Poradnik - Maluch - Rozwój i edukacja

Jak odstawić pieluchę i nauczyć dziecko siadania na nocnik

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog dziecięcy

Zdjęcia: Dreamstime

Pielucha - atrybut niemowlęctwa. Pozbycie się jej to duży krok w dorosłość dla malucha i wielka ulga dla rodziców. Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka, wyczucie jego możliwości oraz uszanowanie przez dorosłych rytmu rozwojowego. Taka postawa rodziców sprzyja dojrzewaniu dziecka do korzystania z toalety. W treningu czystości wielką rolę odgrywa zrozumienie, akceptacja najbliższych. Maluch ma prawo do "wpadek", potrzebuje czasu i cierpliwości rodziców, by każdego dnia od nowa, czasem kilkanaście razy dziennie, poznawać swoje ciało i uczyć się kontroli nad nim. Jeżeli twoje dziecko uzyskało już dojrzałość fizjologiczną i jest gotowe, rozpocznij trening.

Kiedy odstawić dziecko od pieluchy

Połowa sukcesu to wybranie dobrego momentu na odstawienie pieluchy. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego też początek takiego treningu i jego intensywność należy dostosować do możliwości i chęci dziecka. Przyspieszanie tej chwili może jedynie wzbudzić w dziecku sprzeciw. Zazwyczaj około 2. roku życia maluch jest gotowy, aby zacząć samemu siadać na nocnik. Już wcześniej, bo w 18. miesiącu życia dziecka, można próbować w naturalny sposób rozbudzać w nim ciekawość i zainteresowanie toaletą. Duży wpływ na udany debiut ma również ładna pogoda. Zdecydowanie łatwiej rozebrać dziecko z letniej garderoby, a gdy jest ciepło przyjemniej też znosi się "mokre wpadki".

Jak zachęcić dziecko do siadania na nocnik

Trening czystości warto rozpocząć od próby rozbudzenia w dziecku ciekawości i zachęcania go do odwiedzania domowej toalety, tak aby mógł się z nią oswoić. Niech smyk nauczy się np. spuszczać wodę, odkręcać samodzielnie kran. Możecie też zwiedzać toalety poza domem. Dobrze też zachęcić malca, korzystając z naturalnych sytuacji, by przyglądał się - Wam dorosłym, w jaki sposób korzystacie z toalety. Chłopiec powinien towarzyszyć tacie w męskiej toalecie, a dziewczynka mamie w damskiej, by móc potem naśladować rodziców.

Można też do tego zaangażować starsze rodzeństwo. Na tym etapie pomocna jest dziecięca literatura. Pokażcie dziecku, wykorzystując proste ilustracje z książeczki dla najmłodszych, jak zbudowane jest jego ciało, jak działa układ pokarmowy i moczowy. Wyjaśnij jak bardzo ważne jest regularne oczyszczanie organizmu z toksyn i dlaczego maluch musi sam dbać o swoje zdrowie.

Pożegnanie pieluszki

Ważnym i często bardzo skutecznym elementem w treningu czystości jest dokonanie symboliczne "pa, pa dla pieluszki". Namów malucha, by pożegnał się z "pampersem" i dokonał symbolicznego wyrzucenia tego atrybutu niemowlęctwa do śmietnika. Od tej chwili nie będzie już potrzebny - bo twoje dziecko rozpoczyna naukę korzystania z toalety.

Nocnik czy sedes

Zanim przystąpisz do działania, przy okazji zakupów zaopatrz malca w nowe majteczki (większą ilość). Dobrze jeśli wybierze je dla siebie sam. Dziewczynki z pewnością wybiorą te z ukochanym kotkiem, a chłopcy z lokomotywą lub samochodem.

Ważne jest też zgromadzenie niezbędnego sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na nocnik, wybierz jak najprostszy i postaw go w toalecie tak, by było to jego stałe miejsce. Warto pamiętać, by nocnik dla chłopca miał osłonkę (odrobinę wyższą przednią ściankę), tak aby maluch nie obsiusiał podłogi. Pomocna może być nakładka na sedes, gdyż zdarzają się dzieci, które nie chcą siadać na nocnik, ale za to chętnie próbują załatwiać swoją potrzebę jak dorośli. Przyda się też plastikowy podnóżek, zwłaszcza jeśli sedes jest wysoki. Wskazane jest również. odpowiednie przygotowanie terenu - dobrze jest zwinąć dywan, zabezpieczyć kanapy oraz łóżko, ponieważ z pewnością nie obędzie się bez wpadek.

Nauka siadania na nocnik/sedes

Zanim wspólnie przystąpicie do nauki siadania na nocnik/sedes warto opracować pewne zasady, które w dużej mierze ułatwią dziecku opanowanie nowej umiejętności.  Stałe pory Pierwsza z nich to wyznaczenie stałej pory chodzenia do ubikacji, np. po posiłkach, przed każdym wyjściem, po wypiciu soku czy drzemce itp. Umawiamy się z maluchem, że idzie do ubikacji, by sprawdzić czy "coś nie poleci", czy pęcherz (brzuszek) jest pusty. Najlepiej jest wysadzać maluszka co kilka godzin, na kilka minut, ale nie wolno go do tego zmuszać!

Higiena przy toalecie

Pamiętaj, gdy maluch wstaje z nocnika należy przetrzeć mu pośladki i okolice krocza miękkim papierem - dziewczynce dodatkowo wargi sromowe. Z pewnością po kilku dniach sam będzie próbował to robić. Pozwól mu, ale sprytnie skoryguj jego działanie, bowiem dopiero 6-latek potrafi podcierać się dobrze. Nie zapominajcie też o obowiązkowym myciu rąk!

Odpowiednie ubranie dla malucha

Jeżeli jest ciepło, można pozwolić biegać maluchowi po domu w samej koszulce i majteczkach (bez pieluchy). Obsiusianie nóżek szybko uświadomi mu, że nie jest to przyjemne uczucie i może lepiej załatwić tę sprawę w inny sposób. Dobrze jest przygotować luźne ubrania, które można szybko zdjąć, np. spodnie na gumce a nie ogrodniczki. Pamiętaj, że na początku bardzo ważna jest prędkość ściągania ciuszków.

Pozwól dziecku na wpadki

Koniecznie należy nagradzać malucha oraz okazywać podziw i zadowolenie za każdym razem, kiedy odwiedził toaletę, nawet jeśli do końca z niej nie skorzystał. Nie wolno karcić i obwiniać malucha za niepowodzenie. Twoje dziecko dopiero się uczy odczytywać informacje płynące z ciała. Ma  prawo do "wpadek", zwłaszcza kiedy zaangażuje się w zabawę i pochłoną go emocje. Wówczas warto dyskretnie zapytać o chęć odwiedzenia toalety. Należy też bacznie zwracać uwagę na  zachowania dziecka, które mogą świadczyć o tym, że chce mu się siusiu, np. łapanie się za krocze, krzyżowanie nóg. 

Bądź cierpliwa i wyrozumiała

Kiedy zdarzy się, że majteczki Twojego dziecka kolejny raz będą mokre lub zabrudzone, zachęć je by próbowało samodzielnie zmienić bielizną. Przygotuj zapas majteczek i połóż w miejscu dostępnym dla malca. Grunt to cierpliwość i wyrozumiałość rodziców - maluch potrzebuje czasu, by opanować trudną sztukę kontroli. Staraj się stworzyć przyjazną atmosferę, wspierać malca. Wywieranie presji, krytykowanie i karanie może wyrządzić dziecku i jego emocjom wiele szkody. Zadbaj o intymność dziecka. Najlepiej, by przebierał się w miejscu nie wystawionym na widok innych.

Aby nauka była skuteczna...

Czasem harmonijny przebieg nauki siadania na nocnik zakłóci choroba, czy inne trudne przeżycie. Maluch, który chętnie i z sukcesem korzystał z toalety, traci wcześniejszy zapał. Jeśli rodzice okażą zrozumienie i cierpliwie, bez wywierania presji przeczekają ten moment - maluch powróci do nauki, kiedy będzie gotów. Zaangażowanie rodziców jest nieocenione. To przede wszystkim oni powinni wspierać malucha w nauce i być dla niego głównymi trenerami.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje kibiców stają się coraz większe. Sama piłka staje się tematem nr 1 "na salonach". I bardzo słusznie bo mało kto zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ ta prosta, okrągła zabawka ma na rozwój dziecka. Dlaczego powinniśmy się bawić nią z maluchem już od pierwszych miesięcy życia? Oto 3 powody, dla których piłka powinna być zabawką nr 1 w Twoim domu.

Czytaj dalej
Bezpieczne zabawki – czyli z atestem

Rozwój i edukacja

Większość rodziców, kupując zabawkę dla dziecka, nie zwraca uwagi na zamieszczone na opakowaniach symbole. A to błąd – przyznane certyfikaty i atesty zaświadczają o dobrej jakości produktu. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej
Dziecko w kontakcie ze zwierzętami

Rozwój i edukacja

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie