Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Kolor ścian a osobowość dziecka

Pokój malucha

Tekst: Agata Kwiatkowska

Zdjęcia: Babyhop

O tym, że kolory maja wpływ na psychikę człowieka pisali już starożytni uczeni. Warto zatem wykorzystać tę wiedzę dobierając paletę barw do pokoju naszego dziecka.

Od tego na jaki kolor pomalujemy ściany zależeć może nastrój dziecka, to czy będzie wyciszone lub przeciwnie - pełne energii. Kolor potrafi również działać stymulująco na chłonny umysł malucha, a tym samym pobudzać jego kreatywność i rozwój.

Krótka ściągawka, jak kolory wpływają na osobowość człowieka.

Żółty kolor ścian

Dodaje optymizmu, pobudza umysł do działania, wzmaga zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Nadaje się dla każdego dziecka, będzie dobry zarówno do pokoju niemowlęcia, jak i ucznia.

Pomarańczowy kolor ścian

Ciepły, optymistyczny i łagodnie pobudzający. Pastelowy brzoskwiniowy odcień sprawdzi się w każdym pokoju dziecięcym, gdyż pobudza kreatywność i dodaje pewności siebie. Bardziej zdecydowane odcienie nie są wskazane dla dzieci nadpobudliwych i łasuchów (pobudza apetyt).

Czerwony kolor ścian

Dodaje energii i silnie pobudza. To pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny. Lepiej jednak stosować go jako kolor dodatkowy. I tak czerwone akcenty działają ożywczo, dobrze zrobią dzieciom apatycznym, osłabionym i pozbawionym energii.

Zielony kolor ścian

Odpręża i relaksuje. Ściany w kolorze pastelowej zieleni uspokoją nadpobudliwego malca. Akcenty soczystej zieleni pomogą rekonwalescentom i dzieciom mało energicznym.

Niebieski kolor ścian

Sprzyja wyciszeniu. Dobrze wpływa na dzieci nadpobudliwe i mające kłopoty z koncentracją uwagi. Nie oznacza to, że pod wpływem kontaktu z tym kolorem stajemy się ospali, wręcz przeciwnie - niebieski pomaga się skoncentrować. Ma on również działanie przeciwbólowe i prawdopodobnie zmniejszające apetyt.

Fioletowy kolor ścian

Uspokaja, pomaga przezwyciężyć lęki i rozwijać zdolności artystyczne. Pomaga też w walce z bezsennością. Jednak w pokoju dziecięcym zalecany jest tylko dla dodatków.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowa ponadczasowa kolekcja Marie od Pinio

Pokój malucha

Nowością kolekcji Pinio jest elegancka i stylizowana kolekcja Marie. Ponadczasowa kolekcja Marie utrzymana w stylistyce classic modern to element wystroju przestrzeni dla dziecka w każdym wieku. Doskonałe połączenie elegancji i czystej formy mebla podkreślają uproszczone detale w kształcie litery V oraz proste cokoły. Kolekcja została nagrodzona Diamentem Meblarstwa 2017.

Czytaj dalej
Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czytaj dalej
Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie