Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Kolor ścian a osobowość dziecka

Pokój malucha

Tekst: Agata Kwiatkowska

Zdjęcia: Babyhop

O tym, że kolory maja wpływ na psychikę człowieka pisali już starożytni uczeni. Warto zatem wykorzystać tę wiedzę dobierając paletę barw do pokoju naszego dziecka.

Od tego na jaki kolor pomalujemy ściany zależeć może nastrój dziecka, to czy będzie wyciszone lub przeciwnie - pełne energii. Kolor potrafi również działać stymulująco na chłonny umysł malucha, a tym samym pobudzać jego kreatywność i rozwój.

Krótka ściągawka, jak kolory wpływają na osobowość człowieka.

Żółty kolor ścian

Dodaje optymizmu, pobudza umysł do działania, wzmaga zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Nadaje się dla każdego dziecka, będzie dobry zarówno do pokoju niemowlęcia, jak i ucznia.

Pomarańczowy kolor ścian

Ciepły, optymistyczny i łagodnie pobudzający. Pastelowy brzoskwiniowy odcień sprawdzi się w każdym pokoju dziecięcym, gdyż pobudza kreatywność i dodaje pewności siebie. Bardziej zdecydowane odcienie nie są wskazane dla dzieci nadpobudliwych i łasuchów (pobudza apetyt).

Czerwony kolor ścian

Dodaje energii i silnie pobudza. To pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny. Lepiej jednak stosować go jako kolor dodatkowy. I tak czerwone akcenty działają ożywczo, dobrze zrobią dzieciom apatycznym, osłabionym i pozbawionym energii.

Zielony kolor ścian

Odpręża i relaksuje. Ściany w kolorze pastelowej zieleni uspokoją nadpobudliwego malca. Akcenty soczystej zieleni pomogą rekonwalescentom i dzieciom mało energicznym.

Niebieski kolor ścian

Sprzyja wyciszeniu. Dobrze wpływa na dzieci nadpobudliwe i mające kłopoty z koncentracją uwagi. Nie oznacza to, że pod wpływem kontaktu z tym kolorem stajemy się ospali, wręcz przeciwnie - niebieski pomaga się skoncentrować. Ma on również działanie przeciwbólowe i prawdopodobnie zmniejszające apetyt.

Fioletowy kolor ścian

Uspokaja, pomaga przezwyciężyć lęki i rozwijać zdolności artystyczne. Pomaga też w walce z bezsennością. Jednak w pokoju dziecięcym zalecany jest tylko dla dodatków.

Pozostałe porady

Urządzamy kącik do zabawy

Pokój malucha

W czasie deszczu dzieci się nudzą - śpiewała Barbara Kraftówna. Ale przecież wcale tak być nie musi. Stwórzmy maluchowi taki kącik do zabawy, żeby na nudę nie było w nim miejsca. Nawet w najgorszą pogodę.

Czytaj dalej
Rodzeństwo we wspólnym pokoju

Pokój malucha

Mieszkanie w jednym pokoju daje wiele radości i bardzo zbliża rodzeństwo, dlaczego więc mielibyśmy swoim dzieciom tego odmawiać. Wspólny pokój to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli różnica wieku nie przekracza trzech lat.

Czytaj dalej
Pokój w stylu skandynawskim

Pokój malucha

Prostota, funkcjonalność, naturalność - to tylko część zalet stylu skandynawskiego, który na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. Ten niezwykle modny ostatnio trend sprawdzi się doskonale podczas urządzania pokoju dla malucha, zarówno dla niemowlaka, jak też dla starszego dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Kolorowa pościel dla dzieci UNNA

Kolorowa pościel w sowy UNNA posiada sertyfikat Oeko-Tex, który jest wiodącym na świecie certyfikatem zdrowotnym wśród tkanin. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2015

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Szparagi z sosem lazurowym

Zdrowie i odżywianie

Potrzebujesz 25 minut, żeby przygotować szparagi z sosem lazurowym. Czytaj dalej
Łosoś z grilla z sałatką truskawkową

Zdrowie i odżywianie

Wystarczy tylko 45 minut, żeby przygotować pysznego łososia z grilla z sałatką ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie