Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Napady złości, ataki histerii u dziecka - co robić?

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog dziecięcy

Zdjęcia: Dreamstime

"Mama", "tata" i "NIE" - to jedne z pierwszych słów wypowiadanych przez dzieci. Chwilę później owo NIE zaczyna wieść prym w nowo powstającym słowniku malucha i przeradzać się w klasyczne napady złości. Pojawia się zatem pytanie - jak poskromić małego buntownika zachowując jednocześnie spokój i opanowanie?

W wieku od 1,5 roku do 3 lat dziecko przeżywa trudny okres w swoim rozwoju tzw. fazę wzmożonego napięcia, ważną dla kształtowania się jego osobowości. Jest ono wtedy bardzo podatne na emocjonalne wybuchy i stawia opór wobec dorosłych. Oznacza to, że maluch wszedł w okres kształtowania się poczucia własnej odrębności psychicznej i rozwoju świadomości swego wpływu na otoczenie.

Pierwsze napady złości u dziecka 

Do tej pory spokojny maluch nagle zaczyna się gwałtownie sprzeciwiać zakazom i testuje wytrzymałość rodziców. Napiera na nich swoją siłą. Dziecko rzuca się na ziemię, krzyczy, niekiedy kopie i wymachuje silnie rękami, bije, gryzie... Te ataki złości u dziecka potrafią trwać długie godziny.. Zdarzają się też takie maluchy, które dodatkowo uderzają  głową o ścianę, meble lub podłogę.

Całe to widowisko wzbudza zazwyczaj w dorosłych silne, negatywne emocje. Tym bardziej, że nieskuteczne są wtedy ich słowa kierowane do dziecka ani tłumaczenia, czy spokojna perswazja. Tymczasem jest to normalne, wpisane w rozwój dziecka lub związane z tym, że taka jest natura dziecka.

Powody buntu dziecka

Dwulatek bardziej świadomie chce wpływać na zdarzenia, wypróbowywać możliwość swoich oddziaływań. Chce decydować, a najłatwiej to zrobić, mówiąc "nie". Niekiedy niektórym dzieciom trudniej nauczyć się kontroli i panowania nad złością ze względu na swój żywy temperament.

Napady złości, ataki histerii u dziecka, buntowanie się - to często jego sposoby na zwrócenie na siebie uwagi rodziców. Kiedy dziecko "broi, rozrabia, krzyczy" - zyskuje uwagę rodziców, nawet za cenę kary i ich niezadowolenia. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy rodzice są zapracowani i pochłonięci problemami i nie mają czasu lub nie starcza im sił, by spędzać czas z dzieckiem. 

Jak radzić sobie z atakami histerii u dziecka

Codzienna dawka wspólnej zabawy, spacer, rozmowa o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, okazywania czułości, głośne wypowiadanie imienia dziecka to najlepsza szczepionka uodparniająca dziecko przeciwko nieposłuszeństwu.

Zadaniem rodziców jest oswojenie i uczenie malucha jak radzić sobie z każdą przeżywaną emocją. Prostym i dobrym tego sposobem jest aktywne uczestniczenie w życiu dziecka i wspólne przeżywanie kolejnych etapów. Warto pamiętać, że właściwe ukierunkowanie małego smyka pomoże mu radzić sobie z trudnościami nie jedynie poprzez ataki histerii czy buntu. A to z całą pewnością przyniesie obopólne korzyści w późniejszym okresie życia.

Kiedy twoje dziecko nakręca się i wpada w histerie, najlepiej zrobisz, jeżeli:

  • zachowasz spokój,
  • zrezygnujesz z mówienia do dziecka, tłumaczenia, a nawet patrzenia na nie,
  • przejmiesz dowodzenie nad swoimi emocjami i pokierujesz świadomie sytuacją,
  • spróbujesz przeczekać "lawinę", odczekasz chwilę,
  • pomyślisz, że twoje dziecko po prostu jest bezradne wobec swoich uczuć,  zamiast słów,
  • spróbujesz nawiązać kontakt fizyczny.Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej
Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet ... Czytaj dalej
Mobilna Szkoła Rodzenia - uczymy celebrować macierzyństwo

Nasze 9 miesięcy

Szkoła rodzenia zazwyczaj kojarzy się z nauką i odpowiadaniem na pytanie, jak ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie