Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Jakie kolory powinny się więc znaleźć w pokoju dziecięcym, aby korzystnie wpływały na rozwój najmłodszych?

Na każdym etapie rozwoju dziecka kolory pełnią nieco inną rolę i są inaczej identyfikowane. Tuż po urodzeniu niemowlęta widzą świat w czarno-białych barwach.W kolejnych miesiącach do ich świata zaczynają przenikać kolejne kolory. Zostają one zauważone w najbliższym otoczeniu - wśród zabawek, ubrań, gadżetów, jakimi otacza się dziecko, wśród mebli i dodatków w jego pokoju.

Wyborów kolorystycznych przez kilka pierwszych lat życia dziecka dokonują przede wszystkim rodzice. Warto poznać znaczenie barw oraz stopniowo oswajać dziecko z nowymi odcieniami, aby kształtować jego wrażliwość.

Podstawowa zasada jest taka, żeby nie przytłoczyć dziecka barwami o dużym natężeniu w dużej ilości: pomarańcze, czerwień, żółty, intensywna zieleń - przez intensywne kolory w nadmiarze dziecko może być zbyt pobudzone, te kolory działają orzeźwiająco, barwy pastelowe jak beże, jasne brązy, róż i niebieski - kolory kojarzą się niemowlętom z barwą skóry mamy i są przez nich lubiane, wśród nich czują się bezpiecznie, biały - przynosi spokój i wprawia w dobry nastrój, łagodzi emocje.

Pamiętajmy, że w pokoju naszych pociech królują zabawki, których kolorystyka jest bardzo bogata. Z kolorami nie należy przesadzać.Obecnie bardzo modnym stylem urządzenia pokoi dziecięcych jest styl skandynawski. Dużo bieli, drewna i kilka kolorowych akcentów w postaci dodatków.

Najlepiej, aby na samym początku nowo narodzone dziecko spało w łóżeczku lub dostawce do łóżka w sypialni rodziców. Dzięki temu cały czas będzie pod uważną opieką rodziców.

Noworodki i niemowlaki często się wybudzają ze snu i trochę czasu zajmie, zanim rodzice poznają rytm małego członka rodziny. Gdy maluch jest "pod ręką", jest to po prostu wygodniejsze i naturalne dla świeżo upieczonej mamy i taty.

Jeśli jest taka możliwość, decyzja o przeniesieniu dziecka do odrębnego pokoju zależy do rodziców - nie ma reguły, w jakim momencie powinno to nastąpić. Jest to jednak zdecydowanie bardzo ważny, pierwszy krok malucha do niezależności. Warto pamiętać, że im później ta decyzja nastąpi, tym trudniej będzie przyzwyczaić dziecko do tej zmiany

Łóżko i inne meble

W pokoju nowego członka rodziny przyda się również przewijak - w zależności od miejsca, jakim dysponujemy, można umieścić go na komodzie czy zaczepić na łóżeczku. Z kolei na organizerze można położyć wszystkie akcesoria do przewijania. Ewentualnie miejsce przewijaka może być w łazience.

W pokoju dziecka najważniejsze jest, aby wszystko miało swoje miejsce.Zabawki trafiają wówczas bez problemu na przykład do specjalnie przeznaczonych dla nich koszy. Gdy maluch zaczyna raczkować, zwróćmy szczególną uwagę na to, aby pokój był dla niego przyjazny.

Warto wówczas zabezpieczyć kontakty, na ostre krawędzie stołu nałożyć owalne nakładki. Nie zapominajmy również o temperaturze w pokoju - optymalna w dzień to 20-22 st. C, w nocy zaś 18-19 st. C. Nie bójmy się również otwierać okien!

Czystość w pokoju dziecka, czyli...?

Nowy, wymagający lokator w domu to spore wyzwanie dla rodziców. Jak się jednak okazuje, stosując się do kilku reguł, można sprawnie i bez większych problemów sprawić, aby dziecko spało i bawiło się w odpowiednich warunkach. Szczególnie uważni powinniśmy być w pierwszych dniach po urodzeniu, kiedy dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego.

niemowlak w łóżeczku z baldachimem

Na co dzień istotne jest częste zmienianie śpioszków i dziecięcej pościeli. Maluchy w ciągu dnia często się brudzą. Żeby temu zapobiec, możemy podkładać pod brodę dziecka pieluszkę, co pozwoli szybko wytrzeć mu buźkę. Noworodek powinien być przebierany w razie potrzeby. Bywa, że wystarczy raz dziennie.

Troskliwe dłonie

To oczywiste, że pokój malucha trzeba utrzymywać w czystości, lecz nie mniej ważną kwestią, przed każdym spotkaniem z maluszkiem, pozostaje również mycie rąk.

Dotyczy to zarówno rodziców, jak i gości. Większość bakterii znajduje się na powierzchniach, po których byśmy się tego nie spodziewali - blatach kuchennych, pilocie do telewizora, ale także klamkach drzwi, poręczach łóżeczka czy na włącznikach światła.

Dlatego tak istotne jest mycie dłoni mydłem antybakteryjnym, np. marki Dettol, które usuwa 99,9% zarazków, w tym bakterie salmonelli, E. coli oraz wirusy grypy1.

Czasami jednak musimy maluszka przebrać kilka razy w ciągu dnia, bo na przykład pieluszka była źle zapięta i ubranko uległo. Również pluszaki i zabawki nie mogą gromadzić zarazków - w końcu to one często dotykają rąk czy buzi malucha, a niekiedy lądują na podłodze. Warto je więc prać częściej, gdy dziecko jest chore.

Gryzaki warto często myć zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli dziecko jest przeziębione lub ma pleśniawki, zaleca się myć i wyparzać gryzaki częściej niż zwykle. Pluszowe misie można uprać w pralce, stosując się do zaleceń umieszczonych na metce.

Gdy po pokoju dziecka przechadza się pies lub kot, pamiętajmy o częstym odkurzaniu i myciu podłóg.Oczywiście nie zaleca się wprowadzania w domu szpitalnej sterylności - w tym przypadku najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Zazwyczaj środki czyszczące są bezpieczne dla dzieci, jednak warto czytać etykiety i unikać żrących i silnie perfumowanych substancji.

Dobrym pomysłem będzie korzystanie z naturalnych sposobów, takich jak mycie powierzchni octem, kwaskiem cytrynowym czy sodą oczyszczoną. Gdy jednak maluszek zaczyna raczkować, przy sprzątaniu nie powinno się pominąć żadnego zakamarka.

Konsultacja medyczna: położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska,
założycielka projektu edukacyjnego "Zapytaj położną",
współpracująca z marką Dettol
Anna Nawrot z Lamps&Co.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowa ponadczasowa kolekcja Marie od Pinio

Pokój malucha

Nowością kolekcji Pinio jest elegancka i stylizowana kolekcja Marie. Ponadczasowa kolekcja Marie utrzymana w stylistyce classic modern to element wystroju przestrzeni dla dziecka w każdym wieku. Doskonałe połączenie elegancji i czystej formy mebla podkreślają uproszczone detale w kształcie litery V oraz proste cokoły. Kolekcja została nagrodzona Diamentem Meblarstwa 2017.

Czytaj dalej
Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czytaj dalej
Urządzamy kącik do zabawy

Pokój malucha

W czasie deszczu dzieci się nudzą - śpiewała Barbara Kraftówna. Ale przecież wcale tak być nie musi. Stwórzmy maluchowi taki kącik do zabawy, żeby na nudę nie było w nim miejsca. Nawet w najgorszą pogodę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

Pokój przedszkolaka

Stonowane, wyszukane, modne - stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym ... Czytaj dalej
Modna w ciąży - jak być stylową przyszłą Mamą?

Nasze 9 miesięcy

Czas ciąży to okres, kiedy ciało kobiety zmienia się z dnia na dzień, a ona ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie