Poradnik - Maluch - Pokój malucha

Pokój dziecka - strefa zabawy i wypoczynku

Pokój malucha

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dekoria

Pokój malucha to strefa zarówno zabawy, jak i wypoczynku. Warto zadbać, aby dziecko czuło się w nim jak najlepiej.

W strefie zabawy w kąciku malucha obowiązkowo musi się znaleźć stolik i krzesełka (najlepiej 2 w zapasie). Dzieci w tym wieku lubią rysować, wycinać, lepić z plasteliny - najchętniej w towarzystwie innych osób. Przy swoim własnym stoliczku z większym apetytem zjedzą też posiłek czy wypiją herbatkę. Mogą również zaprosić do niego przyjaciół lub rodziców.

Sprzątanie w pokoju - tego dzieci zazwyczaj nie lubą. Możemy jednak zadbać, aby ten czas nie był nudą i żmudną czynnością. Jeżeli kupimy ładne pudła i skrzynie na zabawki, wówczas wrzucanie ich do środka może okazać się fantastyczną zabawą. Co więcej, jeśli będą one na tyle stabilne, że dziecko będzie mogło bezpiecznie na nich stanąć lub usiąść - zafundujemy mu dodatkową atrakcję. Takie sprzątanie na pewno dziecko polubi.

Maluchy poznają świat na poziomie podłogi i kilka centymetrów powyżej niej. Dlatego też należy przygotować ten obszar w odpowiedni sposób. Warto położyć na podłodze wykładzinę lub miękki dywan w ciekawe wzory. Chłopców z pełnością zainteresuje stacja kolejowa z pociągiem, a dziewczynki chętnie będą się bawiły na puszystym, kolorowym dywanie. Ponadto dzieciom będzie i cieplej i przyjemniej.

Bardzo ważne w pokoju dziecka jest oświetlenie. W strefie zabawy niezbędne jest światło centralne - jasne, ale nie męczące oczu. W pobliżu łóżka trzeba postawić lampkę, najlepiej z praktycznym i bezpiecznym włącznikiem, tak by kilkulatek mógł nauczyć się jej obsługiwać. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu kontaktów elektrycznych zaślepkami lub innym skutecznym ich zasłonięciu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nawilżacze powietrza

Pokój malucha

Sezon grzewczy sprawia, że wilgotność w powietrzu znacznie się obniża. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto jednak, zwłaszcza w dziecięcym pokoju, wypróbować sprawdzone sposoby zwiększające wilgotność.

Czytaj dalej
Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało we własnym pokoju. To w nim będzie spało, bawiło się, uczyło, a w przyszłości spędzało czas ze swoimi gośćmi. Jak urządzić kącik dla nowego domownika?

Czytaj dalej
Urządzamy kącik do zabawy

Pokój malucha

W czasie deszczu dzieci się nudzą - śpiewała Barbara Kraftówna. Ale przecież wcale tak być nie musi. Stwórzmy maluchowi taki kącik do zabawy, żeby na nudę nie było w nim miejsca. Nawet w najgorszą pogodę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie