to widowisko wzbudza zazwyczaj w dorosłych silne, negatywne emocje. Tym bardziej, że nieskuteczne są wtedy ich słowa kierowane do dziecka ani tłumaczenia, czy spokojna perswazja. Tymczasem jest to normalne, wpisane w rozwój dziecka lub związane z tym, że taka jest natura dziecka.

Powody buntu dziecka

Dwulatek bardziej świadomie chce wpływać na zdarzenia, wypróbowywać możliwość swoich oddziaływań. Chce decydować, a najłatwiej to zrobić, mówiąc "nie". Niekiedy niektórym dzieciom trudniej nauczyć się kontroli i panowania nad złością ze względu na swój żywy temperament.

Napady złości, ataki histerii u dziecka, buntowanie się - to często jego sposoby na zwrócenie na siebie uwagi rodziców. Kiedy dziecko "broi, rozrabia, krzyczy" - zyskuje uwagę rodziców, nawet za cenę kary i ich niezadowolenia. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy rodzice są zapracowani i pochłonięci problemami i nie mają czasu lub nie starcza im sił, by spędzać czas z dzieckiem. 

Jak radzić sobie z atakami histerii u dziecka

Codzienna dawka wspólnej zabawy, spacer, rozmowa o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, okazywania czułości, głośne wypowiadanie imienia dziecka to najlepsza szczepionka uodparniająca dziecko przeciwko nieposłuszeństwu.

Zadaniem rodziców jest oswojenie i uczenie malucha jak radzić sobie z każdą przeżywaną emocją. Prostym i dobrym tego sposobem jest aktywne uczestniczenie w życiu dziecka i wspólne przeżywanie kolejnych etapów. Warto pamiętać, że właściwe ukierunkowanie małego smyka pomoże mu radzić sobie z trudnościami nie jedynie poprzez ataki histerii czy buntu. A to z całą pewnością przyniesie obopólne korzyści w późniejszym okresie życia.

Kiedy twoje dziecko nakręca się i wpada w histerie, najlepiej zrobisz, jeżeli:

  • zachowasz spokój,
  • zrezygnujesz z mówienia do dziecka, tłumaczenia, a nawet patrzenia na nie,
  • przejmiesz dowodzenie nad swoimi emocjami i pokierujesz świadomie sytuacją,
  • spróbujesz przeczekać "lawinę", odczekasz chwilę,
  • pomyślisz, że twoje dziecko po prostu jest bezradne wobec swoich uczuć,  zamiast słów,
  • spróbujesz nawiązać kontakt fizyczny.Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie