Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Motywuje do ruchu

Niezależnie od wieku, piłka jest najlepszym motywatorem do tego, aby się ruszać. Starsze dzieci biegają z nią po boisku, grają w zbijaka, czy głupiego Jasia. Te pozornie proste czynności mają niezwykłe znaczenie w kształceniu i wyrabianiu sprawności ruchowej a także umiejętności funkcjonowania w grupie. Powszechnie wiadomo, że każda forma ruchu wpływa na wzrost sprawności dziecka, stymulując rozwój ścięgien, mięśni, kości i układu krążenia. A co z maluszkami, które jeszcze nie potrafią chodzić? Czy dla nich też jest to rozwijająca zabawa? Oczywiście! Zabawy z piłką mogą towarzyszyć maluszkowi już od momentu kiedy potrafi samodzielnie siedzieć. Gdy szkrab będzie ją potrącał, potoczy się ona, motywując go do raczkowania. Warto jednak wybrać taką, która jest miękka - i w razie gdyby maluszek się na nią przewrócił, zapewni mu miękkie lądowanie. Taką zabawką jest np. Wesoła Piłka Nożna Fisher-Price. Jest ona w radosnych kolorowych barwach, które przyciągają wzrok maluszka, zachęcając go do zabawy.

Ćwiczy równowagę i zręczność

Dzieci, które już samodzielnie chodzą czy biegają, mogą stawiać pierwsze kroki w "profesjonalnej karierze", próbując kopnąć piłkę i strzelić gola do bramki np. w postaci kanapy. Szkraby trenują w ten sposób równowagę i koordynację oko-noga. Rzucając piłkę do malucha uczymy go też jej łapania, co z kolei trenuje refleks. A gdy mały zawodnik będzie schodził na przerwę, Wesoła piłka będzie bawić malucha skocznymi piosenkami, ucząc jednocześnie liczenia, nazw kolorów, kształtów czy przeciwieństw. Co doceni każdy rodzic - piłkę tę można uprać po wyjęciu mechanizmy grającego.

Zachęca do zabawy w grupie

Trenować celne strzały można w pojedynkę, ale prawdziwą frajdę sprawia rozegranie meczu z rodzicem, czy z innymi dziećmi. Maluszki mogą bawić się wspólnie, tocząc piłkę do siebie po dywanie, a starsze dzieci, rozgrywając pełne emocji mistrzostwa na miarę kandydatów do reprezentacji narodowej. Takie zabawy uczą funkcjonowania w grupie i dają zakosztować smaku pierwszych porażek i wygranych, co z kolei uczy pociechę radzić sobie z emocjami.

Kto wie - może miłość do Wesołej piłki nożnej zaszczepi w dzieciach bakcyla i zaowocuje profesjonalną karierą piłkarską? Czy tak się stanie czy nie, na pewno każda zabawa, która zachęca do ruchu jest najlepsza dla szkrabów. Dlatego nie ważne czy skończy się wielką karierą, czy jedynie mnóstwem radości i śmiechu - zawsze będzie to wygrana w kierunku zdrowia!

Więcej informacji na: www.fisher-price.com

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej
Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

Pokój przedszkolaka

Stonowane, wyszukane, modne - stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym ... Czytaj dalej
Modna w ciąży - jak być stylową przyszłą Mamą?

Nasze 9 miesięcy

Czas ciąży to okres, kiedy ciało kobiety zmienia się z dnia na dzień, a ona ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie