Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Rodzeństwo we wspólnym pokoju

Pokój malucha

Tekst: Agata Fijołek

Zdjęcia: Photo Gallery of Cramped Bedroom Children Deal with Kids Bunk Bed Design, www.homesdir.net

Mieszkanie w jednym pokoju daje wiele radości i bardzo zbliża rodzeństwo, dlaczego więc mielibyśmy swoim dzieciom tego odmawiać. Wspólny pokój to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli różnica wieku nie przekracza trzech lat.

To oczywiste, że namiot z koca fajniej budować we dwoje niż w pojedynkę. Gdy dzieci śpią w oddzielnych pokojach,
nici z wieczornych śmichów-chichów czy strasznych historii na dobranoc. Nawet wykradziona z kredensu czekolada zajadana pod kołdrą w samotności nie będzie tak smaczna...

Najlepszy kumpel czy mały intruz?

Kiedy młodszy maluch może zamieszkać w pokoju ze starszym bratem lub siostrą? Nie ma sztywnej granicy wieku. Jeśli starsze dziecko z entuzjazmem wita narodziny młodszego rodzeństwa i nie ma problemu ze spaniem, dzieci mogą dzielić pokój od początku. Zwykle jednak rodzicom wygodniej jest, kiedy noworodek jest w ich sypialni. Wtedy z przeprowadzką warto poczekać do czasu, aż maluch będzie przesypiał całą noc.

Zabawa na podłodze

Najważniejsze, aby starsze dziecko było pozytywnie nastawione do wspólnego zamieszkania. W końcu to ono wpuszcza
malucha na swoje terytorium. Dlatego już wcześniej w rozmowach podkreślajcie zalety wspólnego pokoju. Opowiadajcie
dziecku, jakie to zabawy i psikusy wymyślaliście, dzieląc pokój ze swoim rodzeństwem, poszukajcie książeczek, których bohaterowie mają podobne przygody.

Aby młodszy braciszek czy siostrzyczka nie był intruzem, zadbajcie, aby starsze dziecko miało swoją prywatną przestrzeń,
miejsce, gdzie będzie mogło zająć się swoimi sprawami, nie niepokojone przez rozbrykanego malca, oraz gdzie będzie mogło bezpiecznie schować swoje skarby bez obaw, że dostaną się w niepowołane rączki. Podarty rysunek czy zniszczona książeczka mogą stać się powodem prawdziwego dramatu.

Pokój dla dwojga - jak go urządzić?

Oczywiście, zmieścić się w nim muszą dwa łóżka. Jeśli starsze dziecko do tej pory używało niemowlęcego, teraz będzie mogło odstąpić je młodszemu, a samo "awansuje" na dorosłe łóżko. Może piętrowe? Dzieciaki je uwielbiają, a przy okazji wygospodarujemy trochę więcej wolnej podłogi do zabawy.

Planując miejsce do przechowywania, warto wykorzystać całą wysokość pomieszczenia. Wprawdzie górne półki w szafach jeszcze długo pozostaną poza zasięgiem maluchów, ale przydadzą się na rzeczy, których nie musimy mieć pod ręką, a schować gdzieś trzeba: niesezonowe ubrania i sprzęt sportowy, zabawki, które chcemy na jakiś czas wycofać z obiegu itp.

Zadbajmy natomiast, aby dzieci miały łatwy dostęp do tego, z czego korzystają. Kilkulatek będzie bardziej samodzielny, jeśli bez niczyjej pomocy będzie mógł wyjąć z szafki swoje ubranka albo sam je tam schować. Żeby sprzątanie po zabawie nie było uciążliwym koszmarem i powodem do scysji, trzeba zadbać, żeby wszystko miało swoje miejsce. Jeśli wiadomo, że gumowe dinozaury mieszkają w niebieskim koszyku na półce, a kredki zbieramy do pudełka w szufladzie, nawet potworny bałagan zniknie w kilka minut.

Kilkulatki do zabawy potrzebować będą przede wszystkim miejsca na podłodze i stolika do rysowania, wycinania, lepienia... Powinno znaleźć się przy nim miejsce także dla nas. Jeśli w pokoju dziecięcym jest za ciasno, nic nie szkodzi, dzieci nawet chętniej bawią się w kuchni lub salonie. Wystarczy, że w szufladzie kuchennego stołu wygospodarujemy miejsce na farby i kredki, a w salonie - na najchętniej używane zabawki.

Dzięki takim prostym rozwiązaniom łatwiej będzie także pogodzić różny rytm dnia rodzeństwa, na przykład kiedy
młodsze jeszcze śpi w ciągu dnia, a starsze już nie. Wtedy w czasie drzemki malucha starsze dziecko będzie mogło swobodnie się bawić w innym pokoju. No i szybko przekonamy się, że kiedy dzieci nie siedzą zamknięte "u siebie", znacznie więcej czasu spędzamy razem!

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowa ponadczasowa kolekcja Marie od Pinio

Pokój malucha

Nowością kolekcji Pinio jest elegancka i stylizowana kolekcja Marie. Ponadczasowa kolekcja Marie utrzymana w stylistyce classic modern to element wystroju przestrzeni dla dziecka w każdym wieku. Doskonałe połączenie elegancji i czystej formy mebla podkreślają uproszczone detale w kształcie litery V oraz proste cokoły. Kolekcja została nagrodzona Diamentem Meblarstwa 2017.

Czytaj dalej
Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czytaj dalej
Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie