Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Urządzamy kącik do zabawy

Pokój malucha

W czasie deszczu dzieci się nudzą - śpiewała Barbara Kraftówna. Ale przecież wcale tak być nie musi. Stwórzmy maluchowi taki kącik do zabawy, żeby na nudę nie było w nim miejsca. Nawet w najgorszą pogodę.

Zabawa wymaga przestrzeni. W ferworze kupowania kolejnych zabawek postarajmy się nie zagracić za bardzo kąciku do zabawy. Pamiętajmy, że musi zostać "plac zabaw" - przynajmniej kawałek wolnego miejsca na podłodze, bo kilkulatki najchętniej bawią się "w parterze". Oczywiście, najprzyjemniej bawić się na kolorowym, puszystym dywanie. Zwłaszcza jeśli dywan to wielki dom dla lalek, ulice i parkingi dla samochodzików, pełna zwierząt farma albo ogromna plansza do gry.

Stolik i krzesełko to punkt obowiązkowy w pokoju przedszkolaka, bo na czym dziecko ma rysować, lepić z plasteliny, wycinać? Lepiej, jeśli krzesełek kupimy więcej, wtedy mama i tata też będą mogli włączyć się do zabawy. Stolik przyda się także, kiedy przyjdą koleżanki i koledzy. Można też wydać przy nim proszony podwieczorek. Po każdej zabawie jest sprzątanie. Z utrzymaniem czystości podłóg w pokoju dziecka z pewnością nie będą miały osoby, które zainwestowały w Deskę Barlinecką Young - specjalnie stworzoną z myślą o wpadkach i wypadkach naszych milusińskich.

Pojemne pudła i skrzynie to świetne miejsce do przechowywania zabawek w kąciku do zabawy - dziecko bez problemu nauczy się porządku, pod warunkiem, że sprzątanie po zabawie będzie łatwe i szybkie. Jeśli skrzynie będą ładne, solidne i stabilne, aby dziecko mogło bezpiecznie na nich stanąć, usiąść albo wejść do środka, same mogą posłużyć do zabawy - zmienić się w scenę, samochód albo konia, cokolwiek podpowie dziecku wyobraźnia. Idealnym miejsce do zabawy jest podłoga wykonana z deski Barlineckie, z serii Young.

Dywan przestrzenny,
fot. Kidstown
Stolik i krzesełko, fot. Timoore Podłoga Skarb Piratów, fot. Barlinek

Kolorowe miękkie poduchy i pufy w różnych kształtach i rozmiarach - nie powinno ich zabraknąć w żadnym dziecięcym kąciku do zabawy. Można na nich, oczywiście, przysiąść ale maluchy znajdą jeszcze dziesiątki innych zastosowań - od kołyski dla misia po budową barykad.

Który maluch nie marzy o piętrowym łóżku. To prawie jak domek na drzewie - własny azyl, do którego wstęp mają tylko wybrani. Oprócz pięterka, dziecko ma do dyspozycji kryjówkę pod nim. To dopiero pole dla wyobraźni! A jeśli sprawimy malcowi jeszcze zjeżdżalnię albo namiot nad łóżkiem, poczuje się jak w prywatnej krainie bajek.

Wielka frajdę, nie tylko kilkulatkowi, sprawi huśtawka lub hamak. Będzie na nim szalał z kolegami albo w samotności bujał w obłokach. I dobrze, bo huśtanie rozwija zmysł równowagi i stymuluje szare komórki. No i wspaniale odpręża. Z pewnością mama i tata też odkryją w sobie urwisa i pobujają się czasem.

Kolorowe, miękkie poduszki, fot. Babyhop Piętrowe łóżko, fot. Flexa Huśtawka, fot. BabyHop

Jeśli nie łóżko piętrowe, to może namiot lub domek? Nie musi stać w pokoju dziecka na stałe - rozstawiany raz na jakiś czas będzie jeszcze większą atrakcją. A latem można przenieść go do ogrodu.

Zdobią pokój, bawią i właściwie nie zajmują miejsca. To naklejki ścienne-puzle. Dziecko może je odklejać i przyklejać ile razy zechce, przebierając lalkę w coraz to inne stroje albo tworząc z sześciu przeciętych na pół zwierząt dowolne mutanty.

Minikuchnia, warsztat mechanika, sklepowa kasa albo poczta z druczkami i stempelkami - rozmaite "dorosłe" sprzęty w wersji mini to jedne z chętniej kupowanych zabawek. Dzieci przecież uwielbiają naśladować starszych. Spośród wielu modeli możemy wybrać te "jak prawdziwe" albo mniej dosłowne.

Namiot, fot. Babyhop Naklejki ścienne, fot. Żyrafy z szafy Minikuchnia, fot. Locomocco

Pozostałe porady

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej
Rodzeństwo we wspólnym pokoju

Pokój malucha

Mieszkanie w jednym pokoju daje wiele radości i bardzo zbliża rodzeństwo, dlaczego więc mielibyśmy swoim dzieciom tego odmawiać. Wspólny pokój to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli różnica wieku nie przekracza trzech lat.

Czytaj dalej
Pokój w stylu skandynawskim

Pokój malucha

Prostota, funkcjonalność, naturalność - to tylko część zalet stylu skandynawskiego, który na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. Ten niezwykle modny ostatnio trend sprawdzi się doskonale podczas urządzania pokoju dla malucha, zarówno dla niemowlaka, jak też dla starszego dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie