Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Urządzamy kącik do zabawy

Pokój malucha

W czasie deszczu dzieci się nudzą - śpiewała Barbara Kraftówna. Ale przecież wcale tak być nie musi. Stwórzmy maluchowi taki kącik do zabawy, żeby na nudę nie było w nim miejsca. Nawet w najgorszą pogodę.

Zabawa wymaga przestrzeni. W ferworze kupowania kolejnych zabawek postarajmy się nie zagracić za bardzo kąciku do zabawy. Pamiętajmy, że musi zostać "plac zabaw" - przynajmniej kawałek wolnego miejsca na podłodze, bo kilkulatki najchętniej bawią się "w parterze". Oczywiście, najprzyjemniej bawić się na kolorowym, puszystym dywanie. Zwłaszcza jeśli dywan to wielki dom dla lalek, ulice i parkingi dla samochodzików, pełna zwierząt farma albo ogromna plansza do gry.

Stolik i krzesełko to punkt obowiązkowy w pokoju przedszkolaka, bo na czym dziecko ma rysować, lepić z plasteliny, wycinać? Lepiej, jeśli krzesełek kupimy więcej, wtedy mama i tata też będą mogli włączyć się do zabawy. Stolik przyda się także, kiedy przyjdą koleżanki i koledzy. Można też wydać przy nim proszony podwieczorek. Po każdej zabawie jest sprzątanie. Z utrzymaniem czystości podłóg w pokoju dziecka z pewnością nie będą miały osoby, które zainwestowały w Deskę Barlinecką Young - specjalnie stworzoną z myślą o wpadkach i wypadkach naszych milusińskich.

Pojemne pudła i skrzynie to świetne miejsce do przechowywania zabawek w kąciku do zabawy - dziecko bez problemu nauczy się porządku, pod warunkiem, że sprzątanie po zabawie będzie łatwe i szybkie. Jeśli skrzynie będą ładne, solidne i stabilne, aby dziecko mogło bezpiecznie na nich stanąć, usiąść albo wejść do środka, same mogą posłużyć do zabawy - zmienić się w scenę, samochód albo konia, cokolwiek podpowie dziecku wyobraźnia. Idealnym miejsce do zabawy jest podłoga wykonana z deski Barlineckie, z serii Young.

Dywan przestrzenny,
fot. Kidstown
Stolik i krzesełko, fot. Timoore Podłoga Skarb Piratów, fot. Barlinek

Kolorowe miękkie poduchy i pufy w różnych kształtach i rozmiarach - nie powinno ich zabraknąć w żadnym dziecięcym kąciku do zabawy. Można na nich, oczywiście, przysiąść ale maluchy znajdą jeszcze dziesiątki innych zastosowań - od kołyski dla misia po budową barykad.

Który maluch nie marzy o piętrowym łóżku. To prawie jak domek na drzewie - własny azyl, do którego wstęp mają tylko wybrani. Oprócz pięterka, dziecko ma do dyspozycji kryjówkę pod nim. To dopiero pole dla wyobraźni! A jeśli sprawimy malcowi jeszcze zjeżdżalnię albo namiot nad łóżkiem, poczuje się jak w prywatnej krainie bajek.

Wielka frajdę, nie tylko kilkulatkowi, sprawi huśtawka lub hamak. Będzie na nim szalał z kolegami albo w samotności bujał w obłokach. I dobrze, bo huśtanie rozwija zmysł równowagi i stymuluje szare komórki. No i wspaniale odpręża. Z pewnością mama i tata też odkryją w sobie urwisa i pobujają się czasem.

Kolorowe, miękkie poduszki, fot. Babyhop Piętrowe łóżko, fot. Flexa Huśtawka, fot. BabyHop

Jeśli nie łóżko piętrowe, to może namiot lub domek? Nie musi stać w pokoju dziecka na stałe - rozstawiany raz na jakiś czas będzie jeszcze większą atrakcją. A latem można przenieść go do ogrodu.

Zdobią pokój, bawią i właściwie nie zajmują miejsca. To naklejki ścienne-puzle. Dziecko może je odklejać i przyklejać ile razy zechce, przebierając lalkę w coraz to inne stroje albo tworząc z sześciu przeciętych na pół zwierząt dowolne mutanty.

Minikuchnia, warsztat mechanika, sklepowa kasa albo poczta z druczkami i stempelkami - rozmaite "dorosłe" sprzęty w wersji mini to jedne z chętniej kupowanych zabawek. Dzieci przecież uwielbiają naśladować starszych. Spośród wielu modeli możemy wybrać te "jak prawdziwe" albo mniej dosłowne.

Namiot, fot. Babyhop Naklejki ścienne, fot. Żyrafy z szafy Minikuchnia, fot. Locomocco

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czytaj dalej
Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej
Rodzeństwo we wspólnym pokoju

Pokój malucha

Mieszkanie w jednym pokoju daje wiele radości i bardzo zbliża rodzeństwo, dlaczego więc mielibyśmy swoim dzieciom tego odmawiać. Wspólny pokój to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli różnica wieku nie przekracza trzech lat.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie