Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Pokój dziecka - strefa zabawy i wypoczynku

Pokój malucha

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dekoria

Pokój malucha to strefa zarówno zabawy, jak i wypoczynku. Warto zadbać, aby dziecko czuło się w nim jak najlepiej.

W strefie zabawy w kąciku malucha obowiązkowo musi się znaleźć stolik i krzesełka (najlepiej 2 w zapasie). Dzieci w tym wieku lubią rysować, wycinać, lepić z plasteliny - najchętniej w towarzystwie innych osób. Przy swoim własnym stoliczku z większym apetytem zjedzą też posiłek czy wypiją herbatkę. Mogą również zaprosić do niego przyjaciół lub rodziców.

Sprzątanie w pokoju - tego dzieci zazwyczaj nie lubą. Możemy jednak zadbać, aby ten czas nie był nudą i żmudną czynnością. Jeżeli kupimy ładne pudła i skrzynie na zabawki, wówczas wrzucanie ich do środka może okazać się fantastyczną zabawą. Co więcej, jeśli będą one na tyle stabilne, że dziecko będzie mogło bezpiecznie na nich stanąć lub usiąść - zafundujemy mu dodatkową atrakcję. Takie sprzątanie na pewno dziecko polubi.

Maluchy poznają świat na poziomie podłogi i kilka centymetrów powyżej niej. Dlatego też należy przygotować ten obszar w odpowiedni sposób. Warto położyć na podłodze wykładzinę lub miękki dywan w ciekawe wzory. Chłopców z pełnością zainteresuje stacja kolejowa z pociągiem, a dziewczynki chętnie będą się bawiły na puszystym, kolorowym dywanie. Ponadto dzieciom będzie i cieplej i przyjemniej.

Bardzo ważne w pokoju dziecka jest oświetlenie. W strefie zabawy niezbędne jest światło centralne - jasne, ale nie męczące oczu. W pobliżu łóżka trzeba postawić lampkę, najlepiej z praktycznym i bezpiecznym włącznikiem, tak by kilkulatek mógł nauczyć się jej obsługiwać. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu kontaktów elektrycznych zaślepkami lub innym skutecznym ich zasłonięciu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowa ponadczasowa kolekcja Marie od Pinio

Pokój malucha

Nowością kolekcji Pinio jest elegancka i stylizowana kolekcja Marie. Ponadczasowa kolekcja Marie utrzymana w stylistyce classic modern to element wystroju przestrzeni dla dziecka w każdym wieku. Doskonałe połączenie elegancji i czystej formy mebla podkreślają uproszczone detale w kształcie litery V oraz proste cokoły. Kolekcja została nagrodzona Diamentem Meblarstwa 2017.

Czytaj dalej
Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czytaj dalej
Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie