Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Unia Europejska za pomocą specjalistycznych norm i dyrektyw reguluje wymagania wobec producentów, dystrybutorów i importerów produktów przeznaczonych dla dzieci. Do wszystkich zabawek sprzedawanych na terenie UE zastosowanie ma Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek oraz normy zharmonizowane (EN71). Dyrektywa odnosi się do każdego wyrobu zaprojektowanego i przeznaczonego do zabawy przez dzieci do lat 14 – od pluszaków,przez gry planszowe, po zestawy kreatywne, np. „konstruktor maszyn” czy „mały chemik”.

 

Zgodnie w wymogami przepisów prawa producenci i dystrybutorzy zabawek muszą spełnić wiele wymogów, m.in. związanych z użytymi do wytworzenia zabawki materiałami (brak substancji uznanych za niebezpieczne), dostosowaniem zabawki do wieku dziecka, jakością wykonania oraz kompleksową i rzetelną informacją o produkcie i potencjalnych zagrożeniach.

Każda zabawka, żeby być dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, musi mieć certyfikat CE (Conformité Européenne – „zgodność europejska”). Znak CE stanowi deklarację producenta, że wyrób wprowadzany do obrotu spełnia zasadnicze wymagania określone najczęściej w rozporządzeniach wydawanych na podstawie ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U z 2010 r., Nr 138, poz. 935 z późn. zm.) – wprowadzających do polskiego prawa tzw. dyrektywy nowego podejścia. Dotyczą one wielu grup produktów, m.in. zabawek.

Jeśli wymogi zostaną spełnione, dany produkt otrzymuje znak CE. Symbol powinien trwały i widoczny (jeżeli tak nie jest, znak musi dodatkowo znajdować się na opakowaniu zabawki). Znak ten nie jest handlowym świadectwem jakości, nie potwierdza też, że produkt powstał na terenie Unii Europejskiej, i nie jest certyfikatem bezpieczeństwa – choć informuje, że produkt można bezpiecznie i bezproblemowo używać w każdym kraju UE.

Na terenie Unii Europejskiej nie mogą być też sprzedawane zabawki bez oznaczenia EN71 (norma określająca wymogi bezpieczeństwa stawiane zabawkom), w Polsce w związku z tym zabawki powinny odpowiadać normie PN-EN 71. Jeżeli znak zgodności jest umieszczony na zabawce lub opakowaniu, jest to informacja dla konsumenta, iż zabawka została wyprodukowana zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Po liczbie 71 mogą być dodatkowe cyfry, i tak np. 71-1 określa, że dany produkt spełnił wymagania dotyczące właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14. miesiąca życia, w tym piłek, rowerów, latawców, balonów, zaś 71-2 dotyczy określa wymagania dotyczące palności produktów po zetknięciu się z ogniem oraz określa materiały łatwopalne, które są zakazane w produkcji wszystkich.

INFORMACJE OBOWIĄZKOWE
Na zabawce, opakowaniu lub w dołączonej instrukcji obsługi powinny znajdować się informacje dotyczące produktu i producenta, sposobu użytkowania, a także zwracające uwagę na zagrożenia i ryzyko szkody związane z ich używaniem oraz na sposoby uniknięcia takiego zagrożenia i ryzyka. Wymagane informacje powinny być zamieszczone w języku polskim. W przypadku zabawek i mebli do montażu do pro- duktu powinna być dołączona czytelna i szczegółowa instrukcja montażu.

 

Pozostałe certyfikaty i atesty są dobrowolne. Występują o nie producenci, którym szczególnie zależy na jakości pro- duktu. Niestety, certyfikaty te są często... dość kosztowne, więc nie wszyscy się na nie decydują.

 

Oznaczenie GS (Geprüfte Sicherheit – „sprawdzone bezpieczeństwo”) – zabawka spełnienia niemieckie normy i wymagania bezpieczeństwa. Przyznają go akredytowane laboratoria testujące TÜV, DGUV Test, Nemko.
 

Innym laboratorium przyznającym certyfikaty jest TÜV Rheinland. Taki symbol oznacza, że zabawka została poddana procedurom certyfikującym i badawczym zgodnym z wymogami tego laboratorium (TÜV Rheinland jest częścią międzynarodowego koncernu TÜV Rheinland Group, działającego w Niemczech od ponad 140 lat). Czyli, w skrócie, potwierdza, że substancje zastosowane do produkcji zabawki są bezpieczne dla dziecka.

 

Certyfikat bezpieczeństwa Safe Toys potwierdza, że zabawka przeszła w instytucie certyfikacji ITC pomyślnie badania (jest bezpieczna) i została zaklasyfikowana do odpowiedniej grupy wiekowej. Oceniono też wszystkie chemiczne i mikrobiologiczne zagrożenia dla poszczególnych zabawek oraz przeprowadzono kontrole na terenie produkcji w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa.
 

 

Znak Öko-Tex Standard 100 jest znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Oznacza on, że w tkaninach nie występują substancje szkodliwe w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka, m.in. pestycydy, chlorofenole, barwniki alergizujące, metala ciężkie. Certyfikaty przyznawane przez polskie instytucje – Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – oznaczają, że produkt przeszedł pozytywnie testy właściwe dla standardów tych instytucji. Podsumowując: jest bezpieczny.

  Znaczek Fair Trade („sprawiedliwy handel”) to informacja dla klienta, że do produkcji wyrobu nie zostały wykorzystywane dzieci, że przestrzegano praw człowieka, a pracownicy dostali uczciwą zapłatę. Organizacja przyznająca go ma na celu wspieranie niewielkich zakładów, często z krajów Trzeciego Świata, którzy nie mają szans konkurować z wielkimi przedsiębiorcami.
   PEFC – potwierdza, że zabawka jest bezpieczna i została wyprodukowana z zachowaniem norm ekologicznych. Znaczek FSC umieszcza się na wyrobach z drewna, w tym drewnianych zabawkach, które pochodzi ze kontrolowanej wycinki lasów, przeprowadzonej z poszanowaniem dla środowiska.
   Znaczek FSC umieszcza się na wyrobach z drewna, w tym drewnianych zabawkach, które pochodzi ze kontrolowanej wycinki lasów, przeprowadzonej z poszanowaniem dla środowiska.

 

 

 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej
Jak rozwijać zdolności plastyczne u dziecka?

Rozwój i edukacja

Zabawy plastyczne mają same zalety - nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, lecz także stanowią doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się w codziennym życiu. Do tego pomagają wyrażać emocje oraz stymulować wszystkie zmysły malucha.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie